Վենետիկում Հայոց ցեղասպանության մասին բեմադրություն կներկայացվի
Հունիսի 24-ին Վենետիկում Հայոց ցեղասպանության մասին «Արևելյան կողմն աշխարհի խաղաղություն թող լինի» անվանումով բեմադրություն կներկայացվի: Անվանումն ընտրել են Դանիել Վարուժանի «Անդաստան» բանաստեղծության առաջին տողերի հիման վրա:
NEWS.am-ի տեղեկացմամբ՝ բեմադրությունը նախաձեռնել է Վենետիկի Մխիթարյան միաբանությունը, որին աջակցել են բարերարներ Ջոզեֆ եւ Ջեննի Ուգուրլյանները: Մուտքն ազատ է լինելու:
Ըստ Վենետիկի թատերական նորությունների Cultura Spettacolo Venezia կայքի, բեմադրության ռեժիսորը Մարկո Բելլուսին է, իսկ մասնակիցներից մեկը՝ Օտտավիա Պիկոլոն, որը 1970 թվականին Կաննի կինոփառատոնին մրցանակ է ստացել լավագույն կանացի դերի համար:
Հեղինակներն իրենց պատկերացումն են ներկայացնելու 1915 թվականին սկսված Ցեղասպանության մասին: Ներկայացվելու են ականատեսների հիշողությունները, հատվածներ հայ, թուրք և գերմանացի հեղինակներից, ինչպես նաեւ հայկական եւ թուրքական ժողովրդական երգեր: Աղբյուրի համաձայն, բեմադրության սյուժեն ոչ միայն հիշողության ներկայացում է, այլև երկխոսության մթնոլորտ ստեղծելու փորձ:
Բեմադրությանը մասնակցելու են դուդուկահար Արամ Իփեկջյանը, ինչպես նաև՝Gaspard Edesse վոկալ համույթը՝ Յուստին Ռապաչոլիի ղեկավարությամբ:

Cannes Festival award winner to play in performance on Armenian Genocide in Venice
The play on Armenian Genocide, entitled “Let there be peace in the eastern part of the world” will be staged in Venice on June 24. The name of the play is taken from the first line of the poem ��?Andalus’ (Armenian church rite, praying for the peace in the whole world) by 20th century Armenian poet Daniel Varoujan.
The play is organized by Mkhitarian congregation in Venice [major Armenian religious and cultural center in Italy]. The entrance to the play is free. Philanthropists Joseph and Jennifer Oughourlian contributed to the play, Cultura Spettacolo Venezia reports.
The stage director will be Marco Belussi. Among the performers will be Ottavia Piccolo, winner of the Best Actress award at the 1970 Cannes Film Festival.
The authors of the play will present their perspective on the mass killings of 1915. The play will include the recollections of the witnesses, excerpts from the works of Armenian, Turkish and German writers, as well as Armenian and Turkish folk songs.
The plot does not only commemorate, but it’s also trying to create atmosphere of dialogue, the underline reads.