Ֆրանսիայի խորհրդարանում Արամ Ա կաթողիկոսը կներկայացնի Հայոց ցեղասպանության պահանջատիրության հարցը
ՀՅԴ Հայ դատի Ֆրանսիայի հանձնախմբի նախաձեռնությամբ Ֆրանսիայի խորհրդարանում հունիսի 19-ին մեկնարկելու է Հայոց ցեղասպանությանը նվիրված միջազգային գիտաժողով, որը կրում է «Արդարություն եւ հետեւանքների փոխհատուցում հայ ժողովրդին» խորագիրը:
«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում Հայ դատի հանձնախմբի անդամ Մուրադ Փափազյանն ասաց, որ գիտաժողովի հիմնական հարցը լինելու է Հայոց ցեղասպանության հարցում հետեւանքների վերացումն ու պահանջատիրությունը: Հիմնական զեկուցողը լինելու է Մեծի Տանն Կիլիկիո Արամ Ա կաթողիկոսը, ով ներկայացնելու է Սիսի կաթողիկոսական կալվածքի վերադարձի պահանջով Թուրքիայի Սահմանադրական դատարան դիմելու հայցի մանրամասները: «Ոչ միայն ցեղասպանության ճանաչումով պետք է բավարարվենք, այլեւ քաղաքականացնենք եւ կազմավորենք հատուցման հարցը: Գիտաժողովին մասնակցելու է Ֆրանսուա Օլանդի աջ ձեռքը` խորհրդարանի սոցիալիստական խմբի ղեկավար Բրունո Լերուն, ով նաեւ հանդես է գալու ծավալուն ելույթով»,ասաց Փափազյանը` հավելելով, որ քննարկմանը ներկա կգտնվեն հայ եւ ֆրանսիացի քաղաքագետներ, իրավաբաններ:
«Սա առաջին նմանօրինակ քայլն է, որին պետք է հաջորդի ծավալուն աշխատանք, որ տարբեր երկրների դեսպանատների ներկայացնենք պահանջատիրության հարցն ու հատուցման սկզբունքը», ասաց Փափազյանը` հավելելով, որ գիտաժողովի ավարտին հռչակագիր է ընդունվելու: Դեռեւս հաջորդ տարի Հայաստանսփյուռք համաժողովի ժամանակ Մեծի Տանն Կիլիկիո Արամ Ա կաթողիկոսն ասաց, որ պատրաստվում է Սիսի կաթողիկոսական կալվածքը վերադարձնելու պահանջով հայց ներկայացնել Թուրքիայի Սահմանդրական դատարան: Անթիլիասից շեշտում են, որ եթե Թուրքիայի Սահմանադրական դատարանը մերժի հայցն ու թուրքական կառավարությունը հրաժարվի վերադարձնել կալվածքը, ապա հայկական կողմը դիմելու է Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան:
Այժմ մի խոմբ իրավաբաններ աշխատում են թղթածրարի վրա, որպեսզի այն պատշաճ կերպով եւ բարձր մակարդակով ներկայացնեն Թուրքիայի ՍԴ: Պահանջատիրության հարցը նաեւ ամրագրված է Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի հռչակագրում: Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի կարգախոսն է «Հիշում եմ եւ պահանջում», ինչը ենթադրում է ռազմավարական գործողություններում հայկական կողմը մեկ քայլ առաջ է կատարելու եւ միջազգային ճանաչմանը զուգընթաց նաեւ քայլեր է կատարելու պահանջատիրության եւ հետեւանքների վերացման հարցում:

Католикос Арам Первый представит в французском парламенте вопрос возмещения последствий Геноцида армян
По инициативе французской комиссии Ай-Дат АРФД, вօ французском парламенте 19-го июня состоится международный симпозиум под названием «Справедливость и возмещение последствий для армянского народа», посвященный Геноциду армян.
В беседе с «Арменпресс» член французской комиссии Ай-Дат Мурад Папазян сказал, что основным вопросом симпозиума станет возмещения последствий Геноцида и требовательность в этом вопросе. Основным докладчиком станет Католикос Великого Дома Киликийского Арам I, который представит детали своего иска в Конституционном суде Турции с требованием возврата католикосата Сиса.
«Не надо довольствоваться признанием Геноцида, надо политизировать вопрос воздаяния. На симпозиуме будет правая рука Олланда – лидер социалистов в парламенте Бруно Леру, который выступит с пространной речью»,– сказал Папазян, добавив, что в обсуждениях примут участие армянские и французские политологи, юристы.
«Это – первый подобный шаг, за которым последует масштабная работа по представлению посольствам разных стран вопрос требования и принципы возмещения», – сказал Папазян, добавив, что в заключение симпозиума будет принята декларация.
О намерении судиться за католикосат Сиса католикос Великого Дома Киликийского Арам I говорил еще в прошлом году, на форуме Армения-Диаспора, заявив, что обратится с иском в Конституционный суд Турции. �?з Антилиаса подчеркивают, что если Конституционный суд Турции отклонит иск и турецкое правительство откажется возвратить католикосат, то армянская сторона обратится в Европейский суд по правам человека.
Ныне группа юристов работает над пакетом документов, чтобы должным образом представить в КС Турции. Вопрос требования зафиксирован и в Декларации к 100-летию Геноцида армян. Девиз 100-летия Геноцида армян «Помню и требую» предполагает, что в стратегических действиях армянская сторона совершит шаг вперед и параллельно с международным признанием предпримет меры по требованию и устранению последствий.