Ամերիկաբնակ գործարար Սիլվա Չաքմաքչյանը կօգնի Հալեպի ծերանոցին
Օգոստոսի 25-ին ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանն ընդունեց ամերիկաբնակ գործարար, աշխարհահռչակ «Հագուստ Սիլվիայից» հագուստների պատրաստման սրահի հիմնադիր-տնօրեն, բարերար Սիլվա Չաքմաքչյանին:
Բարձր գնահատելով Սիլվա Չաքմաքչյանի գործունեությունն ու ձեռքբերումները՝ ՀՀ սփյուռքի նախարարը նշեց. «Սիլվան ծնվել է Բեյրութում՝ սիրիահայերի ընտանիքում: 1946-1947թթ. մեծ հայրենադարձության տարիներին ընտանիքի հետ տեղափոխվել Հայաստան, իսկ 19 տարեկանում մոր հետ տեղափոխվել Ամերիկայի Միացյալ Նահանգներ:
33 տարեկանում հիմնելով սեփական գործը՝ «Հագուստ Սիլվիայից» (Silvia’s Costumes) ընկերությունը՝ սկսել է հագուստներ կարել հայտնի արտիստների, երգիչների, մշակութային ճանաչված գործիչների համար և 30 տարի շարունակ ապահովում է ամերիկյան շոու-բիզնեսի ներկայացուցիչների փայլն ու շքեղությունը՝ դառնալով ոլորտի հանրահայտ դիզայներների վստահելի ու լավագույն գործընկերը:
Սիլվան մշտապես օգնել է Լոս Անջելեսի հայ համայնքին և եկեղեցուն, իրականացրել է շատ ծրագրեր, դարձել շատ ու շատ կառույցների բարեկամ, բարերար, բարեգործ: Ձեռք է մեկնել նաև Հայաստանի սոցիալապես անապահով բնակչությանը՝ հագուստ և օգնություն ուղարկելով»:
Նախարար Հրանուշ Հակոբյանը կարևորեց Սիլվա Չաքմաքչյանի օգնությունը Հալեպի ծերանոցին, որտեղ բնակվում են 46 ծերեր, որոնցից 13-ը գամված են անկողնուն: Սիլվան իր վրա է վերցրել նրանց սննդի և խնամքն ապահովելու հոգսը:
«Սիրիահայերի հիմնախնդիրները համակարգող կենտրոն» ՀԿ նախագահ Լենա Հալաջյանը նույնպես շնորհակալություն հայտնեց սիրիահայերին ցուցաբերած օգնության ու բարերարության համար ու նշեց, որ հպարտ է այդպիսի հայրենակցուհի ունենալու համար:
«Հալեպ» հայրենակցական բարեսիրական ՀԿ-ի նախագահ Անի Բալըխյանը հավաստիացրեց, որ «Հալեպը երկար պիտի հիշի այդ բարեգործությունը: Աստված միշտ պահի և պահպանի Ձեր զավակները»:
Իբրև գործարար կին՝ մեր հայրենակցուհին բազում պարգևներ է ստացել, այդ թվում՝ ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբամայի կողմից:
Արամ Առաջին կաթողիկոսի կողմից էլ տիկին Սիլվան արժանացել է «Կիլիկյան ասպետ» շքանշանին՝ իր իսկ հիմնած «Գառնի» հաստատության միջոցով տարիներ շարունակ աշխարհասփյուռ հայության ու հատկապես հայրենիքին ուղղած սրտաբուխ նվիրատվությունների համար:

Проживающая в Америке предпринимательница Сильва Чакмакчян посетила Министерство Диаспоры
Министр Диаспоры РА Грануш Акопян 25 августа приняла проживающую в Америке предпринимательницу, директора-учредителя всемирно известного модного салона «Одежда от Сильвии» Сильву Чакмакчян.
Высоко оценив деятельность и достижения Сильвы Чакмакчян, министр Диаспоры РА отметила: «Сильва родилась в Бейруте, в семье сирийских армян. В 1946-47гг, в годы великой репатриации вместе с семьей переехала в Армению, а в 19-летнем возрасте с матерью уехала в Соединенные Штаты Америки.
В 33-летнем возрасте основав собственный бизнес – компанию «Одежда от Сильвии» (Silvia’s Costumes), начала пошив одежды для известных актеров, певцов, деятелей культуры, и 30 лет подряд обеспечивает блеск и шик представителей американского шоу-бизнеса, став доверенным и лучшим партнером известнейших дизайнеров сферы.
Сильва постоянно помогает армянской общине и церкви Лос Анджелеса, реализовала много программ, стала другом, спонсором и благотворителем многих структур. Она протянула руку также социально необеспеченному населению Армении, прислав одежду и помощь».
Министр Грануш Акопян отметила важность помощи Сильвы Чакмакчян дому престарелых Алеппо, где проживают 46 стариков, 13 из которых прикованы к постели. Сильва взяла на себя заботы об их питании и обеспечении ухода.
Председатель ОО «Центр координации проблем сирийских армян» Лена Галачян также выразила благодарность за помощь и благотворительность, оказанные сирийскому армянству, отметив, что гордится тем, что имеет такую соотечественницу.
Председатель земляческой гуманитарной ОО «Алеппо» Ани Балэхян заверила, что «Адеппо долго будет помнить эту благотворительность. Пусть Бог всегда хранит бережет Ваших детей».
Будучи женщиной-предпринимателем, наша соотечественница получила множество наград, в том числе – от президента США Барака Обамы.
От Католикоса Арама I госпожа Сильва удостоилась ордена «Киликийский рыцарь» за пожертвования на протяжении многих лет посредством основанного ею учреждения «Гарни» разбросанному по всему миру армянству и особенно Родине.