«Ոսկե ծիրան» փառատոնին Հայաստան են ժամանելու Օռնելա Մուտին և Նաստասյա Կինսկին
Այս տարի «Ոսկե ծիրան» 12-րդ միջազգային կինոփառատոնի հատուկ հյուրն է լինելու իտալացի դերասանուհի Օռնելա Մուտին (Ornella Muti): Վերջինս կինոսերներին առավել հայտնի է իտալացի դերասան, երգիչ և ռեժիսոր Ադրիանո Չելենտանոյի հետ խաղացած ֆիլմերով:
«Տղամարդիկ, հատկապես 70-ական թթ.-ին, բոլորը սիրահարված էին նրան և քնի մեջ տեսնում էին նրան,- ժպտալով ասաց «Ոսկե ծիրան» ՄԿՓ-ի տնօրեն Հարություն Խաչատրյանը, գրում էhetq.am-ը- Նա գալիս է իր ֆիլմերով և ստանալու է մրցանակ համաշխարհային կինոյում ունեցած վաստակի համար»:
Փառատոնի պատվավոր հյուրերից է նաև դերասանուհի Նաստասյա Կինսկին (Nastassja Kinski): Կլաուս Կինսկու դստերը` Նաստասյային մեծ ճանաչում բերեց հատկապես Ռոման Պոլանսկու «Թես»ֆիլմը: 1981թ. այն արժանացավ «Ոսկե Գլոբուս» և «Սեզար» մրցանակների: Ֆիլմը առաջադրվել է նաև «Օսկարի» 6 նոմինացիաներում, որից 3-ը շահել է:
Փառատոնի ընթացքում կլինեն Ն. Կինսկու հետահայաց ֆիլմերի ցուցադրությունները: Կներկայացվեն նրա հայտնի ֆիլմերը` Վիմ Վենդերսի «Փարիզ, Թեքսաս»-ը, Անդրեյ Կոնչալովսկու «Մարիայի սիրեցյալները» և Ռ. Պոլանսկու «Թես»-ը:
Փառատոնի մյուս պատվավոր հյուրն է ֆրանսիացի դերասան, սցենարիստ և ռեժիսոր Պատրիկ Շենեն: Այս այցի շրջանակներում տեղի կունենա «Ես սիրվելու համար չեմ այստեղ» ֆիլմի ցուցադրությունը: Ստեֆան Բրիզեի նկարահանած այս ֆիլմում հանդես է եկել Պ. Շենեն:
«Ինձ թվում է այսպիսի նվեր հանդիսատեսին դժվար էր անել, բայց մենք փորձեցինք»,- ասաց Հ. Խաչատրյանը:
Վերջինս հավելեց, որ հովանավորների պատճառով փառատոնը փոքր-ինչ ճգնաժամի մեջ է, սակայն իրենք ցանկանում են, որ փառատոնը իսկապես դառնա տոն հայ հանդիսատեսի համար և տարեցտարի զարգանա:

На фестиваль «Золотой абрикос» в Армению прибудут Орнелла Мути и Настасия Кински
В нынешнем году особым гостем 23-го международного кинофестиваля «Золотой абрикос» будет итальянская актриса Орнелла Мути, наиболее известная кинолюбителям по совместным фильмам с известным итальянским актером, певцом и режиссером Адриано Челентано.
«Мужчины, особенно в 70-е годы, поголовно были влюблены в нее и видели во сне, – с улыбкой говорит директор МКФ «Золотой абрикос» Арутюн Хачатрян, пишет hetq.am. – Она приезжэает со своими фильмами и получит приз за вклад в мировое кино».
Среди почетных гостей фестиваля также ауктриса Настасья Кински. Дочери Клауса Кински, Настасье особенно большую известность принес фильм Романа Полонски «Тес». В 1981 году он удостоился призов «Золотой глобус» и «Сезар». Фильм выдвинут также на «Оскар» в 6 номинациях, из которых выиграл 3.
В ходе фестиваля будет организован ретроспективный показ фильмов Н.Кински. Будут представлены ее известные фильмы – «Париж, Тексас» Вима Вендерса, «Любовники Марии» Андрея Кончаловского и «Тес» Романа Полонского.
Другим почетным гостем фестиваля будет французский актер, сценарист и режиссер Патрик Шене. В рамках этого визита состоится показ фильма «Я здесь не для того, чтобы быть любимым». В этом фильме, снятом Стефаном Бризе, участвует П.Шене.
«Мне казалось, подобный подарок зрителям трудно будет сделать, но мы попытались», – сказал А.Хачатрян, добавив, что по вине спонсоров фестиваль в небольшом кризисе, однако они хотят, чтобы фестиваль стал подлинным праздником для армянского зрителя и год от года развивался.