Լիբանանում Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված համերգ է տեղի ունեցել
Հայ երաժիշտները Լիբանանում Հայոց ցեղասպանության տարելիցին նվիրված համերգով են հանդես եկել երկրի լավագույն իրադարձություններից մեկին` Բեյթեդին արվեստի փառատոնին: Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի գլխավոր պրոդյուսեր Արման Պադարյանը Լիբանանից «Արմենպրես»­ի հետ զրույցում տեղեկացրեց, որ Ֆիլհարմոնիկ նվագախումբը`Հայաստանի պետական կամերային և «Հովեր» պետական կամերային երգչախմբերի հետ օգոստոսի 8­ին փայլուն ելույթ է ունեցել Beiteddine Art Festival­ի շրջանակում:
«Համերգը մեկնարկել է Խաչատրյանի Սպարտակ սյուիտի կատարմամբ: Այնուհետև բեմ է բարձրացել մեր անվանի և տաղանդավոր ջութակահար Սերգեյ Խաչատրյանը, ով նվագախմբի հետ փայլուն կերպով կատարել է Բրամսի Ջութակի կոնցերտը: Այս կոնցերտի մասերի կատարման ժամանակ բուռն ծափողջուններ են հնչել»,­տեղեկացրեց Արման Պադարյանը:
Երեկոյի ընթացքում նվագախումբը և երգչախմբերը ղեկավարել է ՀԱՖՆ գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Էդուարդ Թոփչյանը: «Երկրորդ բաժնում հնչել է Մոցարտի Ռեքվիեմը: Որպես բիս հնչել է Տիգրան Մանսուրյանի Ռեքվիեմից հատված: Անդադար ծափահարություններից և «բրավո»­ներից հետո համերգն ավարտվել է: Երեկոյին մասնակցել է մոտ 3000 հանդիսատես: Համերգի բոլոր մասնակիցները, աշխատակազմը, VIP հյուրերն իրենց կրծքին կրել են «անմոռուկ»: Այդ սիմվոլով է զարդարված եղել նաև բեմը»,­հավելեց Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի գլխավոր պրոդյուսերը: Որպես մենակատարներ համերգային երեկոյի ընթացքում հանդես են եկել նաև մեներգիչներ Իրինա Զաքյանը (սոպրանո), Պերճ Քարազյանը (տենոր), Նարինե Անանիկյանը (մեցցո սոպրանո) և Սարգիս Բաժբեուկ­Մելիքյանը (բարիտոն):

Concert dedicated to Armenian Genocide Centennial was held in Lebanon
Lebanese-Armenian musicians gave a concert dedicated to the Centennial of the Armenian Genocide at the Beiteddine Art Festival, which is one of the major events in the country. In an interview with “Armenpress” from Lebanon, general producer of the Armenian Philharmonic Orchestra Arman Padaryan informed that the Philharmonic gave a brilliant performance with the National Chamber Choir of Armenia and Hover State Chamber Choir during Beiteddine Art Festival on August 8.
The concert began with a performance of Aram Khachaturian’s Spartak Suite, followed by a brilliant performance of the Concerto for the Violin of Brahms by renowned and talented violinist Sergey Khachatryan and the orchestra. There were warm rounds of applause during the parts of this concerto,” Arman Padaryan said.
During the event, the choirs and the orchestra were conducted by artistic director and principal conductor of the Armenian Philharmonic Orchestra Eduard Topchyan. “The second part of the concert included a performance of Mozart’s Requiem, and a part of Tigran Mansurian’s Requiem was performed as an encore. The concert ended with screams of “bravo” and rounds of applause that seemed endless. The event brought together nearly 3,000 people. All the participants, staff members and VIP guests had the “Forget-me-not” pin on their chests. The stage was also designed in the shape of the Forget-me-not,” the general producer of the Armenian Philharmonic Orchestra added. The concert also included solo performances by soloists, Soprano Irina Zakyan, Tenor Berj Karazian, Mezzo Soprano Narine Ananikian and Baritone Sarkis Bazhbeuk Melikian.