Բելգիայի Սոցիալիստական կուսակցությունը Ցեղասպանությունը ճանաչող բանաձևի նախագիծ է ներկայացրել
Բելգիայի խորհրդարանի ստորին պալատում ներկայացված՝ ընդդիմադիր Սոցիալիստական խմբակցությունը հուլիսի 2-ին Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող բանաձևի նախագիծ է ներկայացրել: Նախագծի հեղինակներն այս բանաձևով Բելգիայի Սոցիալիստական կուսակցության և վերջինիս բոլոր պատգամավորների անունից մտադիր են իրենց «հստակ դիրքորոշումն արտահայտել Հայոց ցեղասպանության» վերաբերյալ՝ դրանով իսկ նպաստելով հայ և թուրք ժողովուրդների հաշտեցմանը: Այս մասին armeniangenocide100.org-ի փոխանցմամբ՝ տեղեկացնում է բելգիական La Libre պարբերականը:
Բանաձևի նախագծով Ներկայացուցիչների պալատը «1915-1917 թթ. տեղի ունեցած ողբերգական իրադարձությունները», որոնց համար պատասխանատու է երիտթուրքական կառավարությունը, պետք է որակվեն որպես ցեղասպանություն: Սակայն նշվում է նաև, որ խորհրդարանի կողմից նման ճանաչումը իրավական հետևանքների հարցը չի շոշափում:
Բանաձևի ընդունումը «քաղաքական հանդիսավոր քայլ կլինի, որով ճանաչվում է հայերի կոտորածների՝ իրենց բնույթով և առանձնահատկություններով, համապատասխանությունը 1948 թ. Ցեղասպանության հանցագործության մասին կոնվենցիայի դրույթներին», ասված է նախագծում: Միաժամանակ կոչ է արվում ազգային և միջազգային դատական ատյաններին՝ իրենց դիրքորոշումն ընդունելու հարցի վերաբերյալ:
Պարբերականի կայքի հաղորդմամբ՝ բանաձևի նախագիծը ստորագրվել է խմբակցության չորս պատգամավորի, այդ թվում՝ ազգությամբ թուրք պատգամավոր Օզլեմ Օզենի կողմից:

Социалистическая партия Бельгии представила проект резолюции о признании Геноцида армян
Представленная в Нижней палате парламента Бельгии оппозиционная Социалистическая фракция 2 июля представила проект резолюции о признании Геноцида армян, авторы которой этой резолюцией от имени своей партии и всех ее депутатов намерены «выразить четкую позицию в отношении Геноцида армян», тем самым способствуя примирению армянского и турецкого народов. Об этом, как передает armeniangenocide100.org, сообщает бельгийское издание La Libre.
Проектом резолюции Палата представителей должна квалифицировать «трагические события, имевшие место в 1915-1917гг», за которые ответственно правительство младотурков, как Геноцид. Однако отмечается также, что подобное признание парламентом не затрагивает вопрос юридических последствий.
Принятие резолюции «станет торжественным политическим шагом, которым признается истребление армян, по своему характеру и особенностям соответствующее положениям конвенции  1948 года о преступлении геноцид», говорится в проекте. В то же время  в нем содержится призыв к национальным и международным судебным инстанциям занять свою позицию по данному вопросу.
Как сообщает сайт издания, проект резолюции подписан четырьмя депутатами фракции, в том числе турком по национальности Озлемом Озеном.