«Մոնակոյի սիրտը հայ երեխաներին» կազմակերպության ղեկավարը հյուրընկալվեց Սփյուռքի նախարարությունում
ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանն ընդունեց Սրտաբանների եվրակովկասյան  5-րդ համաժողովի մասնակից, սրտի և կրծքավանդակի վիրահատության Մոնակոյի կենտրոնի վիրաբույժ, հայազգի պրոֆեսոր Արմանդ Էկերին:
Ողջունելով հյուրին՝ նախարարն իր գոհունակությունը հայտնեց նման կարևոր միջոցառմանը մասնակցելու, Հայաստանում սրտաբանության ոլորտի զարգացմանն իր նպաստը բերելու համար և կարևորեց մասնագիտական համաժողովների դերը ազգային ներուժի համախմբման գործում: Նա նշեց, որ յուրաքանչյուր այսպիսի միջոցառումից հետո ծնվում և կյանքի են կոչվում նոր ծրագրեր, համագործակցության նոր ուղիներ են բացվում, ստեղծվում է փորձի փոխանակման նոր հնարավորություններ:
Արմանդ Էկերը բարձր գնահատեց սրտաբանության և, մասնավորապես, սրտի վիրաբուժության ոլորտում հայ մասնագետների ձեռքբերումները և նշեց, որ իր նախաձեռնությամբ 2011թ. Մոնակոյում ստեղծվել է «Մոնակոյի սիրտը հայ երեխաներին» բարեգործական կազմակերպությունը, որի պատվո նախագահն է արքայազն Ալբերտը: Կառույցը սերտորեն համագործակցում է Մոնակոյի կարմիր խաչի հետ և նախատեսել է Հայաստանից տարին 10 սրտի խնդիր ունեցող երեխա տեղափոխել և վիրահատել: Արդեն Հայաստանից Մոնակո է տեղափոխվել 11 ամսական փոքրիկ էլենը, որին հաջողությամբ վիրահատել են:
Կարևորելով նման գործնական նախաձեռնությունները՝ նախարար Հրանուշ Հակոբյանը, համագործակցելով առողջապահության նախարարի հետ, խոստացավ լուծել բոլոր հնարավոր կազմակերպչական հարցերը:
Կողմերն անդրադարձան նաև Մոնակոյի փոքրաթիվ համայնքի խնդիրներին: Արմանդ Էկերըը նշեց, որ առաջիկայում Հայստանից մոնակո է տեղափոխվելու Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված խաչքարը:

Руководитель организации «Сердце Монако армянским детям» побывал в Министерстве Диаспоры
Министр Диаспоры РА Грануш Акопян приняла участника 5-го Еврокавказского форума кардиологов, хирурга центра Монако хирургии сердца и грудной клетки, профессора армянского происхождения Арманда Экера.
Приветствовав гостя, министр выразила удовлетворение участием в столь важном мероприятии, вклад в дело развития кардиологии в Армении и отметила важность роли профессиональных форумов в деле сплочения национального потенциала. Она отметила, что после каждого подобного мероприятия рождаются и претворяются в жизнь новые программы, открываются новые пути сотрудничества, создаются новые возможности обмена опытом.
Арманд Экер высоко оценил достижения армянских специалистов в сфере кардиологии, и в частности в кардиохирургии, отметив, что по его инициативе в 2011 году в Монако создана благотворительная организация «Сердце Монако армянским детям», почетным председателем которой является принц Альберт. Структура тесно сотрудничает с Красным Крестом Монако и предусмотрела ежегодно перевозить и оперировать по 10 детей из Армении с сердечными проблемами. �?з Армении в Монако уже доставлена 11-месячная крошка Элен, которую успешно прооперировали.
Отметив важность подобных практических инициатив, министр Грануш Акопян обещала в сотрудничестве с министром здравоохранения решить все организационные вопросы.
Стороны коснулись также проблем малочисленной армянской общины Монако. Арманд Экер отметил, что в ближайшее время из Армении в Монако будет доставлен хачкар, посвященный 100-летию Геноцида армян.