«Ոսկե ծիրան» փառատոնին Հայաստան են ժամանելու Օռնելա Մուտին և Նաստասյա Կինսկին
Այս տարի «Ոսկե ծիրան» 12-րդ միջազգային կինոփառատոնի հատուկ հյուրն է լինելու իտալացի դերասանուհի Օռնելա Մուտին (Ornella Muti): Վերջինս կինոսերներին առավել հայտնի է իտալացի դերասան, երգիչ և ռեժիսոր Ադրիանո Չելենտանոյի հետ խաղացած ֆիլմերով:
«Տղամարդիկ, հատկապես 70-ական թթ.-ին, բոլորը սիրահարված էին նրան և քնի մեջ տեսնում էին նրան,- ժպտալով ասաց «Ոսկե ծիրան» ՄԿՓ-ի տնօրեն Հարություն Խաչատրյանը, գրում էhetq.am-ը- Նա գալիս է իր ֆիլմերով և ստանալու է մրցանակ համաշխարհային կինոյում ունեցած վաստակի համար»:
Փառատոնի պատվավոր հյուրերից է նաև դերասանուհի Նաստասյա Կինսկին (Nastassja Kinski): Կլաուս Կինսկու դստերը` Նաստասյային մեծ ճանաչում բերեց հատկապես Ռոման Պոլանսկու «Թես»ֆիլմը: 1981թ. այն արժանացավ «Ոսկե Գլոբուս» և «Սեզար» մրցանակների: Ֆիլմը առաջադրվել է նաև «Օսկարի» 6 նոմինացիաներում, որից 3-ը շահել է:
Փառատոնի ընթացքում կլինեն Ն. Կինսկու հետահայաց ֆիլմերի ցուցադրությունները: Կներկայացվեն նրա հայտնի ֆիլմերը` Վիմ Վենդերսի «Փարիզ, Թեքսաս»-ը, Անդրեյ Կոնչալովսկու «Մարիայի սիրեցյալները» և Ռ. Պոլանսկու «Թես»-ը:
Փառատոնի մյուս պատվավոր հյուրն է ֆրանսիացի դերասան, սցենարիստ և ռեժիսոր Պատրիկ Շենեն: Այս այցի շրջանակներում տեղի կունենա «Ես սիրվելու համար չեմ այստեղ» ֆիլմի ցուցադրությունը: Ստեֆան Բրիզեի նկարահանած այս ֆիլմում հանդես է եկել Պ. Շենեն:
«Ինձ թվում է այսպիսի նվեր հանդիսատեսին դժվար էր անել, բայց մենք փորձեցինք»,- ասաց Հ. Խաչատրյանը:
Վերջինս հավելեց, որ հովանավորների պատճառով փառատոնը փոքր-ինչ ճգնաժամի մեջ է, սակայն իրենք ցանկանում են, որ փառատոնը իսկապես դառնա տոն հայ հանդիսատեսի համար և տարեցտարի զարգանա:

Ornela Muti and Nastasya Kinski to arrive in Armenia to participate in Golden Apricot International Film Festival
Italian actress Ornella Muti will be a special guest at the 12th Golden Apricot International Film Festival this year. Muti is better known for her roles in the movies produced by Italian actor, singer and film director Adriano Celentano.
“All men were in love with her and saw her in their dreams, especially in the 1970s. She is coming as a famous actress and will receive an award for her merit in world cinema,” Director of the Golden Apricot International Film Festival Harutyun Khachatryan said, smiling.
One of the other guests of honor is actress Nastassja Kinski, who is Klaus Kinski’s daughter and became very famous after starring in Roman Polanski’s film “Tess”. In 1981, Nastassja Kinski received the Golden Globe Award and the Caesar Award. The film was also nominated for 8 Oscars and won 3 of them.
The festival will also include retrospective screenings of the films starring Nastassja Kinski, including Vim Venders’s “Paris, Texas”, Andrey Konchalovski’s “Maria’s Lovers” and Polanski’s “Tess”.
The other guest of honor is French actor, screenwriter and film director Patric Chene. The festival will include the screening of Stefan Brize’s film “I’m Not Here To Be Loved”, which stars Chene.
“It seemed to me it would be hard to give the audience such a gift, but we tried,” Khachatryan said.
The latter added that the organizers are in a little crisis because of the sponsors, but they want the festival to turn into a real celebration for the Armenian audience and see it develop year after year.