Մոնտեվիդեոյում հայկական փաստագրական ֆիլմ կցուցադրվի կախաղան հանված 20 հնչակյան նահատակների մասին
Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի ոգեկոչման միջոցառումների շրջանակում Մոնտեվիդեոյի «Սոլիս» թատրոնում հունիսի 21-ին կցուցադրվի «Քսանի լուսաբացը» փաստագրական ֆիլմը, գրում է Tert.am-ը:
Ինչպես հաղորդում է թատրոնի կայքը` Մոնտեվիդեոյի ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի ղեկավար, դիրիժոր, դաշնակահար, մաեստրո Ալվարո Հակոբյանը և ջութակահար Մատիաս Կրասիունը ջութակի և դաշնամուրի համերգ կտան:
Միջոցառման ծրագրում`
– փաստագրական ֆիլմի ցուցադրություն (El Amanecer de los Veinte)
– երաժշտական կատարում (Ալվարո Հակոբյան` դաշնամուր, Մատիաս Կրասիուն` ջութակ)
– Նոկտյուրն ջութակի և դաշնամուրի համար (Էդուարդ Բաղդասարյան, 1922-1987)
– Էլեգիա (Խաչատուր Ավետիսյան, 1926-1996)
– Հնչակյան սոցիալ-դեմոկրատական կուսակցության կենտրոնական հանձնաժողովի նախագահ Հակոբ Տիգրանյանի ելույթը:
Հայոց ցեղասպանության ծրագիրն իրականացնելուց առաջ` 1915-ի հունիսի 15-ին, Ստամբուլի Սուլթան Բայազետ հրապարակում կախաղան բարձրացրին «Հնչակյան սոցիալ դեմոկրատական» կուսակցության 20 անդամի, որոնք կանխատեսում էին մոտալուտ բնաջնջումն ու կանխարգելիչ քայլեր ձեռնարկում: Մահանալուց առաջ նրանցից մեկը` Մաթեոս Սարգսյանը, ով ավելի հայտնի է որպես Փարամազ, ասաց. «Դուք կարող եք կախել մեր մարմինները, բայց ոչ երբեք մեր գաղափարները: Վաղը հորիզոնում կնշմարվի ազատ և սոցիալիստական Հայաստանը»:

В Монтевидео будет показан документальный фильм о 20 повешенных мучениках гнчаках
В рамках поминовения 100-летия Геноцида армян в театре «Солис» Монтевидео 21 июня будет показан документальный фильм «Рассвет двадцати», сообщает Tert.am.
Как сообщает сайт театра, руководитель филармонического оркестра Монтевидео, дирижер, пианист маэстро Алваро Акопян и скрипач Матиас Красиун дадут концерт.
В программе мероприятия – демонстрация документального фильма (El Amanecer de los Veinte), музыкальное исполнение (Алваро Акопян – фортепиано, Матиас Красиун – скрипка), Ноктюрн для скрипки и фортепиано (Эдуард Багдасарян, 1922-1987), Элегия (Хачатур Аветисян, 1926-1996), выступление председателя Центральной комиссии Социал-демократической партии Гнчакян Акопа Тиграняна.
До начала реализации программы Геноцида армян, 15 июня 1915 года на площади Султан Баязет Стабула были повешены 20 членов СДП Гнчакян, которые предвидели близящееся истребление армян и предпринимали шаги по его предотвращению. Перед казнью один из них, Матеос Саркисян, более известный под именем Парамаз, сказал: «Вы можете повесить наши тела, но никогда – наши идеи. Завтра на горизонте обозначится свободная и социалистическая Армения».