Հայ ընտանիքի կորսված պատմությունը. Կոնեկտիկուտում ֆոտոցուցահանդես կբացվի
Հարավային Կոնեկտիկուտի համալսարանի Լայմանի անվան կենտրոնի պատկերասրահում սեպտեմբերի 10-ից հոկտեմբերի 18-ը «Դիլդիլյան եղբայրների ընտանիքի կորսված պատմության վկայությունը՝ օբյեկտիվի միջով» խորագրով լուսանկարների ցուցահանդես կանցկացվի:
Համալսարանի փիլիսոփայության պրոֆեսոր Արմեն Մարսուբյանի ընտանեկան լուսանկարների եզակի հավաքածուն ներկայացնում է նրա ընտանիքի պատմությունն Առաջին աշխարհամարտի եւ օսմանյան կայսրության փլուզման իրադարձությունների ֆոնին:
«Massis Post»-ի փոխանցմամբ, Հարավային Կոնեկտիկուտի համալսարանի ղեկավար Մերի Փափազյանը սեպտեմբերի 10-ին՝ ցուցահանդեսի բացման արարողության ժամանակ, մեդալ կհանձնի հատուկ հյուրի՝ Հայկական մանկավարժական պետական համալսարանի ռեկտոր Ռուբեն Միրզախանյանին՝ Հարավային Կոնեկտիկուտի համալսարանի եւ Եվրոպայում ու նրա սահմաններից դուրս կրթական այլ հաստատությունների հետ միջազգային կապերի միջոցով Հայաստանում կրթական որակի բարելավմանը նպաստելու համար:
Արմեն Մարսուբյանի պապն ու նրա եղբայրը՝ Ցոլակ եւ Արա Դիլդիլյանները, լուսանկարիչ են եղել, որոնք աշխատել են Օսմանյան Թուրքիայի Մարզիֆոն քաղաքի Անատոլիական քոլեջում եւ քաղաքապետարանում: 1890-1922 թվականներին Ցոլակը տարածաշրջանում հայտնի լուսանկարիչ է եղել: Լուսանկարների հավաքածուի մեծ մասը հասել է Մարսուբյանին: Դրանցում 1888-1922 թվականների բազմաթիվ լուսանկարներ կան, որոնք ներառում են նաեւ Հայոց ցեղասպանության տարիները:
Ցուցադրությունը, որը նախկինում անցկացվել է Մերզիֆոնում, Ստամբուլում եւ Դիարբեքիրում, գրավել է միջազգային մամուլի ուշադրությունը: Աշնանն այն կներկայացվի նաեւ Լոնդոնի Հոլոքոստի եւ Ցեղասպանության ուսումնասիրության գրադարանում, ինչպես նաեւ Անկարայում, Երեւանում եւ Մասաչուսեթս նահանգի Ուոթերթաուն քաղաքում:

Утраченная история армянской семьи: В Коннектикуте пройдет фотовыставка
В галерее Центра имени Лаймана в Университете Южного Коннектикута с 10 сентября по 18 октября будет проходить выставка фотографий «Свидетельство об утраченной истории армянской семьи через объектив братьев Дилдилянов». Фотографии из уникальной семейной коллекции профессора философии данного университета Армена Марсубяна представляют историю его семьи на фоне событий мировой войны и развала империи. Об этом пишет «Massis Post».
На церемонии открытия выставки 10 сентября председатель Университета Южного Коннектикута Мэри Папазян вручит медаль специальному гостю, ректору Армянского государственного педагогического университета имени Хачатура Абовяна, Рубену Мирзаханяну, в знак признания его приверженности улучшению качества образования в Армении путем установления международных партнерских связей по обмену с Университетом Южного Коннектикута и другими учреждениями в Европе и за ее пределами.
Дед и двоюродный дедушка Марсубяна, Цолак и Арам Дилдиляны, были фотографами, работавшими в Анатолийском колледже города Мерзифон в Османской Турции, а также в местном муниципалитете. С 1890 по 1922 год Цолак был известным фотографом в регионе. Большая коллекция фотографий и негативов перешла к Марсубяну: у него более 900 фотографий из коллекции братьев Дилдилянов, многие из которых относятся к периоду с 1888 по 1922 год, включая годы Геноцида армян. В апреле Марсубян опубликовал книгу «Фрагменты утраченной родины: вспоминая Армению» на основе фотографий и мемуаров членов семьи, а также семейных писем и дневниковых записей.
Выставка, которая ранее была показана в Мерзифоне, Стамбуле и Диарбекире, привлекла внимание международной прессы. Этой осенью данная выставка пройдет также в Библиотеке по изучению Холокоста и геноцида имени Винера в Лондоне, а также в Анкаре, Ереване и массачусетском городе Уотертаун.