«Արի տուն» ճամբարում վառվեց առաջին խարույկը
Հունիսի 26-ին Ծաղկաձորի «Արի տուն» ճամբարում կայացավ ՀՀ սփյուռքի նախարարության Սփյուռքի երիտասարդների հայրենաճանաչության «Արի տուն» ծրագրի 2015թ. առաջին փուլի փակման հանդիսավոր արարողությունը, որին մասնակցում էին նախարարության աշխատակազմի ղեկավար Ֆիրդուս Զաքարյանը և Համահայկական ծրագրերի վարչության պետ Գագիկ Գյանջումյանը:
Ողջունելով մասնակիցներին՝ ՀՀ սփյուռքի նախարարության աշխատակազմի ղեկավար Ֆիրդուս Զաքարյանը մասնավորապես նշեց .«Սիրելի´ երիտասարդներ, հուսով եմ, որ անմոռանալի օրեր ունեցաք Հայաստանում՝ առավել լավ ճանաչելով Ձեր Հայրենիքը, կապվելով նրա բազմադարյան մշակույթին և պատմությանը: Ցանկանում եմ, որ այսուհետ ձեր կապը Հայրենիքի հետ լինի ավելի ամուր»:
Ֆ. Զաքարյանը շնորհակալություն հայտնեց մասնակիցների ծնողներին և հյուրընկալ ընտանիքներին վստահության և համագործակցության համար:
Երեխաները ներկայացրին ծրագրի շրջանակներում սովորած ազգային երգեր ու պարեր, ներկաներին պատմեցին Հայրենիքում անցկացրած անմոռանալի տպավորությունների մասին: Երեխաներին հաճելի անակնկալ մատուցեց 2013 թվականի «Արի տուն» ծրագրի մասնակից, «Հայաստանի ձայնը» նախագծի հաղթող, երգչուհի Աննա Խանչալյանը:
Մասնակիցները 9 օրվա ընթացքում ծանոթացան Հայաստանի պատմամշակութային վայրերին, ունեցան բազմաթիվ հանդիպումներ պետական, հասարակական և մշակութային գործիչների հետ, ստացան հայրենագիտության անմոռանալի դասեր: Ծրագրի վերջին  5 օրերը մասնակիցներն  անցկացրին  Ծաղկաձորյան ճամբարում:
«Արի տուն» ծրագրի առաջին փուլը ավարտվեց հրաժեշտի ավանդական խարույկով:
Հիշեցնենք, որ «Արի տուն» ծրագրի առաջին փուլին մասնակցում էին շուրջ 58 պատանիներ և աղջիկներ  4 տարբեր երկրներից: Այս փուլում ընդգրկված էին 38 սիրիահայ երեխա:

В лагере «Ари тун» зажжен первый костер
В лагере «Ари тун» Цахкадзора 26 июня состоялась церемония закрытия первого этапа программы познания Родины молодежью Диаспоры «Ари тун» Министерства Диаспоры РА, в которой приняли участие руководитель аппарата Министерства Фирдус Закарян и начальник Управления общеармянских программ Гагик Гянджумян.
Приветствовав участников, руководитель аппарата Министерства Фирдус Закарян, в частности, отметил: «Дорогая молодежь, надеюсь, что вы провели незабываемые дня в Армении, лучше узнав свою Родину, привязавшись к ее многовековой культуре и истории. Желаю, чтобы отныне ваша связь с родиной была крепче».
Ф.Закарян выразил благодарность родителям участников и принимающим семьям за доверие и сотрудничество.
Дети продемонстрировали народные песни и танцы, разученные в рамках программы, поделились с присутствующими незабываемыми впечатлениями о днях, проведенных на Родине. Приятный сюрприз преподнесла детям участница программы «Ари тун» 2014 года, победитель проекта «Голоса Армении», певица Анна Хачатрян.
В течение 9 дней участники знакомились с историко-культурными достопримечательностями Армении, имели много встреч с государственными, общественными и культурными деятелями, получили незабываемые уроки страноведения. Последние 5 дней программы участники провели в Цахкадзорском лагере.
Первый этап программы «Ари тун» завершился традиционным прошальным костром.
Напомним, что в первом этапе программы «Ари тун» приняли участие 58 юношей и девушек из 4 разных стран. В нем были вовлечены также 38 детей сирийских армян.