«Արի տուն»-ը հայ մնալու գրավականներից մեկն է
Նոր, հետաքրքիր ու անսովոր. այսպես կարելի է բնորոշել այն մեկ շաբաթը, որ «Արի տուն 2015»-ի չորրորդ փուլի մասնակիցներն անցկացրել են հայրենիքում: Նրանք այս ընթացքում  բացահայտել են Հայաստանի  առեղծվածային ու գեղատեսիլ վայրերի մեծ մասը:
Մենք էլ շարունակում ենք  ծանոթությունը մասնակիցների հետ և ձեզ ներկայացնում նրանց տպավորություններն ու զգացողությունները:  Այս անգամ  զրուցակցներս Հորդանանի Յուզբաշյան-Գյուլբենկյան ազգային վարժարանի սաներն են: Ինչպես նշում է ուսուցչուհի Ռաքել Ասատրյան-Մարգարյանը, դպրոցն արդեն 3-րդ անգամ է մասնակցում ծրագրին: 2010 թվականին, երբ Սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը մեկնել էր Հորդանան, այցել է նաև  իրենց վարժարան: Նախարարը տպավորված է վերադարձել այնտեղից և առաջարկել  հորդանանաբնակ հայ երիտասարդներին՝  միանալ  ծրագրին, հաղորդակից դառնալով իրենց պատմությանն ու արմատներին:
Այսօր, մոտ 100 աշակերտ ունեցող վարժարանից, Արի տուն ծրագրին մասնակցում են 15-ը. «Նրանց համար, ովքեր դեռևս հայրենիքում չեն եղել, Արի տուն ծրագիրը լավագույն հնարավորությունն է: Ինչպես գիտեք ծրագիրն ունի որոշակի տարիքային սահմանափակում (13-ից մինչև 18 տարեկան երիտասարդները կարող են մասնակցել), սակայն տիկին Հակոբյանը մեզ այդ հարցում  մի փոքր արտոնություն է տվել:  Հորդանանից «Արի տուն»-ին  մասնակցող տասը տարեկան երեխաներ էլ կան: Անչափ շնորհակալ ենք նախարարին նմանօրինակ ուշադրության ու հոգատար վերաբերմունքի համար»-ասաց տիկին Ռաքելը:
Վարժարանի թիվ մեկ խնդիրն արաբական աշխարհում հայի տեսակը, դեմքն ու դիագիծը պահպանելն է.ՙՙ Չնայած նրան, որ մենք անում ենք հնարավոր ամեն ինչ, որպեսզի երեխաները նախակրթարանն ավարտեն՝ տիրապետելով մայրենիին, իմանալով հայոց  պատմությունը, սովորույթներն ու ավանդույթները, սակայն  հետո նրանք  իրենց կրթությունը շարունակելով  օտար դպրոցներում օտար լեզուներով, հաճախ մոռանում են սովորածը: «Արի տուն» ծրագիրը հայ մնալու  գրավականներից մեկն է այսօր: Այն նպաստում է, որպեսզի մեր աշխատանքը իզուր չանցնի: Երեխաները գալիս են հայրենիք և կենդանի առնչվում այն ամենին, ինչը տեսել են նկարներով ու լսել պատմություններ դրանց մասին»-անկեղծանում է Ռաքելը:
Տասնութամյա Աշոտ Խանոյանը Յուզբաշյան-Գյուլբեկյան վարժարանի սաներից  է եղել: Երկրորդ  անգամ է Հայաստանում, նրան այս տարի հայրենիք է բերել «Արի տուն» ծրագիրը. «Լավ է, երբ աշխարհի տարբեր երկրներից հայ երիտասարդները հավաքվում են մի հարկի տակ, հարազատ միջավայրում: Այստեղ ծանոթացել եմ Սիրիայից Հակոբի և Իրաքից Գևորգի հետ: Մենք արդեն լավ ընկերներ ենք դարձել: Եթե չլիներ այս ծրագիրը,  գուցե նրանց հետ երբևէ կայնքում չհանդիպեի էլ»:
Աշոտն այժմ  համալսարանում է սովորում: Միաժամանակ զբաղվում է շախմատով ու բաստկեբոլով: Ասում է՝ օտարերկրացի ընկերներ շատ ունի, բայց  ազգային էությանը հավատարիմ մնալու համար, մեծամասամբ հայերի հետ է շփվում: Միասին կիրակնօրյա հայկական եկեղեցի  են գնում, ակումբներ հաճախում:
Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր կատարած այցի ժամանակ, Աշոտը նույնպես չկարողացավ զսպել  հուզմունքը. դողացող ձայնով էր արտաբերում «Հայր մերը»: Նա լավ  տեղեկացված էր 1915-ի դեպքերից: Զրույցի ընթացքում  Աշոտը պատմեց, որ իր տատն ու պապը հենց այդ ջարդերի ժամանակ են թողել իրենց ավետյաց երիկրը.«Ցավը երբեք չի սպիանա, մոռանալն անհնար է,  բայց մենք պարտավոր ենք ապրել ու համառորեն առաջ գնալ: Մեր սերունդն այլևս իրավունք չունի սխալվելու: Մենք պահանջատեր ենք և նրանք վաղ թե ուշ կանգնելու են Աստծո դատաստանի առջև»: Հաստատակամ ու նպատակասլաց այս երիտասարդը, խոստացավ ուսումն ավարտելուց հետո անպայման վերադառնալ հայրենիք. չհագեցած կարոտ կա հոգում:

