«Արի տուն»-ը` նրանց աչքերով…
Հունիսի 15-ին մեկնարկեց ՀՀ սփյուռքի նախարարության Սփյուռքի երիտասարդների հայրենաճանաչության «Արի տուն» 2015թ. ծրագիրը: «Արի տան» կանչով Հայաստան են այցելել աշխարհասփյուռ մեր զավակները, որպեսզի առավել մտերմանան, կապվեն Հայրենիքին, հնարավորություն ունենան վայելել հայ ժողովրդի սերն ու անկեղծ հյուրընկալությունը` փորձելով արմատներ գցել Մայր Հայաստանում:
Շրջագայությունների ժամանակ էլ «Հայերն այսօր»-ը զրուցել է «Արի տուն» 2015թ. ծրագրի առաջին փուլի մասնակիցների հետ:
Էլիզաբեթ Վիքերի – Հեռավոր Կալիֆոռնիայից եմ եկել մասնակցելու «Արի տուն» ծրագրին այն հույսով, որ կհաջողվի լավ ժամանակ անցկացնել: 13 տարեկան եմ:
Տատիկս է ռադիոյով լսել և որոշել ինձ առաջակել այս գեղեցիկ ծրագրին մասնակցելու: Շատ եմ ուզում նոր ընկերներ ձեռք բերել, ավելի մոտիկից ծանոթանալ Հայաստանին և նրա պատմությանը: Ամեն տարի պարտադիր լինում եմ Հայաստանում, բայց այս անգամ բոլորովին այլ զգացողություններով եմ պատված եկել: Չնայած ծնվել եմ ԱՄՆ-ում, հայկական դպրոց չեմ հաճախում, բայց հայերենին լավ եմ տիրապետում, քանի որ տատիկս և ծնողներս աշխատել են այդ ուղղությամբ, միշտ հայերենով են հետս հաղորդակցվել, և ինքս էլ անկախ ամեն ինչից ինձ հայ եմ զգում:
Մեկ դեպք հիշեցի. ծանոթ աղջիկներից մի քանիսը չգիտես՝ ինչու ամաչում են բարձրաձայնել, որ հայ են: Նրանց դեռևս մանկապարտեզից եմ ճանաչում, բայց մինչև հիմա չեմ շփվում նրանց հետ իրենց պահվածքի համար:
Գալով Հայաստան՝ տատիկիս խնդրում եմ, որ հայկական գաթա, փախլավա և խաչապուրի պատրաստի, շատ եմ սիրում, իսկ առավել շատ՝ մեր լավաշն ու պանիրն եմ սիրում:
Լիլիթ Մեժլումյան – Ես 16 տարեկան եմ: Թուրքմենստանում հայկական կիրակնօրյա դպրոց եմ հաճախում, նաև պարի դասընթացների մասնակցում: Հայտնվելով ՀՀ սփյուռքի նախարարոււթյան «Արի տուն» ծրագրում՝ միանգամից ընտելացա շրջապատիս, երեխաների հետ ծանոթությունը հեշտ ստացվեց: Արդեն երրորդ օրն է, որ շրջագայում ենք Հայաստանի տարբեր վայրերով, ծանոթանում մեր մշակույթի պատմությանը, շատ եմ ոգևորվում այդ ամենից:
Շատ եմ ուզում մայրենի լեզվին լավ տիրապետել և հույս ունեմ հայոց լեզվի դասընթացներին մասնակցելով՝ կբարելավեմ հայերեն խոսակցականս, ինչպես նաև կհարստացնեմ գիտելիքներս: Շատ սիրեցի մեզ դասավանդող ուսուցիչներին, ովքեր շատ հետաքրքրիր և սրտացավ ձևով են անցկանում դասաժամերը: Անհամբեր սպասում եմ, թե երբ ենք Սևան գնալու. երբեք չեմ եղել այնտեղ:
Լիլիթ Սաֆարյան – Ապրում եմ Ռուսաստանի Դաշնության Կրասնոյարսկ քաղաքում, 16 տարեկան եմ: ՀՀ սփյուռքի նախարարության «Արի տուն» ծրագրին մասնակցելու գլխավոր նպատակս այն է, որ ցանկանում եմ ծրագրի շրջանակում կազմակերպվող հայոց լեզվի դասընթացների ժամանակ հնարավորինս լավ սովորեմ հայերեն խոսելը, քանի որ կարծում եմ յուրաքանչյուր հայ պետք է տիրապետի իր մայրենի լեզվին: Այս ծրագրի մասին համացանցի միջոցով տեղեկացա և միանգամից որոշեցի մասնակցել:
Ինձ մեծ հնարավորություն է տրված նոր ծանոթություններ հաստատել, նորովի բացահայտել Հայաստանը, շփվել մարդկանց հետ: Օրերս «Արի տուն» ծրագրում շատ լավ է անցնում, արդեն մտերմացել եմ ընկերներիս հետ: Իրար խոսք ենք տվել, որ ծրագրի ավարտից հետո էլ կապը կպահպանենք: Միասին եղել ենք Սարդարապատում, Զվարթնոցում, Էջմիածնում և այլ վայրերում: Շատ եմ ուզում Տաթևում լինել, բայց, ցավոք, ծրագրով նախատեսված չէ այնտեղ գնալ: Երբ մայրիկս գա Հայաստան, կխնդրեմ, որ ինձ Տաթևը տեսնելու տանի:
Տիգրան Պետրոսյան – Դոնի Ռոստովից եմ, սովորում եմ 11-րդ դասարանում: Նաև զբաղվում եմ ըմբշամարտով, վեց տարի էլ ձյուդոյով եմ զբաղվել: 16 տարեկան եմ:
ՀՀ սփյուռքի նախարարության «Արի տուն» ծրագրին մասնակցելու որոշումը հինգ ընկերներով ենք կայացրել: Ի դեպ, մեր ընկերներից մեկն է խորհուրդ տվել «Արի տուն» գալ, ով անցյալ տարի մասնակցել էր և գոհ մնացել:
Մտադրվեցի մասնակցել ծրագրին, քանի որ միշտ էլ ձգտում եմ գալ Հայաստան, ծանոթանալ մեր երկրի ավանդույթներին, տեսարժան վայրերին: Ամեն տարի ամառային արձակուրդին այցելում եմ Հայաստան:

