Նյու Յորքի «Շուշի» պարախումբը համերգով հանդես է եկել Ստեփանակերտում
Երեկ՝ ԼՂՀ մշակույթի և երիտասարդության հարցերի նախարարության նախաձեռնությամբ Ստեփանակերտի Վերածննդի հրապարակում տեղի է ունեցել Նյու Յորքի Սուրբ Վարդան Մայր տաճարի «Շուշի» պարախմբի համերգը՝ նվիրված Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին:
«Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում «Շուշի» պարախմբի գեղարվեստական ղեկավար Սեդա Պասկալյան-Քանդարջյանը նշել է, որ տաս տարի առաջ են եղել Արցախում, իսկ սա իրենց երկրորդ այցն է:
«Մինչ Արցախ գալը, մենք ելույթներով հանդես ենք եկել նաև Մոսկվայում և Երևանում, որտեղ բարձր են գնահատել հայկական ազգային երգն ու պարը»,-ասել է Ս. Պասկալյան-Քանդարջյանը և հավելել, որ այս տարի լրացել է պարախմբի 23 տարին:
Գեղարվեստական ղեկավարի խոսքով՝ «Շուշի» պարախումբը ունի 110 անդամ, որում ընդգրկված են 5-33 տարեկան և´ աղջիկներ և´ տղաներ: «Այս անգամ Արցախում ենք 55 պարողներով, ինչպես նաև մեզ հետ են Լոս Անջելեսից 3 երգիչներ և Նյու Յորքի Ս. Վարդան Մայր տաճարի երգչախմբի լավագույն կատարողները»,-նշել է Ս. Պասկալյան-Քանդարջյանը և ավելացրել, որ նման այցերը շարունակական են լինելու:
Նշենք, որ 1992թ. հեռավոր Նյու Յորքում բնակվող մի խումբ երիտասարդներ, համախմբվելով Սուրբ Վարդան եկեղեցու հովանու ներքո, հիմնել են պարախումբ, որին 1995թ. Արցախի Հանրապետության անկախության տարեդարձի կապակցությամբ «Շուշի» անվանեցին: Պարախումբը մեծ ճանաչում ունի և բազմաթիվ հյուրախաղեր է ունեցել տարբեր երկրներում՝ հատկապես Մերձավոր Արևելքում և Հարավային Ամերիկայում: 2013թ. «Շուշի» պարախումբն ընտրվել է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի կողմից պաշտոնապես ճանաչված Միջազգային պարային խորհրդի անդամ:

Нью-Йоркский танцевальный ансамбль «Шуши» выступил с концертом в Степанакерте
По инициативе Министерства культуры и по вопросам молодежи НКР вчера на площади Возрождения Стенпанакерта состоялся концерт танцевального ансамбля «Шуши» кафедрального собора Св. Вардан Нью-Йорка, посвященный 100-летию Геноцида армян.
В беседе с корреспондентом «Арцахпресс» художественный руководитель ансамбля «Шуши» Седа Паскалян-Кандарчян отметила, что ансамбль был в Арцахе десять лет назад, и нынешний визит – уже второй.
«До приезда в Арцах мы выступали с концертами также в Москве и Ереване, где армянскую национальную песню и танец оценили очень высоко», – сказала С.Паскалян-Кандарчян, добавив, что в нынешнем году ансамблю исполнилось 23 года.
По словам художественного руководителя, ансамбль «Шуши» насчитывает 110 участников – мальчиков и девочек в возрасте от 5 до 33 лет. «На этот раз в Арцахе 55 танцоров, а также с нами приехали 3 певцов из Лос-Анджелеса и лучшие исполнители хора кафедрального собора Св. Вардан Нью-Йорка», – отметила С.Паскалян-Кандарчян, добавив, что подобные визиты будут периодически.
Отметим, что в 1992 году группа молодежи, проживающей в далеком Нью-Йорке, объединилась под эгидой церкви Св. Вардан, основала танцевальную группу, которую в 1995 году, в связи с годовщиной независимости Республики Арцах, назвали «Шуши». Ансамбль пользуется большой известностью и много раз гастролировал в разных странах – особенно Ближнего Востока и Южной Америки. В 2013 году ансамбль «Шуши» был избран членом официально признанного ЮНЕСКО Международного танцевального совета.