Ամերիկյան պրոֆեսոր. Հարկավոր է Թուրքիայի նկատմամբ պատժամիջոցներ սահմանել
Միջազգային հանրությունը պետք է բազմակողմանի գործողություններ ձեռնարկի Թուրքիայի նկատմամբ. ոչ միայն ճնշում գործադրի, այլեւ պատժամիջոցներ սահմանի: Այս մասին NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտարարեց ԱՄՆ Գումբոլդտի համալսարանի պրոֆեսոր Մարալ Աթալան, որը մասնակցում է Ցեղասպանագետների միջազգային ասոցիացիայի՝ Երեւանում անցկացվող «20-րդ դարի ցեղասպանությունների համեմատական վերլուծություն» թեմայով 12-րդ գիտաժողովին:
Նրա խոսքով, ակնհայտ է, որ Թուրքիայի նկատմամբ միջազգային ավելի մեծ ճնշում է հարկավոր, քանի որ թուրքական կառավարությունը ոչինչ չի արել Հայոց ցեղասպանության ճանաչման ուղղությամբ: «Երբ թուրքական կողմն ասում է, որ ցանկանում է երկխոսություն սկսել, իրականում չի ցանկանում դա, ստում է: Նրանք ցանկանում են սեփական ծրագրերն իրականացնեց»,- նշեց Ատտալան:
Պրոֆեսորը նաեւ հավելեց, որ Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչած երկրները պետք է ոտքի ելնեն եւ ասեն Թուրքիային. «Մենք չենք ընդունում ձեր սպառնալիքները: Մենք ճանաչում ենք Հայոց ցեղասպանությունը»:
«Երբ թուրքական կառավարությունը Վատիկանին քարոզում է ոչինչ չասել, իսկ Հռոմի Պապը հայտարարում է, որ Հայոց ցեղասպանությունը փաստ է, ես հավատում են, որ յուրաքանչյուր երկիր պետք է այդպիսի մոտեցում ցուցաբերի»,- ընդգծեց Մարալ Ատտալան: Նրա խոսքով, թուրքական կառավարությունը ստիպում է լռել նույնիսկ սեփական քաղաքացիներին՝ խախտելով ազատ խոսքի իրավունքը:

Американский профессор: На Турцию необходимо наложить санкции
Международному сообществу следует предпринять многосторонние действия в отношении Турции – не только оказать давление, но также наложить санкции. Об этом в беседе с корреспондентом Новости Армении –NEWS.am заявила профессор Университета Гумбольдта в Соединенных Штатах Америки Марал Аттала, принимающая участие в 12-ой ереванской научной конференции Международной ассоциации геноцидологов на тему «Сравнительный анализ геноцидов 20-го века».
Очевидно, по ее словам, что на Турцию необходимо оказать большее международное давление, поскольку турецкое правительство не сделало ничего в направлении признания Геноцида армян. «Когда турецкая сторона говорит, что хочет начать диалог, они на самом деле не желают этого, это фальшиво. Они хотят осуществить собственные планы», – отметила Аттала. Страны, признавшие Геноцид армян, добавила профессор, должны встать и сказать Турции: «Мы не принимаем ваши угрозы, и мы признаем Геноцид армян». «Когда турецкое правительство лоббирует Ватикан не говорить ничего, а Папа Римский заявляет, что Геноцид армян – факт, я верю, что каждая страна должна проявить подобный подход», – подчеркнула Марал Аттала. Профессор из США также добавила, что турецкое правительство принуждает молчать даже собственное население, нарушая право граждан на свободу слова.