Անկարայի եւ Վատիկանի միջեւ լարվածությունը կխորանա, երբ Պապը սրբադասի սպանված կրոնականին. La Stampa
Կաթոլիկ աշխարհի կրոնական առաջնորդ Հռոմի Ֆրանցիսկոս պապը պատրաստվում է սրբադասել 1915 թվականին Մարդինում սպանված կաթոլիկ կրոնական, ասորի արքեպիսկոպոս Միխայելիս Ֆլավիանուս Մելկիին:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»­-ը, իտալական ազդեցիկ La Stampa թերթն այդ առնչությամբ գրում է, որ այդ ձեռնարկումն ավելի կլարի Վատիկան­ Անկարա առանց այն էլ լարված հարաբերությունները: Հայոց ցեղասպանության 100­-րդ տարելիցի կապակցությամբ Վատիկանի Սուրբ Պետրոս տաճարում կազմակերպված պատարագի ժամանակ Ֆրանցիսկոս պապը Թուրքիայից պահանջել էր ճանաչել Օսմանյան կայսրության փլուզման շրջանում կատարված ցեղասպանությունը, ինչից հետո երկու երկրների միջեւ ծագած ճգնաժամից հետո Անկարան հետ էր կանչել Վատիկանում Թուրքիայի դեսպանին:
Ֆրանցիսկոս պապը սպանության 100-րդ տարելիցին կրոնական Մելկիին համարում է ցեղասպանության զոհ: Մելկին թուրքական իշխանությունների կողմից ձերբակալվել է 1915 թվականի օգոստոսի 29­-ին, եւ իսլամ չընդունելու համար գնդակահարվել հայ կաթոլիկ կրոնական Ժակ Աբրահամի հետ միասին:
Ֆրանցիսկոս պապը հայտարարել է, որ դավանանքի համար մարդու գնդակահարությունն անընդունելի հանցագործություն է, եւ Սրբադասման հանձնաժողովին խնդրել պատրաստել նրան սրբադասելու համար անհրաժեշտ փաստաթղթերը: Ըստ իտալական թերթի` Մելկիի սրբադասման արարողությունն, ամենայն հավանականությամբ, տեղի կունենա առաջիկա հոկտեմբերին:
La Stampa­-ն Պապի այդ որոշումը մեկնաբանել է որպես Մերձավոր Արեւելքում քրիստոնյա փոքրամասնությունների դեմ իրականացվող հանցագործությունների եւ հալածանքների հետ կապված աղմուկ հարուցող հակազդեցություն: Ավելի վաղ` 2001 թվականին Հռոմի Հովհաննես Պողոս 2­-րդ պապն Օսմանյան կայսրությունում սպանված հայ կաթոլիկ կրոնական Իգնազիո Մալոյանին եւս դասել էր սրբերի շարքին:

Напряженность между Анкарой и Ватиканом возрастет, когда Папа канонизирует убитого религиозного деятеля: La Stampa
Духовный лидер католитческого мира Папа Римский Франциск готовится канонизировать убитого в 1915 году в Мардине католического священника, ассирийского архиепископа  Михаелиса Флавиануса Мелки.
Как передает «Арменпресс» со ссылкой на итальянскую газету La Stampa, этот шаг привнесет еще большее напряжение в и без того натянутые  отношения между Ватиканом и Анкарой. Во время Литургии в Ватиканском храме Св. Петра, в связи со столетием Геноцида армян, Папа Франциск потребовал от Турции признать Геноцид, совершенный в период распада Османской империи, после чего, вследствие возникшего между двумя странами кризиса, Анкара отозвала своего посла в Ватикане.
Папа Франциск в год 100-летия убийства считает священника Мелки жертвой геноцида. Мелки был арестован турецкими властями 29 августа 1915 года и за отказ принять ислам был расстрелян вместе с армянским католическим священником Жаком Абраамом.
Папа Франциск заявил, что расстрел человека за вероисповедание – неприемлемое преступление, и попросил комиссию по канонизации подготовить необходимые документы для его канонизации. Согласно итальянской газете, церемония канонизации Мелки, по всей вероятности, состоится в предстоящем октябре.
La Stampa­ прокомментировала это решение Папы, как противодействие вызвавшим большой шум преступлениям в отношении христианского меньшинства на Ближнем Востоке. Ранее, в 2001 году, Папа Римский �?оанн-Павел II причислил к лику святых также убитого в Османской империи армянского католического священника �?гназио Малояна.