«Հողը կը խօսի» գրքի շնորհանդեսը Ռումինիայում, Գերմանիայում և Մոսկվայում
Հուլիսի 22-ին Մոսկվայի գրողների միությունների միջազգային ընկերակցության տանը  կայացավ «Հողը կը խօսի» ռուսերեն լեզվով գրքի շնորհանդեսը:Այն կազմակերպվել էր Ռուսատանի գրողների Միության  Մոսկվայի քաղաքային կազմակերպության նախագահ, հայտնի բանաստեղծ Վլադիմիր Բոյարինովի և գրող, բնական գիտությունների ակադեմիայի ակադեմիկ   Ալբերտ Օհանյանի աջակցությամբ: Այս մասին Մոսկվայից «Հայերն այսօրին» տեղեկացնում է Հայաստանի ժուռնալիստների միության անդամ Ամալյա Իսայանը:
Դահլիճում ներկա էին  ՌԴ-ում Հայաստանի դեսպանատան,  Ռուսաստանի հայերի միության, Մոսկվայի «Գրական թերթի»,  «Շանթ» հայկական հեռուստաալիքի Մոսկվայի ներկայացուցիչները, ռուս և հայ գրողներ և այլ հյուրեր:
Ուրախալի էր լսել, որ Երևանի պատվիրակությունը`Լևոն Բլբուլյանը, Հերմինե Նավասարդյանը և Տիգրան Գաբոյանը Մոսկվա` գրքի շնորհանդեսին  ժամանել էին Ռումինիայից, որտեղ    հուլիսի 8-15-ը մասնակցել էին  պոեզիայի  19 -րդ  միջազգային փառատոնին:  Նրանք Բուխարեստում հայկական եկեղեցու  մշակութային կենտրոնում  հայկական համայնքի ղեկավար,  Ռումինիայի գրողների Միության նախագահ,  «Շշուկների մատյան» տարբեր   լեզուներով  թարգմանված վեպի հեղինակ Վարուժան  Ոսկանյանի աջակցությամբ կազմակերպել են  նույն այս ժողովածուի` «Հողը կը խօսի»,  անգլերեն լեզվով գրքի շնորհանդեսը:
Այս հրաշալի ժողովածուն  նվիրված է Հայոց Ցեղասպանության 100 -րդ տարելիցին, որն իր մեջ ներառում է  եղեռնազոհ  արևմտահայ դասական գրողների ստեղծագործությունները: Գիրքը ծնվել է Սփյուռքի  նախարարության և Հայաստանի գրողների միության նախաձեռնած Սփյուռքահայ գրողների համաժողվին տարբեր երկրներից մասնակցած գրողների նախաձեռնությամբ և Հայաստանի ղեկավարության աջակցությամբ: Գիրքը տպագրվել է Հայաստանի  գրողների միության հրատարակչությունում: Ծրագրի ղեկավարը Հայաստանի գրողների միության նախագահ Էդվարդ Միլիտոնյանն է: Գիրքը կազմվել է բանասիրության դոկտոր Վազգեն Գաբրիելյանի, բանաստեղծներ Հերմինե  Նավասարդյանի, Ալբերտ Նալբանդյանի, Տիգրան Գաբոյանի և այլ մարդկանց ջանքերով:
Ժողովածուն թարգմանվել և հրատարակվել է նաև անգլերեն և գերմաներեն («Ափ մը մոխիր» խորագրով), այժմ թարգմանվում է նաև ֆրանսերեն:
Ժողովածուներն ընդգրկում է եղեռնազոհ 10 հեղինակի` Դանիել Վարուժանի, Սիամանթոյի, Ռուբեն Սևակի, Գրիգոր Զոհրապի, Ռուբեն Զարդարյանի, Երուխանի, Թլկատինցիի, Գեղամ Բարսեղյանի, Տիգրան Չյոկյուրյանի, Արտաշես Հարությունյանի գործերը: Թարգմանական ժողովածուների տպագրությունը նպատակ ունի աշխարհին ծանոթացնել եղեռնազոհ հայ գրողներին, նրանց ստեղծագործություններին, ներկայացնել հայ գրականության լավագույն նմուշները և պատմել Հայոց ցեղասպանության մասին:
Պատահական չէ, որ ելույթ ունեցողներն  արժևորեցին գրքի տարբեր լեզուներով  թարգմանության կարևորությունը: Ելույթներից զատ եղան  նաև երաժշտական համարներ:
Ծրագրի  երկրորդ մասում  ներկայացվեց  Երևանում հրատարակված Վլադիմիր Բոյարինովի և Վլադիմիր Սիլկինի բանաստեղծությունների հայերեն լեզվով գրքերը(թարգմանիչ՝ Լևոն Բլբուլյան):
Հաջորդ օրը` հուլիսի 23-ին Հայաստանի  գրողների պատվիրակության առջև իր հյուրընկալ դռները բացեց նաև Մոսկվայի Պ.Է.Ն կենտրոնը, որտեղ նույնպես ջերմ և հետաքրքիր  անցավ «Հողը կը խօսի» գրքի շնորհանդեսը: Երեկոն բացեց  կենտրոնի  փոխտնօրեն Եկատերինա Տուրչանինովան՝ ընդգծելով իր խորին հարգանքը հայ ժողովրդի հանդեպ և զորակցությունը՝ Հայոց ցեղասպանության 100–րդ  տարելիցի առիթով: Երեկոն  հիանալի  վարեց  բանաստեղծ, կինոռեժիսոր, նկարիչ Տատյանա Դանիլյանցը: Ելույթ ունեցան բանաստեղծներ Լևոն Բլբուլյանը, Հերմինե Նավասարդյանը, Տիգրան Գաբոյանը և այլ հյուրեր: Հատկանշանական էր «Ճիչ Արարատից» և Հայոց ցեղասպանության մասին այլ գրքերի հեղինակ, իտալացի պատմաբան Ջովանի Գուայտայի ելույթը:
Մեծ սիրով ընթերցվեցին «Հողը կը խօսի» գրքի մեջ զետեղված արևմտահայ գրողների  ստեղծագործությունները՝ հայերեն և ռուսերեն: Իսկ արվեստաբան Ստանիսլավ Այդինյանը ներկայացրեց  իր  պապի սրտառուչ պատմությունը` կապված Ցեղասպանության հետ: Հյուրերը  լավ տպավորություններով հեռացան Պ.Է.Ն. կենտրոնից՝ ակնկալելով նոր հանդիպումներ:

