Թուրքիայում ազատազրկման մեջ գտնվող հայ լեզվաբանը պատգամավորի թեկնածու է առաջադրվել
Ստամբուլահայ հայտնի լեզվաբան Սեւան Նիշանյանը Թուրքիայում տեղի ունենալիք առաջիկա ընտրություններում Լիբերալ-դեմոկրատական կուսակցության կողմից պատգամավորի թեկնածու է առաջադրվել, հայտնում է News.am-ը:
Սեւան Նիշանյանը Twitter-ի իր էջում գրել է, որ համաձայնվել է ընդունել պատգամավոր դառնալու առաջարկը, քանի որ Լիբերալ-դեմոկրատական կուսակցության առաջնորդն իրեն առաջարկել է ցանկի առաջին տեղը։ Նշանյանը նաեւ գրել է, որ ընտրել է հենց այդ կուսակցությունը, քանի որ կուսակցության ղեկավարը կազմակերպված եւ ճիշտ մարդ է։
Նշենք, որ Սեւան Նիշանյանը Հայոց ցեղասպանության մասին մշտապես բարձրաձայնել է Թուրքիայում եւ աչքի է ընկել իր անվախ պահվածքով։
Սեւան Նիշանյանի դեմ մի քանի դատական որոշումներ են կայացվել անօրինական շինարարություն անելու մեղադրանքով։ Ներկայում Նիշանյանը գտնվում է բանտում եւ ազատազրկման է դատապարտվել ընդհանուր 11 տարով։

Филолог-армянин, находящийся в Турции в заключении, выдвинут кандидатом в депутаты
�?звестный стамбульский армянин, филолог Севан Нигшанян на предстоящих в Турции выборах выдвинут кандидатом в депутаты от Либерально-демократической партии, сообщает News.am-ը.
На своей страничке в Twitter Севан Нишаня7н написал, что согласился принять предложение стать депутатом, поскольку лидер Либерально-демократической партии предложил ему первое место в списке. Ншанян написал также, что избрал именно эту партию, поскольку лидер ее – организованный и правильный человек.
Отметим, что Севан Нишанян постоянно озвучивал в Турции тему Геноцида армян и отличается своим независимым поведением.
В отношении Севана Нишаняна вынесены несколько судебных вердиктов по обвинению в незаконном строительстве. Ныне Нитшанян находится в тюрьме, будучи осужден в общей сложности на 11 лет заключения.