Անկարայի եւ Վատիկանի միջեւ լարվածությունը կխորանա, երբ Պապը սրբադասի սպանված կրոնականին. La Stampa
Կաթոլիկ աշխարհի կրոնական առաջնորդ Հռոմի Ֆրանցիսկոս պապը պատրաստվում է սրբադասել 1915 թվականին Մարդինում սպանված կաթոլիկ կրոնական, ասորի արքեպիսկոպոս Միխայելիս Ֆլավիանուս Մելկիին:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»­-ը, իտալական ազդեցիկ La Stampa թերթն այդ առնչությամբ գրում է, որ այդ ձեռնարկումն ավելի կլարի Վատիկան­ Անկարա առանց այն էլ լարված հարաբերությունները: Հայոց ցեղասպանության 100­-րդ տարելիցի կապակցությամբ Վատիկանի Սուրբ Պետրոս տաճարում կազմակերպված պատարագի ժամանակ Ֆրանցիսկոս պապը Թուրքիայից պահանջել էր ճանաչել Օսմանյան կայսրության փլուզման շրջանում կատարված ցեղասպանությունը, ինչից հետո երկու երկրների միջեւ ծագած ճգնաժամից հետո Անկարան հետ էր կանչել Վատիկանում Թուրքիայի դեսպանին:
Ֆրանցիսկոս պապը սպանության 100-րդ տարելիցին կրոնական Մելկիին համարում է ցեղասպանության զոհ: Մելկին թուրքական իշխանությունների կողմից ձերբակալվել է 1915 թվականի օգոստոսի 29­-ին, եւ իսլամ չընդունելու համար գնդակահարվել հայ կաթոլիկ կրոնական Ժակ Աբրահամի հետ միասին:
Ֆրանցիսկոս պապը հայտարարել է, որ դավանանքի համար մարդու գնդակահարությունն անընդունելի հանցագործություն է, եւ Սրբադասման հանձնաժողովին խնդրել պատրաստել նրան սրբադասելու համար անհրաժեշտ փաստաթղթերը: Ըստ իտալական թերթի` Մելկիի սրբադասման արարողությունն, ամենայն հավանականությամբ, տեղի կունենա առաջիկա հոկտեմբերին:
La Stampa­-ն Պապի այդ որոշումը մեկնաբանել է որպես Մերձավոր Արեւելքում քրիստոնյա փոքրամասնությունների դեմ իրականացվող հանցագործությունների եւ հալածանքների հետ կապված աղմուկ հարուցող հակազդեցություն: Ավելի վաղ` 2001 թվականին Հռոմի Հովհաննես Պողոս 2­-րդ պապն Օսմանյան կայսրությունում սպանված հայ կաթոլիկ կրոնական Իգնազիո Մալոյանին եւս դասել էր սրբերի շարքին:

Canonization of deceased clergyman by Pope will deepen tension between Ankara and the Vatican: La Stampa
Religious leader of the Catholic World, Pope Francis is preparing to canonize Catholic clergyman and Assyrian Archbishop Mikhayelis Flavianus Melki, who was killed in Mardin in 1915.
As reports “Armenpress”, Italy’s La Stampa newspaper writes that this will deepen already tense relations between Ankara and the Vatican. During the Holy Mass that was organized on the occasion of the Centennial of the Armenian Genocide at St. Peter’s Basilica, the Pope had demanded that Turkey recognize the genocide perpetrated in the twilight of the Ottoman Empire. This led to a crisis between Turkey and the Vatican, after which Ankara recalled its Ambassador to the Vatican.
In the year marking the Centennial of the Armenian Genocide, Pope Francis views Melki as a victim of genocide. Melki was arrested by the Turkish authorities on 29 August 1915 and was executed along with Armenian Catholic clergyman Jacques Abraham for not converting to Islam.
Pope Francis has declared that executing a person for faith is an unacceptable crime, and has asked the Canonization Committee to prepare the necessary documents for his canonization. The Italian newspaper reports that the ceremony of Melki’s canonization will most likely take place in October.
La Stampa has interpreted the Pope’s decision as counterinfluence to the uproar caused by the crimes and persecutions against Christian minorities in the Near East. Earlier, in 2001, Pope John Paul II had also canonized Armenian Catholic clergyman Ignacio Maloian killed in the Ottoman Empire.