Միացյալ Նահանգները կօգնի սիրիահայերին
Միացյալ Նահանգները կարևորում է Սիրիայի հայ համայնքի պաշտպանության խնդիրը եւ հավատարիմ է դրա իրականացմանը, Հայ դատի գրասենյակի հաղորդմամբ, ԱՄՆ-ի հայկական մի շարք կազմակերպությունների ներկայացուցիչների հետ Վաշինգտոնում կայացած հանդիպմանը հայտնել են Միացյալ Նահանգների պետքարտուղարության պաշտոնյաները: Հանդիպման մասնակից Վաշինգտոնի Հայ դատի գրասենյակի ղեկավար Արամ Համբարյանն «Ամերիկայի Ձայնին» պատմեց, որ հանդիպումը հնարավորություն տվեց ԱՄՆ-ի պաշտոնյաներին հասցնել Միացյալ Նահանգների հայ համայնքի մտահոգությունները.
«Այդ լուրջ հանդիպումը մեզ հնարավորություն տվեց անկեղծ եւ բաց կարծիքներ փոխանակել և սիրիահայերի մարտահրավերների դեմն առնելու իրական լուծումներ մշակել»:
Հանդիպման մեկ այլ մասնակից, ՀՅԴ Արեւմտյան Ամերիկայի ատենապետ, դոկտոր Վիգեն Հովսեփյանի խոսքով, գոյություն ունի լուրջ հակասություն ԱՄՆ-ի կողմից Սիրիայի փախստականներին տրամադրվող օգնության չափերի և սիրիահայերին այդ օգնության ընդամենը չնչին մասի բաժին հասնելու հետ կապված.
«Մենք կարողացանք խոսել և հրավիրել ներկայացուցիչների ուշադրությունը մեր սիրիահայ քույրերին և եղբայրներին անմիջական օժանդակություն հասցնելու կարևորության վրա, անկախ նրանից, թե որտեղ էն նրանք ապրում»:
Հանդիպման մասնակիցների հավաստմամբ, Միացյալ Նահանգների դիվանագետները կոչ արեցին համայնքի ներկայացուցիչներին պաշտոնապես ներկայացնել իրենց առաջարկները, որոնց միջոցով ԱՄՆ-ի կառավարությունն իր աջակցությունը կցուցաբերի սիրիահայ փախստականներին և Սիրիայի հայ համայնքին.
«Մենք ուշադրությունը հրավիրեցինք մի շարք լուրջ խնդիրների վրա, որոնք կապված են օգնությունը հասցեատիրոջը հասցնելու հետ, ինչի արդյունքում Հալեպի և Սիրիայի այլ վայրերի հայերին չի հասել ամերիկյան օգնությունը»:

США помогут сирийским армянам
Соединенные Штаты придают важность защите армянской общины Сирии и верны ее осуществлению, как передает офис Ай-Дат, заявили на состоявшейся в Вашингтоне встрече с представителями ряда армянских организаций США чиновники Госсекретариата Соединенных Штатов. Участник встречи, руководитель Вашингтонского офиса Ай-Дат Арам Амбарян рассказал «Голосу Америки», что встреча дала возможность довести до сведения чиновников США озабоченности армянской общины.
«Эта серьезная встреча дала нам возможность искренне и открыто обменяться мнениями и выработать реальные решения по преодолению вызовов, стоящих перед сирийскими армянами», – сказал он.
Другой участник встречи, председатель регионального подразделения АРФД Западной Америки доктор Виген Овсепян сказал, что существует существенная разница между размерами  предоставляемой США сирийским армянам помощи и лишь незначительной частью ее, поступающей адресатам.
«Нам удалось поговорить и привлечь внимание представителей к важности непосредственной помощи нашим сирийским братьям и сестрам, независимо от того, где они проживают», – заявил он.
По заверениям участников встречи, дипломаты Соединенных Штатов призвали представителей общины официально представить свои предложения, посредством которых правительство США окажет свое содействие беженцам сирийским армянам и армянской общине Сирии: «Мы привлекли внимание к ряду проблем, связанных с доставкой помощи адресатам, вследствие которых помощь, оказанная Америкой            не достигла армян в Алеппо  и других местах Сирии».