Արամ Ա­-ն կոչով դիմել է Հայաստանի ժողովրդին և իշխանություններին
Մեծի Տանն Կիլիկիո կաթողիկոս Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Արամ Առաջինը անդրադարձ է կատարել վերջին շաբաթվա ընթացքում էլեկտրաէներգիայի սակագնի բարձրացման դեմ Հայաստանում տեղի ունեցած բողոքի ակցիաներին:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-­ը` վկայակոչելով Անթիլիասի մամուլի ծառայությունը, Վեհափառ Հայրապետը մասնավորապես իր մտահոգությունն է արտահայտել տեղի ունեցող իրադարձությունների առնչությամբ: «Այս իրավիճակում լուռ մնալը ճիշտ չենք համարում: Մտահոգ ենք: Մտահոգ ենք, որովհետև մեր հայրենիքի հզորացումը, մեր միասնականության ամրապնդումը, մեր ազգային պահանջատիրությանը նոր խայծ, նոր թափ տալու համազգային պահանջը մեր ժողովրդի համար պետք է դառնա համազգային մտահոգություն: Հայաստանը միայն հող չէ, Հայաստանը նաև ու մանավանդ ժողովուրդ է իր պետականությամբ: Մեր սպասումն է, որ մեր ժողովրդի ղեկավարները Հայաստանում լսեն մեր ժողովրդին, կհետևեն մեր ժողովրդի սպասումներին, կարիքներին, պահանջներին: Միաժամանակ մեր սպասումն է, որ մեր ժողովուրդն էլ կլսի իր կողմից ընտրված պետականության պատասխանատուների մտահոգությունները, մոտեցումները»,­ ասել է Արամ Ա կաթողիկոսը:
Կիլիկիո կաթողիկոսական աթոռի գահակալը կոչ է արել, որպեսզի ժողովուրդն ու պետական իշխանության ներկայացուցիչները միասնաբար մտածեն մեր ազգի, ժողովրդի ու պետության գերագույն շահերի մասին: «Հայրենիքի հզորացումը մեր ժողովրդի համար պետք է ամեն բանից վեր դիտարկվի: Ի՞նչ անել, ի՞նչպես անել, որպեսզի մեր հայրենիքի պետական հիքմերն ավելի հզորանան, մեր ժողովրդի կյանքն ավելի բարելավվի: Մենք բոլորս Սփյուռքում ևս պետք է այդ գիտակցությամբ առաջնորդվենք»,­ շեշտել է Արամ կաթողիկոսը:

Catholicos Aram I addresses the people and authorities of Armenia
His Holiness Aram I, Catholicos of the Great House of Cilicia has reflected on the protests against the energy price increase that have been taking place in Armenia over the past week.
As “Armenpress” reports, citing the press service of Antelias, the Supreme Patriarch particularly expressed his concern about the events that are taking place. “We don’t believe it’s right to keep silent in this situation. We are concerned. We are concerned because the reinforcement of our homeland, the strengthening of unity and the demand of the nation to give new impetus to the nation’s fight for its claims must become issues of national concern. Armenia is not just the land. Armenia is also and especially the people with statehood. We expect to see the leaders of our nation listen to the people of Armenia, as well as meet their needs, demands and expectations. We also expect our people to listen to the elected state officials’ concerns and approaches,” Catholicos Aram I said.
The Catholicos of the Great House of Cilicia called on the people and the authorities to think about the supreme interests of the nation, the people and the state together. “Our nation must view the reinforcement of the homeland as something that is placed above everything else. What can we do? How can we help further strengthen the foundations of our homeland and improve the lives of our people? Everyone in the Armenian Diaspora must also be guided by that,” Catholicos Aram I emphasized.