«Արի տուն»-ը հայ մնալու գրավականներից մեկն է
Նոր, հետաքրքիր ու անսովոր. այսպես կարելի է բնորոշել այն մեկ շաբաթը, որ «Արի տուն 2015»-ի չորրորդ փուլի մասնակիցներն անցկացրել են հայրենիքում: Նրանք այս ընթացքում  բացահայտել են Հայաստանի  առեղծվածային ու գեղատեսիլ վայրերի մեծ մասը:
Մենք էլ շարունակում ենք  ծանոթությունը մասնակիցների հետ և ձեզ ներկայացնում նրանց տպավորություններն ու զգացողությունները:  Այս անգամ  զրուցակցներս Հորդանանի Յուզբաշյան-Գյուլբենկյան ազգային վարժարանի սաներն են: Ինչպես նշում է ուսուցչուհի Ռաքել Ասատրյան-Մարգարյանը, դպրոցն արդեն 3-րդ անգամ է մասնակցում ծրագրին: 2010 թվականին, երբ Սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը մեկնել էր Հորդանան, այցել է նաև  իրենց վարժարան: Նախարարը տպավորված է վերադարձել այնտեղից և առաջարկել  հորդանանաբնակ հայ երիտասարդներին՝  միանալ  ծրագրին, հաղորդակից դառնալով իրենց պատմությանն ու արմատներին:
Այսօր, մոտ 100 աշակերտ ունեցող վարժարանից, Արի տուն ծրագրին մասնակցում են 15-ը. «Նրանց համար, ովքեր դեռևս հայրենիքում չեն եղել, Արի տուն ծրագիրը լավագույն հնարավորությունն է: Ինչպես գիտեք ծրագիրն ունի որոշակի տարիքային սահմանափակում (13-ից մինչև 18 տարեկան երիտասարդները կարող են մասնակցել), սակայն տիկին Հակոբյանը մեզ այդ հարցում  մի փոքր արտոնություն է տվել:  Հորդանանից «Արի տուն»-ին  մասնակցող տասը տարեկան երեխաներ էլ կան: Անչափ շնորհակալ ենք նախարարին նմանօրինակ ուշադրության ու հոգատար վերաբերմունքի համար»-ասաց տիկին Ռաքելը:
Վարժարանի թիվ մեկ խնդիրն արաբական աշխարհում հայի տեսակը, դեմքն ու դիագիծը պահպանելն է.ՙՙ Չնայած նրան, որ մենք անում ենք հնարավոր ամեն ինչ, որպեսզի երեխաները նախակրթարանն ավարտեն՝ տիրապետելով մայրենիին, իմանալով հայոց  պատմությունը, սովորույթներն ու ավանդույթները, սակայն  հետո նրանք  իրենց կրթությունը շարունակելով  օտար դպրոցներում օտար լեզուներով, հաճախ մոռանում են սովորածը: «Արի տուն» ծրագիրը հայ մնալու  գրավականներից մեկն է այսօր: Այն նպաստում է, որպեսզի մեր աշխատանքը իզուր չանցնի: Երեխաները գալիս են հայրենիք և կենդանի առնչվում այն ամենին, ինչը տեսել են նկարներով ու լսել պատմություններ դրանց մասին»-անկեղծանում է Ռաքելը:
Տասնութամյա Աշոտ Խանոյանը Յուզբաշյան-Գյուլբեկյան վարժարանի սաներից  է եղել: Երկրորդ  անգամ է Հայաստանում, նրան այս տարի հայրենիք է բերել «Արի տուն» ծրագիրը. «Լավ է, երբ աշխարհի տարբեր երկրներից հայ երիտասարդները հավաքվում են մի հարկի տակ, հարազատ միջավայրում: Այստեղ ծանոթացել եմ Սիրիայից Հակոբի և Իրաքից Գևորգի հետ: Մենք արդեն լավ ընկերներ ենք դարձել: Եթե չլիներ այս ծրագիրը,  գուցե նրանց հետ երբևէ կայնքում չհանդիպեի էլ»:
Աշոտն այժմ  համալսարանում է սովորում: Միաժամանակ զբաղվում է շախմատով ու բաստկեբոլով: Ասում է՝ օտարերկրացի ընկերներ շատ ունի, բայց  ազգային էությանը հավատարիմ մնալու համար, մեծամասամբ հայերի հետ է շփվում: Միասին կիրակնօրյա հայկական եկեղեցի  են գնում, ակումբներ հաճախում:
Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր կատարած այցի ժամանակ, Աշոտը նույնպես չկարողացավ զսպել  հուզմունքը. դողացող ձայնով էր արտաբերում «Հայր մերը»: Նա լավ  տեղեկացված էր 1915-ի դեպքերից: Զրույցի ընթացքում  Աշոտը պատմեց, որ իր տատն ու պապը հենց այդ ջարդերի ժամանակ են թողել իրենց ավետյաց երիկրը.«Ցավը երբեք չի սպիանա, մոռանալն անհնար է,  բայց մենք պարտավոր ենք ապրել ու համառորեն առաջ գնալ: Մեր սերունդն այլևս իրավունք չունի սխալվելու: Մենք պահանջատեր ենք և նրանք վաղ թե ուշ կանգնելու են Աստծո դատաստանի առջև»: Հաստատակամ ու նպատակասլաց այս երիտասարդը, խոստացավ ուսումն ավարտելուց հետո անպայման վերադառնալ հայրենիք. չհագեցած կարոտ կա հոգում:

«Ари тун» – один из залогов остаться армянином
Участники 4-го этапа программы «Ари тун», можно сказать, провели интересную и необычную неделю на Родине. За это время они раскрыли для себя большую часть достопримечательностей Армении.
