Հայ մշակույթը՝ «Ռուսաստանի կայսերական այգիներ» փառատոնում
«Պետերբուրգի հայեր» հասարակական կազմակերպությունը ներկայացրեց հայ մշակույթը «Ռուսաստանի կայսերական այգիներ» փառատոնում։
Սանկտ–Պետերբուրգի Միխայլովի այգում անցկացվում է այգիների և զբոսայգիների արվեստի և
լանդշաֆտային ճարտարապետության «Ռուսաստանի կայսերական այգիներ» փառատոնը։ Հունիսի 13 –ին փառատոնի ծրագրի շրջանակներում ներկայացվեց Հայաստանի մշակույթը։ Այս մասին ըստ «Հայերն այսօր»-ի՝ հայտնում է «Պետերբուրգի հայերի լրաբեր»-ը:
Ծրագրի սկզբում «Պետերբուրգի հայեր» տարածաշրջանային հասարակական կազմակերպության նախագահ Ալ. Նազարովը ողջունեց ներկաներին։ Նա կարդաց պետերբուրգյան պոետ Սերգեյ Գորոդեցկու «Հայաստան» բանաստեղծությունը։
Այնուհետև հանդիսատեսի ուշադրությանը ներկայացվեց ռեժիսոր Դմիտրի Ֆետիսովի բեմադրած «Նամակներ Հայաստանից» թատերական —երաժշտական հորինվածքը՝ դերասան Վերոնիկա
Տրետյակովայի և սաքսոֆոնահար Մաքսիմ Խաչատրյանի մասնակցությամբ։
«Ռուսաստանի կայսերական այգիներ» փառատոնը Ռուսաստանի պետական թանգարանն անցկացնում է 2008 թվականից։ 2015 թվականի փառատոնի թեման է «Մեծ մետաքսյա ճանապարհի այգիները»։
«Պետերբուրգի հայեր» տարածաշրջանային հասարակական կազմակերպությունը մասնակցում է փառատոնին Ռուսաստանի պետական թանգարանի հրավերով։

Организация «Армяне Петербурга» представила армянскую культуру на фестивале «�?мператорские Сады России»
В Санкт-Петербурге в Михайловском саду проходит VIII международный фестиваль садово-паркового искусства и ландшафтной архитектуры «�?мператорские Сады России».
13 июня в рамках программы фестиваля была представлена культура Армении.
В начале программы, Председатель Региональной общественной организации «Армяне Петербурга» Александр Назаров обратился с приветственными словами и прочитал стихотворение петербургского поэта Сергея Городецкого «Армения».
Затем, вниманию зрителей была показана театрально-музыкальная композиция «Письма из Армении» в постановке режиссера Дмитрия Фетисова, с участием артистки Вероники Третьяковой и саксофониста Максима Хачатуряна.
Фестиваль «�?мператорские Сады России» Государственный Русский музей проводит с 2008 года. Тема фестиваля 2015 года: «Сады Великого Шёлкового Пути».
Региональная общественная организация «Армяне Петербурга» принимает участие в фестивале по приглашению Государственного Русского музея.