ՀՀ սփյուռքի նախարարն ընդունեց Տեր Արիս արքեպիսկոպոս Շիրվանյանին
Հուլիսի 7-ին ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանն ընդունեց Երուսաղեմի Սրբոց Հակոբեանց Միաբանության պատրիարքական տեղապահ բարձրաշնորհ Տեր Արիս արքեպիսկոպոս Շիրվանյանին:
Ողջունելով հյուրին՝ ՀՀ սփյուռքի նախարարը կարևորեց Արիս սրբազանի՝ ամառային արձակուրդը Հայաստանում անցկացնելու մտադրությունը և առաջարկեց այդ ընթացքում մասնակցել ՀՀ սփյուռքի նախարարության կողմից կազմակերպվող միջոցառումներին:
Շնորհակալությամբ ընդունելով նախարարի առաջարկը՝ Արիս սրբազանը ցանկություն հայտնեց մասնակցել «Արևմտահայերենի և արևելահայերենի մերձեցման խնդիրները» համաժողովին, ինչպես նաև ապահովել Երուսաղեմից մասնագետների ներկայությունը:
Անդրադարձ կատարվեց Թարգմանչաց և Ժառանգավորաց դպրոցներում ուսուցման կազմակերպման խնդիրներին, նախարարության ծրագրերին մասնակցող մանկավարժների ընտրությանը և հարակից այլ հարցերի:
Սրբազանը նախարարին տեղեկացրեց Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումներին Պատրիարքարանի, Հայ համայնքի և Հայ դատի գրասենյակի ակտիվ մասնակցության և համագործակցության մասին:
Նախարար Հրանուշ Հակոբյանը առաջարկեց օրակարգային հարց դարձնել Երուսաղեմի Սրբոց Հակոբեանց վանքի թանգարանում գտնվող ավելի քան 4000 ձեռագրերի և հնատիպ գրքերի թվայնացման հարցը՝ հետագա վտանգներից խուսափելու նպատակով:

Министр Диаспоры приняла архиепископа Ариса Ширваняна
Министр Диаспоры РА Грануш Акопян приняла патриаршего местоблюстителя конгрегации Србоц Акобеанц �?ерусалима архиепископа Ариса Ширваняна.
Приветствовав гостя, министр Диаспоры отметила важность намерения святейшего Ариса провести в Армении летний отпуск и предложила в этот период принять участие в организуемых Министерство Диаспоры РА мероприятиях.
С благодарностью приняв предложение министра, святейший Арис изъявил желание участвовать в форуме «Вопросы сближения западноармянского и восточноармянского языков», а также обеспечить присутствие специалистов из �?ерусалима.
Были затронуты вопросы организации обучения в школах Таргманчац и Жарангаворац, отбора педагогов, участвующих в программах Министерства Диаспоры и другие.
Святейший проинформировал министра о сотрудничестве Патриаршества, армянской общины и офиса Ай-Дат и активном участии в мероприятиях, посвященных 100-летию Геноцида армян.
Министр Грануш Акопян предложила внести в повестку вопрос оцифровки более 4000 рукописей и древних книг, находящихся в музее монастыря Србоц Акопянц �?ерусалима, во избежание последующих угроз.