Мы же продолжаем знакомство с участниками и представляем читателям их впечатления и ощущения. На этот раз мои собеседники – воспитанники национальной гимназии «Юзбашян-Гюльбенкян» �?ордании. Как отмечает учительница Ракель Асатрян-Маргарян, кола уже в третий раз участвует в программе, а в 2010 году, когда министр Диаспоры Грануш Акопян побывала в �?ордании, посетила также их гимназию. Министр весьма впечатленная возвратилась оттуда и предложила присоединиться к программе, приобщиться к своей истории и корням.
Сегодня из гимназии, насчитывающей около 100 учащихся, в программе принимают участие 15. «Для тех, кто еще не бывал на Родине, программа «Ари тун» – прекраснейшая возможность. Как вы знаете, программа имеет определенные возрастные ограничения (в ней могут участвовать ребята в возрасте от 13 до 18 лет), однако нам госпожа Акопян в этом вопросе предоставила некоторые поблажки. Среди участников программы из �?ордании есть и десятилетние дети. Мы безмерно благодарны министру за такое внимание и заботливое отношение», – сказала госпожа Ракел. – Задача номер один гимназии – сохранить тип и облик армянина в арабском мире. Несмотря на то, что мы делаем все возможное, чтобы дети окончили начальную школу, владея родным языком, зная армянскую историю, обычаи и традиции, однако впоследствии, продолжая образование в иностранных школах на иностранном языке зачастую забывают выученное. Программа «Ари тун» – один из залогов остаться армянином. Она способствует тому, чтобы наша работа не прошла впустую. Дети приезжают на Родину и имеют возможность живого общения с тем, о чем слышали истории и видели фотографии».
Восемнадцатилетний Ашот Ханоян был одним из воспитанников гимназии «Юзбашян-Гюльбенкян». В Армении он во второй раз – в этом году его привела на Родину программа «Ари тун». «Хорошо, когда армянская молодежь со всего мира собирается в одном месте, в родной среде. Здесь познакомился с Акопом из Сирии и Геворгом из �?рака. Мы уже стали хорошими друзьями. Не будь этой программы, возможно, я бы с ними никогда в жизни не встретился», – говорит он.
Ашот ныне учится в университете, одновременно занимается шахматами и баскетболом. Говорит – друзей иностранцев у него много, но чтобы сохранить верность национальной сущности, преимущественно общается с армянами. Вместе посещают армянскую церковь, клубы.
Во время посещения мемориального комплекса Цицернакаберд Ашот также не сумел сдержать волнения и «Отче наш» произносил с дрожью в голосе. Он хорошо осведомлен о событиях 1915 года, и рассказал, что его дед и бабушка именно во время этих погромов покинули свою землю обетованную. «Рана эта никогда не зарубцуется, забыть невозможно, но мы обязаны жить и упорно идти вперед. Наше поколение больше не имеет права на ошибку. Мы хозяева своего требования и они рано или поздно предстанут перед судом Всевышнего», – говорит Ашот. Упорный и целеустремленный молодой человек обещал по окончании учебы непременно вернуться на Родину – в его душе есть неутоленная тоска.