«Իմ ուսուցիչն իմ ազգն է». Արկադի Տեր-Թադևոսյանը հանդիպեց սփյուռքահայ առաջնորդների հետ
Հուլիսի 24-ին ՀՀ սփյուռքի նախարարության «Սփյուռք ամառային դպրոց-2015» ծրագրի Սփյուռքի երիտասարդ առաջնորդների դասընթացների մասնակիցները հանդիպեցին գեներալ-մայոր, Արցախյան ազատամարտի հերոս, ՀՀ Մարտական խաչի շքանշանակիր Արկադի Տեր-Թադևոսյանի հետ: Հանդիպմանը ներկա էր նաև ԵՊՀ «Վարդանանք» ռազմահայրենասիրական ակումբի նախագահ Սաթենիկ Աբրահամյանը:
Երիտասարդ առաջնորդների խնդրանքով՝ Արկադի Տեր-Թադևոսյանը նախ պատմեց իր զինվորական ուղու մասին, այն ճանապարհի, որի գագաթնակետը, թերևս, Շուշիի ազատագրումն էր:
Այնուհետև հանդիպումն ընթացավ հարց ու պատասխանի ձևաչափով: Հարցերի շրջանակը բազմազան էր՝ Շուշիի ազատագրում և թե ինչու «Հարսանիք լեռներում», Հայկական բանակ, մարտական ընկերներ, պրոֆեսիոնալ բանակի անհրաժեշտություն, սահմանում տիրող իրավիճակ, հակահայկական քարոզչություն և այլն:
Խոսելով Շուշիի ազատագրման մասին՝ Արկադի Տեր-Թադևոսյանը նշեց, որ այն հայ ազատամարտիկի հաղթանակն էր, հավաքական հաղթանակ, որը կայացավ մեր զինվորների փորձառության, մարտական ոգու և հավատի շնորհիվ. «Շուշիի ազատագրում հայ ազգի միասնականության հաղթանակն էր և վառ ապացույցն այն բանի, որ հայն անպարտելի է, երբ միասնական է»:
Անդրադառնալով հայ-ադրբեջանական ներկա հարաբերություններին, սահմանին լսվող կրակոցներին ու իրական վտանգն իրենց 18-ամյա ուսերին «պահող» հայ զինվորներին՝ Արցախյան ազատամարտի հերոսն ասաց. «Բանակի կորիզը ոչ թե տեխնիկան է, այլ՝ մարդը: Իսկ մենք ունենք այդ ներուժը, ինչը և մեր ամենամեծ զենքն է: Սահմանում կանգնած ու կյանքի փորձառություն դեռևս չտեսած երիտասարդը գիտի, թե ինչ է պաշտպանում: Մենք այստեղ խաղաղ ապրում ենք, իսկ նրանց համար, ամեն օր է «պատերազմ»: Այդ ամենը կհասկանաք, եթե մեկ անգամ լինեք դիրքերում, այդ տղաների կողքին: Մեզ ոչ մի վտանգ չի սպառնա, եթե բանակ-հասարակություն-պետություն կապը լինի անխզելի »:
Երիտասարդ առանորդներից մեկի այն հարցին, թե ով է եղել Արկադի Տեր-Թադևոսյանի ուսուցիչը, ՀՀ Մարտական խաչի շքանշանակիրը մի փոքր լռելուց հետո ասաց. «Իմ ուսուցիչն իմ ազգն է, կյանքում ինչ սովորել եմ, իմ ազգից եմ սովորել: Օրբելի եղբայրներ, Բաղրամյան… ու էլի շատ-շատերը, որոնցից ամեն մեկը կարող է լինել իդեալ յուրաքանչյուրիս համար: Բայց իմ իդեալը հայ ազատամարտիկն է, նրանից եմ նաև կյանքի փորձառություն սովորել»:
Արկադի Տեր-Թադևոսյանի խոսքը շարունակեց Սաթենիկ Աբրահամյանը, ով սփյուռքահայ երիտասարդներին պատմեց «Վարդանանք» ակումբի ստեղծման մասին, այն աշխատանքների, որոնք իրականացնում են անցնող 20 տարիների ընթացքում: «Շատ համալսարանականներ եղան բանակաշինության հիմնասյուներից՝ Թաթուլ Կրպեյան, Պետրոս Ղևոնդյան, Տիգրան Սարգսյան, Վարդան Ստեփանյան… 28 երիտասարդներ, որոնք մեզ պատգամ են թողել՝ պահել, պահպանել մեր հայրենիքը, արարել ազատագրված տարածներում, շենացնել Հայաստանը: Նրանք իրենց երազանքները, չապրած տարիները են մեզ թողել: Սփյուռքում, թե հայրենիքում՝ բոլորս պետք է սիրենք, գնահատենք ու աջակցենք մեր հայրենիքին»,-իր խոսքը եզրափակեց ռազմահայրենասիրական ակումբի նախագահը:
