Վատիկանը հայ սրբերի նկարներով նամականիշեր է թողարկել
Armenianchurchco.com-ը տեղեկացնում է, որ Վատիկան քաղաք-պետության կառավարության ֆիլատելիստական գրասենյակը 2015թ. թողարկել է նամականիշեր Սբ. Գրիգոր Նարեկացու և Երանելի Իգնատիոս Մալոյանի պատկերներով: Այս մասին գրում է Կաթողիկէ Եկեղեցու պաշտոնական լրատվությունը ներկայացնող zenith.org լրատվական գործակալությունը և տեղեկություններ հաղորդում այդ երկու ականավոր հայերի մասին:
Ըստ այդմ, գործակալությունը տեղեկացնում է, որ Երանելի Իգնատիոս Մալոյանը նահատակվել է 100 տարի առաջ, եղել է Թուրքիայի Մարտին քաղաքի եպիկոպոսը, իր հովվության բոլոր համայնքներում զարգացրել է Հիսուսի Սուրբ Սրտի և Աստվածածնի հանդեպ ջերմեռանդական աղոթքները: Երիտթուրքական կառավարության հավատուրացության պահանջին պատասխանել է, որ կնախընտրի մեռնել ու Խաչի փառքը վաստակել, քան թողնել ճշմարիտ հավատքը:
Սբ. Գրիգոր Նարեկացու մասին գործակալությունը հիշեցնում է, որը 2015թ. ապրիլի 12-ին Սրբազան Ֆրանցիսկոս Քահանայապետը այդ մեծ սրբին հռչակեց «Եկեղեցու վարդապետ»: Նա մեկն է Կաթողիկէ Եկեղեցու 36 Վարդապետներից և մեծ տեղ ունի ընդհանրական Եկեղեցու ականավոր աստվածաբանների կողքին՝ իր անմահ «Մատյան ողբերգության» ստեղծագործությամբ, որը թարգմանվել է բազմաթիվ լեզուներով:

Vatican releases stamps with Armenian saints’ pictures on
The Governorate of Vatican city-state has issued two stamps in 2015 with St. Gregory of Narek and Blessed Ignatius Maloyan’s pictures on, reports Armenianchurchco.com.
The zenith.org news agency (the official news agency of the Catholic Church) noted that the Blessed Ignatius Maloyan was born in Mardin, Turkey, and died a martyr a hundred years ago. The Young Turks offered to spare his life if he would convert to Islam. He did not accept any compromise and preferred to die for the sake of his Savior.
As for St. Gregory of Narek, the agency mentioned that Pope Francis had bestowed one of the highest church honors on St. Gregory of Narek which is ��?Doctor of the Church’.
St. Gregory of Narek is known for his ��?Book of Lamentations’ which is translated into multiple languages.