The “Ari Tun” Program serves as one of the guarantees for preservation of the Armenian identity
New, interesting and extraordinary-this is how we can describe the week that the participants of the fourth stage of the 2015 “Ari Tun” Program spent in the homeland. They discovered many enigmatic and beautiful sites worth seeing in Armenia.
Hayern Aysor continues to interview the participants and share their feelings and impressions with its readers. This time my interlocutors were students of the Yuzbashian-Gulbenkian National School of Jordan. As teacher Raquel Asatrian-Margarian mentioned, the school is participating in the program for the third year. When Minister of Diaspora Hranush Hakobyan visited Jordan in 2010, she also visited the school. The minister was impressed and suggested that the Armenian youth of Jordan participate in the program and become familiar with their history and origin.
Today, out of the nearly 100 students, 15 are participating in the “Ari Tun” Program. “The “Ari Tun” Program serves as the best opportunity for those who still haven’t visited the homeland. As you know, the program is designed for 13-18-year-olds, but Mrs. Hakobyan made a small exception for our school. There are even ten-year-old children among the Jordanian-Armenian participants of the “Ari Tun” Program. We’re very grateful to the minister for her attention and generosity,” Mrs. Asatrian-Margarian said.
The school’s key objective is to preserve the type and image of Armenians in the Arab World. “Although we do everything we can to make sure the children finish kindergarten with knowledge of Armenian, Armenian history, national customs and traditions, but they often forget what they have learned when they go on to study foreign languages in foreign schools. Today, the “Ari Tun” Program serves as one of the guarantees for preservation of the Armenian identity. It contributes to our efforts. The children visit the homeland and become familiar with all that they have heard about or seen in pictures,” Raquel says.
Ashot Khanoian, 17, is one of the graduates of the Yuzbashian-Gulbenkian School. This is his second visit to Armenia, and it’s through the “Ari Tun” Program. “It’s nice to see Diaspora Armenian youth gather under one roof and communicate in a friendly environment. I met Hagop from Syria and Kevork from Iraq. We have already become good friends. If it wasn’t for this program, I might not have met them at all.”
Ashot is currently studying at a university. He also plays chess and basketball. He says he has many foreign friends, but he mainly communicates with the local Armenians in order to stay true to his national identity. He and his Armenian friends go to the local church on Sundays and are members of clubs.
During the visit to the Tsitsernakaberd Armenian Genocide Memorial Complex, Ashot also couldn’t hold back his tears and was saying the Lord’s Prayer (“Hair Mer”) in a shaky voice. He knew about the events of 1915 very well. During our interview, Ashot said his grandparents had left their land during the massacres. “The pain will never heal. It’s impossible to forget, but we must live and move forward with persistence. Our generation no longer has the right to make a mistake. We are defending our claims, and sooner or later they will face Judgment Day,” Ashot said. This persistent and goal-oriented boy promised to return to the homeland after he finishes his studies and said there was a longing in his heart.