«Арии тун» их глазами…
15 июня стартовала программа познания Родины армянской молодежью Диаспоры «Ари тун-2015» Министерства Диаспоры РА. По зову «Ари тун» в Армению прибыли сыны нашего народа из разных стран мира, чтобы еще более сблизиться и привязаться к Родине, иметь возможность насладиться любовью и искренним гостеприимством армянского народа, попытаться пустить корни на Матери-Армении.
По ходу экскурсий корреспондент «Армяне сегодня» побеседовал с участниками первого этапа программы «Ари тун-2015».
Элизабет В�?КЕР�?: – приехала из далекой Калифорнии участвовать в программе «Ари тун» в надежде, что удастся хорошо провести время. Мне 13 лет. Бабушка услышала по радио и решила предложить мне участвовать в этой замечательной программе. Очень хочу приобрести новых друзей, ближе познакомиться с Арменией и ее историей. Каждый год непременно бываю в Армении, но на этот раз чувства совершенно иные. Хотя родилась я в США, армянскую школу не посещаю, однако армянским языком владею хорошо – постарались бабушка и родители. Да и сама я, независимо ни от чего, чувствую себя армянкой.
Вспомнился один случай: знакомые девочки, не знаю почему, стыдятся признаваться, что они армянки. Знаю их еще с детского сада, но теперь больше не общаюсь с ними именно из-за такого поведения.
Приезжая в Армению, прошу бабушку приготовить армянскую гату, пахлаву и хачапури, которые я очень люблю. Но больше всего люблю наши лаваш и сыр.
Лилит МЕЖЛУМЯН: – Мне 16 лет, в Туркмении посещаю армянскую воскресную школу, участвую в курсах танцев. Оказавшись среди участников программы Министерства Диаспоры РА «Ари тун», сразу подружилась с другими детьми. Уже третий день путешествуем по Армении, знакомимся с историей нашей культуры, которая меня очень воодушевляет.
Очень хочу еще лучше овладеть родным языком, и надеюсь, что участвуя в курсах армянского языка, улучшу знание армянского языка, а также обогащу знания. Очень полюбила ведущих с нами занятия педагогов, которые очень интересно и заботливо проводят занятия. С нетерпением жду поездки на Севан: никогда не бывала там.
Лилит САФАРЯН: – Живу в городе Красноярск Российской Федерации, мне 16 лет. Главной моей целью участия в этой программе было желание научиться по-возможности лучше говорить на армянском на курсах армянского языка, проводимых в рамках программы, поскольку считаю, что каждый армянин должен свободно владеть родным языком.
Об этом программе узнала из �?нтернета и сразу решила участвовать.
Мне предоставлена большая возможность наладить новые знакомства, по-новому раскрыть Армению, общаться с людьми. Дни в рамках программы «Ари тун» проходят очень хорошо, уже подружилась с друзьями. Обещали друг другу, что и после завершения программы будем поддерживать связь между собой. Уже побывали в Сардарапате, Звартноце, Эчмиадзине и других местах. Очень хочу побывать в Татеве, но к сожалению программой это не предусмотрено. Когда мама приедет в Армению, попрошу, чтобы отвезла меня в Татев.
Тигран ПЕТРОСЯН: – Я из Ростова на Дону, учусь в 11 классе. Занимаюсь также борьбой, 6 лет занимался дзюдо. Мне 16 лет.
Решение участвовать в программе Министерства Диаспоры РА «Арии тун» мы приняла вместе – пятеро друзей. Кстати – по совету одного из друзей, который в прошлом году участвовал в ней и остался очень доволен.
Решил участвовать в программе, потому что всегда мечтал побывать в Армении, познакомиться с традициями, достопримечательностями нашей страны. В Армению я приезжаю каждый год на летние каникулы.