Բելգիայի Սոցիալիստական կուսակցությունը Ցեղասպանությունը ճանաչող բանաձևի նախագիծ է ներկայացրել
Բելգիայի խորհրդարանի ստորին պալատում ներկայացված՝ ընդդիմադիր Սոցիալիստական խմբակցությունը հուլիսի 2-ին Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող բանաձևի նախագիծ է ներկայացրել: Նախագծի հեղինակներն այս բանաձևով Բելգիայի Սոցիալիստական կուսակցության և վերջինիս բոլոր պատգամավորների անունից մտադիր են իրենց «հստակ դիրքորոշումն արտահայտել Հայոց ցեղասպանության» վերաբերյալ՝ դրանով իսկ նպաստելով հայ և թուրք ժողովուրդների հաշտեցմանը: Այս մասին armeniangenocide100.org-ի փոխանցմամբ՝ տեղեկացնում է բելգիական La Libre պարբերականը:
Բանաձևի նախագծով Ներկայացուցիչների պալատը «1915-1917 թթ. տեղի ունեցած ողբերգական իրադարձությունները», որոնց համար պատասխանատու է երիտթուրքական կառավարությունը, պետք է որակվեն որպես ցեղասպանություն: Սակայն նշվում է նաև, որ խորհրդարանի կողմից նման ճանաչումը իրավական հետևանքների հարցը չի շոշափում:
Բանաձևի ընդունումը «քաղաքական հանդիսավոր քայլ կլինի, որով ճանաչվում է հայերի կոտորածների՝ իրենց բնույթով և առանձնահատկություններով, համապատասխանությունը 1948 թ. Ցեղասպանության հանցագործության մասին կոնվենցիայի դրույթներին», ասված է նախագծում: Միաժամանակ կոչ է արվում ազգային և միջազգային դատական ատյաններին՝ իրենց դիրքորոշումն ընդունելու հարցի վերաբերյալ:
Պարբերականի կայքի հաղորդմամբ՝ բանաձևի նախագիծը ստորագրվել է խմբակցության չորս պատգամավորի, այդ թվում՝ ազգությամբ թուրք պատգամավոր Օզլեմ Օզենի կողմից:

On July 2, the oppositional Socialist Party of the Lower Chamber of the Parliament of Belgium submitted a draft resolution recognizing the Armenian Genocide. With this resolution, the authors of the draft plan “to express their clear position on the Armenian Genocide” on behalf of the Socialist Party of Belgium and all of the party’s delegates and contribute to the reconciliation between the Turks and the Armenians, reports the Belgian La Libre newspaper, according to armeniangenocide100.org.
According to the draft resolution, the House of Representatives must call “the tragic events of 1915-17” ��?genocide’, for which the Young Turks are responsible. However, it is also mentioned that the Parliament’s recognition doesn’t refer to the legal consequences.
The adoption of the resolution “would be a big political step to recognize the Armenian massacres with their nature and peculiarities, compatibility with the provisions stated in the 1948 Convention on the Crime of Genocide”, as stated in the draft. The draft resolution also calls on the national and international tribunals to approve their position on the issue.
According to the newspaper’s website, the draft resolution has been signed by four deputies of the Socialist Party’s faction, including Ozlem Ozen, who is of Turkish descent.