Թուրքիան հայտարարել է Սիրիայի հետ սահմանին անվտանգության միջոցառումներն ուժեղացնելու մասին
Թուրքիայի վարչապետ Ահմեդ Դավութօղլուն հայտարարել է, որ մտադիր են անվտանգության լրացուցիչ միջոցներ ձեռնարկել Սիրիայի հետ սահմանային գոտում: Դավութօղլուն այս հայտարարությունն արել է նախօրեին Սուրուչ քաղաքում տեղի ուենցած պայթյունից հետո, որին զոհ էր գնացել 30 մարդ: Այս մասին ըստ Panorama-ի՝ հայտնում է «Բի-բի-սի»-ն:
«Թուրքիան ձեռնարկել և շարունակելու է ձեռնարկել անհրաժեշտ բոլոր միջոցները «Իրաքի և Լևանտի իսլամական պետության» դեմ: Մենք դեմ առ դեռ ենք կանգնել ահաբեկչության հետ: Մենք պատասխանատուներին գտնելու և պատժելու կամք ունենք»,-ասել է Դավութօղլին՝ ավելացնելով, որ Սիրիայի հետ սահմանին ուժեղացվելու են անվտանգության միջոցառումները:
Ահաբեկչությունից հետո Ստամբուլում հակակառավարական ցույցեր են սկսվել, որը ոստիկանությունը ցրել է ջրցանների և արցունքաբեր գազի օգնությամբ: Ակցիայի մասնակիցները երկրի իշխանություններին մեղադրել են ահաբեկչությանն աջակցելու մեջ՝ իշխող «Արդարություն և զարգացում» կուսակցությունն անվանելով ԻԼԻՊ-ի մեղսակիցներ:
Հիշեցնենք, որ հուլիսի 20-ին Թուրքիայի Սուրուչ քաղաքի Ամարա մշակութային կենտրոնում տեղի ունեցած ահաբեկչությունը խլել է 30 մարդու կյանք: Ահաբեկչությունն իրականացրել էր 18-ամյա մահապարտ-աղջիկը, ով անդամակցում էր ԻԼԻՊ-ին: Կենտրոնում ապրում էին Սոցիալիստ երիտասարդների սոցիացիացիաների ֆեդերացիայի մոտ 300 երիտասարդներ, ովքեր ամառային արշավի շրջանակում օգնում էինք վերականգնել Սիրիայի Քոբանի քաղաքը:

Турция заявила об усилении мер безопасности на границе с Сирией
Премьер-министр Турции Ахмед Давутоглу заявил о намерении предпринять дополнительные меры безопасности в приграничной зоне с Сирией. Это заявление Давутоглу сделал после происшедшего накануне в городе Суруч взрыва, повлекшего гибель 30 человек. Об этом сок.  ссылкой на «Би-би-си» сообщает оне с Сирией.  Panorama.
«Турция предприняла и продолжает предпринимать все необходимые меры против «�?сламского государства �?рака и Леванта»». Мы встали лицом к лицу с терроризмом. Мы полны решимости найти и наказать ответственных», – заявил Давутоглу, добавив, что на границе с Сирией будут усилены меры безопасности.
После теракта в Стамбуле начались антиправительственные демонстрации, которые полиция разогнала, применив водометы и слезоточивый газ. Участники акции обвинили власти страны в пособничестве терроризму, назвав правящую партию «Справедливость и развитие» соучастником �?Г�?Л.
Напомним, что террористический акт, имевший место 20 июля в культурном центре «Амара» города Суруч Турции унес жизни 30 человек. Теракт совершила 18-летняя девушка-смертница, являющаяся членом �?Г�?Л. В центре проживали около 300 молодых Федерации ассоциаций социалистической молодежи, которые в рамках летней акции помогали восстановить сирийский город Кобани.