«Մոնակոյի սիրտը հայ երեխաներին» կազմակերպության ղեկավարը հյուրընկալվեց Սփյուռքի նախարարությունում
ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանն ընդունեց Սրտաբանների եվրակովկասյան  5-րդ համաժողովի մասնակից, սրտի և կրծքավանդակի վիրահատության Մոնակոյի կենտրոնի վիրաբույժ, հայազգի պրոֆեսոր Արմանդ Էկերին:
Ողջունելով հյուրին՝ նախարարն իր գոհունակությունը հայտնեց նման կարևոր միջոցառմանը մասնակցելու, Հայաստանում սրտաբանության ոլորտի զարգացմանն իր նպաստը բերելու համար և կարևորեց մասնագիտական համաժողովների դերը ազգային ներուժի համախմբման գործում: Նա նշեց, որ յուրաքանչյուր այսպիսի միջոցառումից հետո ծնվում և կյանքի են կոչվում նոր ծրագրեր, համագործակցության նոր ուղիներ են բացվում, ստեղծվում է փորձի փոխանակման նոր հնարավորություններ:
Արմանդ Էկերը բարձր գնահատեց սրտաբանության և, մասնավորապես, սրտի վիրաբուժության ոլորտում հայ մասնագետների ձեռքբերումները և նշեց, որ իր նախաձեռնությամբ 2011թ. Մոնակոյում ստեղծվել է «Մոնակոյի սիրտը հայ երեխաներին» բարեգործական կազմակերպությունը, որի պատվո նախագահն է արքայազն Ալբերտը: Կառույցը սերտորեն համագործակցում է Մոնակոյի կարմիր խաչի հետ և նախատեսել է Հայաստանից տարին 10 սրտի խնդիր ունեցող երեխա տեղափոխել և վիրահատել: Արդեն Հայաստանից Մոնակո է տեղափոխվել 11 ամսական փոքրիկ էլենը, որին հաջողությամբ վիրահատել են:
Կարևորելով նման գործնական նախաձեռնությունները՝ նախարար Հրանուշ Հակոբյանը, համագործակցելով առողջապահության նախարարի հետ, խոստացավ լուծել բոլոր հնարավոր կազմակերպչական հարցերը:
Կողմերն անդրադարձան նաև Մոնակոյի փոքրաթիվ համայնքի խնդիրներին: Արմանդ Էկերըը նշեց, որ առաջիկայում Հայստանից մոնակո է տեղափոխվելու Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված խաչքարը:

Head of “Heart of Monaco to Armenian Children” organization hosted at the RA Ministry of Diaspora
RA Minister of Diaspora Hranush Hakobyan received participant of the 5th Euro-Caucasian Congress of Cardiology, surgeon from the Center for Heart and Breast Surgery in Monaco and Professor Armand Eker, who is of Armenian descent.
Greeting the guest, the minister appreciated Eker’s participation in such a major event, his contributions to the development of cardiology in Armenia and attached importance to the role of professional forums, congresses and conferences in the consolidation of the potential of the nation. The minister mentioned that such events lead to the creation and implementation of new programs, pave new paths for cooperation and create new opportunities for the exchange of experiences.
Armand Eker praised the achievements that Armenian cardiologists have made in the field of cardiology and particularly in the field of surgery and mentioned that, in 2011, he established the “Heart of Monaco to Armenian Children” charitable organization in Monaco and that Prince Albert is the honorable president of that organization. The latter closely collaborates with the Red Cross of Monaco and has planned to transfer 10 children with heart problems from Armenia to Monaco and perform surgeries. The organization has already transferred 11-month-old Elen from Armenia and has successfully conducted her surgery.
Attaching importance to such initiatives, Minister Hranush Hakobyan, who collaborates with the Minister of Health, promised to solve all issues related to organization.
The sides also touched upon the issues related to the small Armenian community of Monaco. Armand Eker mentioned that a cross-stone dedicated to the 100th anniversary of the Armenian Genocide was going to be transferred from Armenia to Monaco soon.