«Սևանա լիճը շատ նման է Վանա լճին». Վանի համաքաղաքապետ
Այս օրերին ընթացող Համահայկական ամառային 6-րդ խաղերի բացման արարողությանը մասնակցելու նպատակով Թուրքիայից Հայաստան ժամանած պատվավոր հյուրերի կազմում է գտնվում նաև Վանի համաքաղաքապետ Հաթիջե Չոբանը: Օգտվելով առիթից` նրա հետ զրուցեցինք Հայաստանից ստացած տպավորությունների և հայ-քրդական առնչությունների շուրջ:
Վանի համաքաղաքապետ Հաթիջե Չոբանը մեզ հետ զրույցոմ նշեց, որ առաջին անգամ է գտնվում Հայաստանում: Ազգությամբ քուրդ և հավատքով ալևի եղող Հաթիջե Չոբանի մայրը դերսիմցի է, հայրը` մարաշցի:
Վանի համաքաղաքապետը հայտնեց, որ Վանի պատվիրակությունը 4 հոգանոց է: Համահայկական ամառային 6-րդ խաղերի բացման արարողությանը մասնակցելու նրանց որոշումը պայմանավորված է հայ-քրդական բարեկամությունն ամրապնդելու ցանկությամբ:
Հաթիջե Չոբանը շեշտեց, որ հայերի ճակատագրին նմանվող ճակատագիր էլ Թուրքիայում ունեցել են և շարունակում են ունենալ նաև քրդերը, որի հետևանքով հասկանում ու կիսում են հայերի ցավը:
Անդրադառնալով նաև Վանա լճի գանձին` Աղթամար կղզու Սուրբ Խաչ եկեղեցուն, Վանի համաքաղաքապետն ընդգծեց` խիստ կարևոր է, որ այն այցելող հայերը, զգալով իրենց պատկանելությունն այդ հողերին, պահպանեն այդ զգացումն ու հայկական ոգին:
«Ես կարծում եմ, որ քրդերի և հայերի պատմությունները մեծ նմանություններ ունեն, և նրանք պետք է ամրապնդեն իրենց կապերը: Ինքս հայերին եղբայր եմ համարում: Նաև կարծում եմ, որ մենք` քրդերս, պարտական ենք նրանց, քանի որ հայերի գլխին եկածների գործում մասնաբաժին են ունեցել նաև մեր պապերը»,- նշեց Հաթիջե Չոբանը:
Մեր երկիր առաջին անգամ այցելած Վանի համաքաղաքապետը շեշտելով, թե Երևանը գեղեցկությամբ գերազանցել է իր ակնկալիքներին, ընգծեց նաև, որ Հայաստանը շատ տպավորիչ երկիր է, իսկ Սևանա լիճը շատ նման է Վանա լճին:

Lake Sevan is very much like Lake Van: one of the mayors of Van
One of the mayors of Van Hatije Choban is also part of the honorable guests who have traveled from Turkey to Armenia to participate in the opening ceremony of the 6th Pan-Armenian Summer Games that are currently taking place. Taking the opportunity, Akunq.net’s correspondent sat down for an interview to discuss the mayor’s impressions of Armenia, as well as Kurdish-Armenian relations.
In the interview, Hatije Choban mentioned that he was visiting Armenia for the first time. Choban is of Kurdish descent and believes in Alevi. His mother is from Dersim, and his father from Marash.
The mayor of Van informed that Van had sent a four-member delegation and Van’s decision to ensure the delegates’ participation in the opening ceremony of the 6th Pan-Armenian Summer Games was due to the desire to reinforce the Kurdish-Armenian friendship.
Hatije Choban stressed that the Kurds have shared and continue to share the destiny of the Armenians and that’s the reason why they understand and share the pain of the Armenians.
Touching upon the Holy Cross Church of Akhtamar, which is the treasure at Lake Van, the mayor of Van emphasized that it’s very important for the Armenians visiting the church feel that those lands belong to them and keep that feeling and spirit alive.
“I believe the Kurds and Armenians share a common history. They need to reinforce their relations. I personally consider Armenians my brothers. I also believe we Kurds owe it to the Armenians since our ancestors also had their share in what happened to the Armenians,” Hatije Choban mentioned.
Stressing that Yerevan has surpassed his expectations with its beauty, Choban also stressed that Armenia is very impressive and that Lake Sevan is very much like Lake Van.