«Արի տուն» ճամբարում վառվեց առաջին խարույկը
Հունիսի 26-ին Ծաղկաձորի «Արի տուն» ճամբարում կայացավ ՀՀ սփյուռքի նախարարության Սփյուռքի երիտասարդների հայրենաճանաչության «Արի տուն» ծրագրի 2015թ. առաջին փուլի փակման հանդիսավոր արարողությունը, որին մասնակցում էին նախարարության աշխատակազմի ղեկավար Ֆիրդուս Զաքարյանը և Համահայկական ծրագրերի վարչության պետ Գագիկ Գյանջումյանը:
Ողջունելով մասնակիցներին՝ ՀՀ սփյուռքի նախարարության աշխատակազմի ղեկավար Ֆիրդուս Զաքարյանը մասնավորապես նշեց .«Սիրելի´ երիտասարդներ, հուսով եմ, որ անմոռանալի օրեր ունեցաք Հայաստանում՝ առավել լավ ճանաչելով Ձեր Հայրենիքը, կապվելով նրա բազմադարյան մշակույթին և պատմությանը: Ցանկանում եմ, որ այսուհետ ձեր կապը Հայրենիքի հետ լինի ավելի ամուր»:
Ֆ. Զաքարյանը շնորհակալություն հայտնեց մասնակիցների ծնողներին և հյուրընկալ ընտանիքներին վստահության և համագործակցության համար:
Երեխաները ներկայացրին ծրագրի շրջանակներում սովորած ազգային երգեր ու պարեր, ներկաներին պատմեցին Հայրենիքում անցկացրած անմոռանալի տպավորությունների մասին: Երեխաներին հաճելի անակնկալ մատուցեց 2013 թվականի «Արի տուն» ծրագրի մասնակից, «Հայաստանի ձայնը» նախագծի հաղթող, երգչուհի Աննա Խանչալյանը:
Մասնակիցները 9 օրվա ընթացքում ծանոթացան Հայաստանի պատմամշակութային վայրերին, ունեցան բազմաթիվ հանդիպումներ պետական, հասարակական և մշակութային գործիչների հետ, ստացան հայրենագիտության անմոռանալի դասեր: Ծրագրի վերջին  5 օրերը մասնակիցներն  անցկացրին  Ծաղկաձորյան ճամբարում:
«Արի տուն» ծրագրի առաջին փուլը ավարտվեց հրաժեշտի ավանդական խարույկով:
Հիշեցնենք, որ «Արի տուն» ծրագրի առաջին փուլին մասնակցում էին շուրջ 58 պատանիներ և աղջիկներ  4 տարբեր երկրներից: Այս փուլում ընդգրկված էին 38 սիրիահայ երեխա:

On June 26, the solemn closing ceremony of the first stage of the 2015 “Ari Tun” Program of the RA Ministry of Diaspora for Diaspora Armenian youth’s homeland recognition was held at the “Ari Tun” Camp in Tsaghkadzor with the participation of Chief of Staff of the RA Ministry of Diaspora Firdus Zakaryan and Head of the Department of All-Armenian Programs Gagik Gyanjumyan.
Greeting the participants, Chief of Staff of the RA Ministry of Diaspora Firdus Zakaryan particularly mentioned the following: “Dear youth, I hope you spend unforgettable days in Armenia, become more familiar with your Homeland and learn about its centuries-old culture and history. I would like for you to have stronger ties with the Homeland.”
Zakaryan expressed gratitude to the parents of the participants and the host families for their confidence and cooperation.
The children performed the songs and dances that they had learned as they participated in the program and shared their unforgettable impressions of their days spent in the Homeland. The children surprised one of the participants of the 2013 “Ari Tun” Program, winner of the Voice of Armenia competition, singer Anna Khanchalyan.
During their 9-day stay, the participants were introduced to the historic and cultural sites in Armenia, had several meetings with state, public and cultural figures and learned lessons about patriotism. The participants spent their last five days at the camp in Tsaghkadzor.
The first stage of the “Ari Tun” Program ended with the traditional bonfire.
Let us remind that there were nearly 58 Armenian boys and girls from four countries participating in the program. There were 38 Syrian-Armenian children participating in the program.