Լիբանանում Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված համերգ է տեղի ունեցել
Հայ երաժիշտները Լիբանանում Հայոց ցեղասպանության տարելիցին նվիրված համերգով են հանդես եկել երկրի լավագույն իրադարձություններից մեկին` Բեյթեդին արվեստի փառատոնին: Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի գլխավոր պրոդյուսեր Արման Պադարյանը Լիբանանից «Արմենպրես»­ի հետ զրույցում տեղեկացրեց, որ Ֆիլհարմոնիկ նվագախումբը`Հայաստանի պետական կամերային և «Հովեր» պետական կամերային երգչախմբերի հետ օգոստոսի 8­ին փայլուն ելույթ է ունեցել Beiteddine Art Festival­ի շրջանակում:
«Համերգը մեկնարկել է Խաչատրյանի Սպարտակ սյուիտի կատարմամբ: Այնուհետև բեմ է բարձրացել մեր անվանի և տաղանդավոր ջութակահար Սերգեյ Խաչատրյանը, ով նվագախմբի հետ փայլուն կերպով կատարել է Բրամսի Ջութակի կոնցերտը: Այս կոնցերտի մասերի կատարման ժամանակ բուռն ծափողջուններ են հնչել»,­տեղեկացրեց Արման Պադարյանը:
Երեկոյի ընթացքում նվագախումբը և երգչախմբերը ղեկավարել է ՀԱՖՆ գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Էդուարդ Թոփչյանը: «Երկրորդ բաժնում հնչել է Մոցարտի Ռեքվիեմը: Որպես բիս հնչել է Տիգրան Մանսուրյանի Ռեքվիեմից հատված: Անդադար ծափահարություններից և «բրավո»­ներից հետո համերգն ավարտվել է: Երեկոյին մասնակցել է մոտ 3000 հանդիսատես: Համերգի բոլոր մասնակիցները, աշխատակազմը, VIP հյուրերն իրենց կրծքին կրել են «անմոռուկ»: Այդ սիմվոլով է զարդարված եղել նաև բեմը»,­հավելեց Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի գլխավոր պրոդյուսերը: Որպես մենակատարներ համերգային երեկոյի ընթացքում հանդես են եկել նաև մեներգիչներ Իրինա Զաքյանը (սոպրանո), Պերճ Քարազյանը (տենոր), Նարինե Անանիկյանը (մեցցո սոպրանո) և Սարգիս Բաժբեուկ­Մելիքյանը (բարիտոն):

В Ливане состоялся концерт, посвященный 100-летию Геноцида армян
Армянские музыканты выступили в Ливане с концертом, посвященным 100-летию Геноцида армян, на одном из знаменательных культурных событий страны – на фестивале искусств Бейтедин. Как сообщил Арменпресс генеральный продюсер Государственного филармонического оркестра Армении Арман Падарян, филармонический оркестр вместе с Государственным камерным и государственным камерным хором «Овер» 8 августа блестяще выступили  в рамках Beiteddine Art Festival­ի.
«Концерт начался сюитой «Спартак» Хачатряна. Затем на сцену вышел наш известный и талантливый скрипач Сергей Хачатрян, вместе с оркестром блестяще исполнивший Скрипичный концерт Брамса. Во время его исполнения звучали бурные овации», – сообщил Арман Падарян. В ходе концерта оркестром и хорами руководил художественный руководитель и главный дирижер Государственного филармонического оркестра Армении Эдуард Топчян. «Во втором отделении прозвучал «Реквием» Моцарта. На бис был исполнен отрывок из «Реквиема» Тиграна Мансуряна. После продолжительных аплодисментов и не смолкающих «Браво» концерт завершился.
На вечере присутствовали около 3000 зрителей. Все участники концерта, коллектив, VIP-гости носили на груди значок «Незабудка». Этим символом была украшена и сцена», – добавил главный продюсер Национального филармонического оркестра Армении.  В качестве солистов на вечере выступили также �?рина Закян (сопрано), Перч Каразян (тенор), Нарине Ананикян (меццо сопрано), Саргис Бажбеук-Меликян (баритон).