Презентация книги «Земля говорит» в Румынии, Германии и Москве
В Московском Доме международной ассоциации союзов писателей 22 июля состоялась презентация русского варианта книги  «Земля говорит», организованная при содействии председателя Московской городской организации Союза писателей России Владимира Бояринова и писателя, академика Академии естественных наук Альберта Оганджаняна. Редакции «Армяне сегодня» об этом сообщила из Москвы член Союза журналистов Армении Амалия �?саян.
В зале присутствовали представители посольства РА в РФ, Союза армян России, московской «Литературной газеты», московские представители армянского телеканала «Шант», армянские и российский писатели и другие гости.
Радостно было слышать, что Ереванская делегация в составе Левона Блбуляна, Эрмине Навасардян и Тиграна Габояна в Москву на презентацию книги прибыли из Румынии, где 8-15 июля участвовали в XIX Международном фестивале поэзии. В культурном центре армянской церкви Бухареста при содействии председателя Союза писателей Румынии, автора романа «Книга шепотов», переведенного на 120 языков, Варужана Восканяна они организовали презентацию англоязычного издания сборника «Земля говорит».
Этот замечательный сборник посвящен 100-летию Геноцида армян и включает в себя произведения западноармянских писателей, павших жертвами Геноцида армян. Книга родилась по инициативе участников форума армянских писателей Диаспоры, при содействии руководства Армении организованного Министерством Диаспоры РА и Союзом писателей Армении. Книга отпечатана в издательстве Союза писателей Армении. Руководитель проекта – председатель Союза писателей Армении Эдвард Милитонян, сборник составлен усилиями доктора филологии Вазгена Габриеляна,  поэтом Эрмине Навасардян, Аьлберта Налбандяна, Тиграна Габояна и других.
Сборник переведен и издан также на немецком и английском языках (под названием «Горсть пепла»), ныне переводится на французский.
Сборники включают произведения 10 авторов, павших жертвами Геноцида армян – Даниела Варужана, Сиаманто, Рубена Севака, Григора Зограба, Рубена Зардаряна, Ерухана, Тлкатинци, Гегама Барсегяна, Тиграна Чьекюряна, Арташеса Арутюняна. �?здание переводных сборников преследует цель ознакомить мир с армянскими писателями – жертвами Геноцида и их произведениями, представить лучшие образцы армянской литературы и рассказать о трагедии Геноцида армян.
Не случайно, что выступавшие оценили важность издания сборника на разных языках. Помимо выступлений, прозвучали также музыкальные номера.
Во второй части программы были представлены изданные в Ереване книги стихов Владимира Бояринова и Владимира Силкина в переводе на армянский (переводчик Левон Блбулян).
На следующий день, 23 июля свои двери перед делегацией армянских писателей гостеприимно распахнул Московский ПЕН-центр, где также тепло и интересно прошла презентация книги «Земля говорит». Вечер открыла заместитель директора центра Екатерина Турчанинова, выразившая свое глубокое уважение к армянскому народу и сочувствие в связи со 100-летием Геноцида армян. Вечер прекрасно провела поэт, кинорежиссер, художник  Татьяна Даниельянц. Выступили поэты Левон Блбулян, Эрмине Навасардян, Тигран Габоян и другие гости. Примечательно было выступление итальянского историка, автора «Крик с Арарата» и других книг, посвященных Геноциду армян Джованни Гуайта.
С большой любовью были зачитаны помещенные в книге «Земля говорит» произведения западноармянских писателей на русском и армянском языках. А искусствовед Станислав Айдинян представил душещипательную историю своего деда, связанную с Геноцидом армян. Гости с грустными, но приятными впечатлениями покидали ПЕН-центр в ожидании новых встреч.