Մխիթարյան կրթահամալիրի սաները պարգևատրվեցին ՀՀ սփյուռքի նախարարության պարգևներով
Հունիսի 27-ին ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը Երևանի Ավան թաղամասում գտնվող Մխիթարյան կրթահամալիրում մասնակցեց Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի շրջանակում «Մենք եղել ենք, կանք ու կլինենք» խորագրով աշակերտական մրցույթի արդյունքների ամփոփման և պարգևների հանձնման արարողությանը:
Միջոցառման ընթացքում կրթահամալիրի սաների ուժերով ներկայացվեց թատերաերաժշտական բեմադրություն, որը պատմում էր ցեղասպանության, ինչպես նաև հայոց պատմության հերոսական դրվագների և հայոց մեծերի մասին:
Բեմադրության ավարտից հետո, միջոցառմանը ներկա Վիեննայի Մխիթարյան միաբանության աբբահայր, Հայր ծայրագույն վարդապետ Գոճանյանը ողջունեց միջոցառման մասնակիցներին և հրավիրեց նախարար Հրանուշ Հակոբյանին՝ ամփոփելու «Մենք եղել ենք, կանք ու կլինենք» մրցանակաբաշխության արդյունքները: Մինչ իր գնահատանքի խոսքը սկսելը, նախարարը ներկաներին առաջարկեց մեկ րոպե լռությամբ հարգել կյանքից հեռացած Տանն Կիլիկիո Կաթողիկե Հայոց եկեղեցու Կաթողիկոս Պատրիարք Ներսես Պետրոս ԺԹ-ի հիշատակը:
Ապա, Նախարարը դրվատանքի և շնորհակալանքի խոսք ուղղեց Մխիթարյան կրթահամալիրի տնօրինությանն ու աշակերտությանը` Նախարարության կողմից հայտարարված մրցույթի հանդեպ մեծ պատասխանատվություն և պատրաստվածություն ցուցաբերելու համար:
«Ուրախ եմ, որ այս կրթահամալիրը ընդհանուր կրթական ծրագրերից զատ, մեծ ուշադրություն է դարձնում մշակութային դաստիարակությանը: Եվ ձեր ցուցադրած բեմադրությունը, որը պոեզիայի, երաժշտության, պարի և թատերախաղի հրաշալի համադրություն էր` վկայում է ձեր խորը գիտելիքների և գեղագիտական բարձր դաստիարակության մասին: Ուզում եմ, որ էլ՛ավելի մեծ արդյունքների հասնեք, ուզում եմ, որ լավ մարդ և լավ հայ մեծանաք ու ձեր գիտելիքներով կարողանաք արժանի տեղ գրավել կյանքում», – ասաց նախարարը` հավելելով, որ միայն խորը, համապարփակ գիտելիք ունեցող սերունդը կարող է հաղթական ավարտի հասցնել համայն հայության «Հիշում եմ և պահանջում» կարգախոսը:
Այնուհետև, Հրանուշ Հակոբյանը Սփյուռքի նախարարության պարգևները հանձնեց հաղթող ճանաչված սաներին` Ալբերտ Մակարյանին, Հակոբ Տեր-Հարությունյանին, Արամ Խոսրովյանին, Ալբեր Մակարյանին, Սևակ Պետրոսյանին և Անդրանիկ Փանոսյանին:

Students of Mekhitarist Educational Complex received awards of the RA Ministry of Diaspora
On June 27, RA Minister of Diaspora Hranush Hakobyan visited the Mekhitarist Educational Complex in the Avan District of Yerevan where she participated in a ceremony wrapping up the student contest called “We Have Existed, We Exist and We Will Exist” and held as part of the events dedicated to the Centennial of the Armenian Genocide. The results were summed up, and the students received their awards.
During the ceremony, the students presented a musical devoted to the Armenian Genocide, as well as the heroic episodes in Armenian history and great Armenians.
After the musical, Abbot of the Mekhitarist Congregation in Vienna, Father, Supreme Archimandrite Gotchanyan, who was attending the event, greeted the participants and called Minister Hranush Hakobyan to the stage to sum up the results of the “We Have Existed, We Exist and We Will Exist” contest. Before expressing her appreciation, the minister suggested that everyone respect the memory of the late Catholicos Patriarch Nerses-Bedros XIX of the Armenian Catholic Church of the House of Cilicia with a moment of silence.
Afterwards, the minister praised and thanked the students and administration of the Mekhitarist Educational Complex for preparing and showing responsibility for the contest declared by the RA Ministry of Diaspora.
“I’m pleased with the fact that this educational complex highly focuses on cultural education alongside the general curriculum. The musical, which was a combination of music, dance, poetry and acting, showed your knowledge and great aesthetic education. I want you to achieve greater heights. I want you to grow and become good Armenians and good human beings and have your worthy place with your knowledge,” the minister said, adding that only a generation of people with in-depth and comprehensive knowledge can help the Armenians achieve victory with the slogan “I Remember and Demand”.
Hranush Hakobyan granted the awards of the RA Ministry of Diaspora to the winning students, including Albert Makaryan, Hakob Ter-Harutyunyan, Aram Khosrovyan, Albert Makaryan, Sevak Petrosyan and Andranik Panosyan.