Զինված բախումներ և պարետային ժամ Դիարբեքիրում. կա 2 զոհ
Թուրքիայի Դիարբեքիր քաղաքի Սուր շրջանում լարված իրադրություն է: Թուրքական «haberturk.com» լրատվակայքի համաձայն՝ սեպտեմբերի 5-6-ի գիշերը թուրքական անվտանգության ուժերի կողմից Դիարբեքիրում ռազմական գործողություն է իրականացվել «Քրդական բանվորական կուսակցության» նկատմամբ: Այս մասին «Հայերն այսօրը» տեղեկանում է ermenihaber.am-ից:
Գործողության ընթացքում քուրդ զինյալների կողմից գնդակոծվել է մեկ ոստիկանական զրահամեքենա, ինչի հետևանքով երկու ոստիկան զոհվել է, երեքը՝ վիրավորվել: Սուրում արգելվել է ելումուտը, ինչի հետևանքով քաղաքի այդ շրջանում ապրող մեծ թվով մարդիկ չեն կարողանում իրենց տները գնալ: Մյուս կողմից, խաղաղ բնակչությանը արգելվել է փողոց դուրս գալ: Դա առաջացրել է Սուրի տարածք մտնել չկարողացող քաղաքացիների զայրույթն ու բողոքը:
Դիարբեքիրի նահանգապետարանը հայտարարություն է տարածել, որում նշվում է, որ քաղաքացիների  կյանքի և ունեցվածքի անվտանգության ապահովման նպատակով 06.09.2015թ.  09:30-ից մինչև հաջորդ հայտարարությունը Դիարբեքիրի Սուր շրջանում պարետային ժամ է հայտարարվում:
Ըստ աղբյուրի՝ քաղաքում լարվածությունը դեռ շարունակվում է: Տարբեր կողմերից կրակոցների, պայթյունների ձայներ են լսվում, միաժամանակ կառավարության կողմից տարածքում գործի է դրվել օդային զինուժը:

Вооруженные столкновения и комендантский час в Диарбекире: есть двое погибших
Напряженная ситуация царит в районе Сур города Диарбекир Турции. Согласно сообщениям турецкого информационного сайта «haberturk.com», в ночь с 5 на 6 сентября силами безопасности Турции в Диарбекире осуществлялись военные действия в отношении «Курдской рабочей партии». Редакции «Армяне сегодня» об этом стало известно с сайта ermenihaber.am.
В ходе действий курдские боевики обстреляли полицейскую бронемашину, вследствие чего погибли двое полицейских, трое ранены. В Суре запрещен въезд и выезд, вследствие чего многие жители этого района города не могут вернуться в свои дома. С другой стороны, мирному населению запрещено выходить на улицы. Это породило возмущение и протест граждан, не имеющих возможность проникнуть на территорию Сура.
Администрация Диарбекирской области распространила заявление, в котором отмечается, что в целях обеспечения безопасности жизни и имущества граждан с 09:30 06.09.2015г. вплоть до следующего заявления в районе Сур Диарбекира вводится комендантский час.
Согласно источнику, напряженность в городе не спадает. С разных сторон доносятся звуки взрывов, выстрелов, в то же время правительством на этой территории задействованы военно-воздушные силы.