Հանդիպման ավարտին սփյուռքահայ երիտասարդները հոտընկայս ծափահարեցին Արցախյան պատերազմի հերոս Արկադի Տեր-Թադևոսյանին ու միասին լուսանկարվեցին:

«Мой учитель – моя нация»: Аркадий Тер-Тадевосян встретился с молодыми лидерами армянской Диаспоры
Участники курсов молодых лидеров армянской Диаспоры программы «Летняя школа «Спорк»-2015» Министерства Диаспоры РА 24 июля встретились с генерал-майором, героем Арцахской войны, кавалером ордена «Боевой крест» РА Аркадием Тер-Тадевосяном. На встрече присутствовала также председатель военно-патриотического клуба ЕГУ «Вардананк» Сатеник Абрамян.
По просьбе молодых лидеров Аркадий Тер-Тадевосян рассказал о своем воинском пути, пиком которой стало, пожалуй, освобождение Шуши.
Затем встреча перешла в формат вопросов-ответов. Диапазон вопросов был широк: почему «Свадьба в горах», Армянская армия, боевые товарищи, необходимость профессиональной армии, ситуация на границах и другие.
Говоря об освобождении Шуши, Аркадий Тер-Тадевосян отметил, что это была победа армянского ополченца, состоявшаяся благодаря опыту, вере и боевому духу наших воинов: «Освобождение Шуши стало победой единства армянской нации и ярким доказательством того, что армянин непобедим, когда един».
Коснувшись нынешних армяно-азербайджанских отношений, стрельбы на границе и армянских бойцов, держащих реальную угрозу на своих 18-летних плечах, он сказал: «Костяк армии – не техника, а человек. У нас есть этот потенциал, что является самым мощным нашим оружием. Стоящий на границе молодой солдат, не имеющий жизненного опыта, знает, что защищает. Мы здесь мирно живем, а для них война – каждый день. Поймете все это, если один раз побываете на позициях, рядом с этими парнями. Никакая опасность нам не грозит, если связь армия-общество-государство будет неразрывной».
На вопрос одного из молодых лидеров, кто был учителем Аркадия Тер-Тадевосяна, после минутной паузы он сказал: «Мой учитель – моя нация, все, чему выучился в жизни – выучился у нее. Братья Орбели, Баграмян… �? еще многие другие, каждый из которых может быть для нас идеалом. Но мой идеал – армянский ополченец, у которого перенимал и жизненный опыт».
Речь Аркадия Тер-Тадевосяна продолжила Сатеник Абрамян, которая рассказала о создании клуба «Вардананк» и осуществленной за 20 лет работе. «Многие университетцы стали столпами армейского строительства – Татул Крпеян, Петрос Гевондян, Тигран Саркисян, Вардан Степанян… 28 молодых людей, которые завещали нам хранить и беречь нашу Родину, созидать на освобожденных территориях, благоустраивать Армению. Они оставили нам свои мечты и непрожитые годы. В Диаспоре и на Родине все мы должны любить и поддерживать нашу Родину», – сказала председатель военно-патриотического клуба.
По завершении встречи молодые армяне Диаспоры стоя аплодировали герою Арцахской войны Аркадию Тер-Тадевосяну и сфотографировались с ним.