Նյու Յորքի «Շուշի» պարախումբը համերգով հանդես է եկել Ստեփանակերտում
Երեկ՝ ԼՂՀ մշակույթի և երիտասարդության հարցերի նախարարության նախաձեռնությամբ Ստեփանակերտի Վերածննդի հրապարակում տեղի է ունեցել Նյու Յորքի Սուրբ Վարդան Մայր տաճարի «Շուշի» պարախմբի համերգը՝ նվիրված Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին:
«Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում «Շուշի» պարախմբի գեղարվեստական ղեկավար Սեդա Պասկալյան-Քանդարջյանը նշել է, որ տաս տարի առաջ են եղել Արցախում, իսկ սա իրենց երկրորդ այցն է:
«Մինչ Արցախ գալը, մենք ելույթներով հանդես ենք եկել նաև Մոսկվայում և Երևանում, որտեղ բարձր են գնահատել հայկական ազգային երգն ու պարը»,-ասել է Ս. Պասկալյան-Քանդարջյանը և հավելել, որ այս տարի լրացել է պարախմբի 23 տարին:
Գեղարվեստական ղեկավարի խոսքով՝ «Շուշի» պարախումբը ունի 110 անդամ, որում ընդգրկված են 5-33 տարեկան և´ աղջիկներ և´ տղաներ: «Այս անգամ Արցախում ենք 55 պարողներով, ինչպես նաև մեզ հետ են Լոս Անջելեսից 3 երգիչներ և Նյու Յորքի Ս. Վարդան Մայր տաճարի երգչախմբի լավագույն կատարողները»,-նշել է Ս. Պասկալյան-Քանդարջյանը և ավելացրել, որ նման այցերը շարունակական են լինելու:
Նշենք, որ 1992թ. հեռավոր Նյու Յորքում բնակվող մի խումբ երիտասարդներ, համախմբվելով Սուրբ Վարդան եկեղեցու հովանու ներքո, հիմնել են պարախումբ, որին 1995թ. Արցախի Հանրապետության անկախության տարեդարձի կապակցությամբ «Շուշի» անվանեցին: Պարախումբը մեծ ճանաչում ունի և բազմաթիվ հյուրախաղեր է ունեցել տարբեր երկրներում՝ հատկապես Մերձավոր Արևելքում և Հարավային Ամերիկայում: 2013թ. «Շուշի» պարախումբն ընտրվել է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի կողմից պաշտոնապես ճանաչված Միջազգային պարային խորհրդի անդամ:

![](https://old.hayernaysor.am/wp-content/uploads/2015/07/0144.jpg)
On July 9, the Shushi Dance Ensemble of the St. Vartan Armenian Church of New York gave a concert dedicated to the Centennial of the Armenian Genocide at Renaissance Square in Stepanakert. The concert was organized by the Ministry of Culture and Youth Affairs of the Nagorno-Karabakh Republic.
In an interview with “Artsakhpress”, Shushi Dance Ensemble’s artistic director Seta Paskalian-Kantardjian mentioned that this was the ensemble’s second visit to Artsakh in ten years.
“Before visiting Artsakh, we had already performed in Moscow and Yerevan where Armenian song and dance were highly appreciated,” Paskalian-Kantardjian said, adding that this year marks the ensemble’s 23rd anniversary.
According to the artistic director, Shushi Dance Ensemble has 110 members, including boys and girls between the ages of 5 and 33. “This time we’re in Artsakh with 55 dancers, as well as 3 singers from Los Angeles and the best performers of the choir of the St. Vartan Armenian Church of New York,” Paskalian-Kantardjian mentioned, adding that such visits will be ongoing.
In 1992, young Armenians of New York united around the St. Vartan Church, established a dance ensemble and named it “Shushi” in light of the anniversary of the independence of the Artsakh Republic in 1995. The dance ensemble is highly recognized and has given several concerts around the world, especially in the Near East and South America. In 2013, Shushi Dance Ensemble was elected member of the International Dance Council, which is officially recognized by the UNESCO.