Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչած թուրք մտավորականները. Քեմալ Յալչին
Massis Post-ն իր «Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչած թուրք մտավորականները» խորագրով ներկայացնում է ազգությամբ թուրք գրող, լրագրող և ռեժիսոր Քեմալ Յալչինին: Հոդվածը ներկայացնում ենք ստորև.
Քեմալ Յալչինը ծնվել է 1952 թվականին Թուրքիայում՝ գերմաներեն և թուրքերեն լեզուներով ստեղծագործող, մի շարք մրցանակների դափնեկիր գրողի ընտանիքում: Ստանալով կրթության և փիլիսոփայության ոլորտներում գիտական աստիճաններ՝ Յալչինը շարունակել է իր գործունեությունը՝ դառնալով լրագրող, և մինչև 1981 թվականը թուրքական Հալքին Յոլու թերթի գլխավոր խմագիրն էր, ապա քաղաքական դրդապատճառներով ստիպված էր փախչել Գերմանիա: Այժմ նա որպես ուսուցիչ աշխատում է Բոխումում: Նա նաև որոշ ժամանակ դասախոս էր Էսսենի համալսարանի Թուրքագիտության ֆակուլտետում: Նա մի շարք գրքերի հեղինակ է, այդ թվում՝ մանկական գրքերի:
Քեմալ Յալչընը «Դու ուրախացրիր իմ սիրտը» գրքի հեղինակն է: Գիրքը հիմնված է հեղինակի որոնումների վրա՝ գտնելու Թուրքիայի ծպտյալ հայերին, որոնք փրկվել էին Ցեղասպանության ընթացքում և մնացել Թուրքիայում: Յալչինը բավականին համակրելի հետազոտող է, ինչը նրա աշխատանքը ավելի ազդեցիկ է դարձնում: Նրա գիրքն անդրաքդառնում է ծպտյալ հայերին և հրեաներին՝ մարդկանց, որոնք փրկվել էին Ստամբւլում խտրականության և հակահայկական անկարգությունների ընթացքում, ինչպես նաև բոլոր նրանց, որոնք քողարկվել էին մահմեդական թուրքերի հետ:
«Դու ուրախացրիր իմ սիրտը» գրքի թարգմանությունը հրատարակել է Թեքեյան մշակութային միությունը, որը ողջունել է թուրք գրող Քեմալ Յալչինի վերադարձը ՀԲԸՄ Չիկագոյի կենտրոն՝ համագործակցելու մի շարք հայկական կազմակրպությունների և եկեղեցիների հետ, նաև տոնելու «Դու ուրախացրիր իմ սիրտը» գրքի անգլերեն թարգմանության հրատարակությունը համար:
Մարտի 16-ին Քեմալ Յալչինը Գլենդելի Հանրային գրադարանի դահլիճում ներկայացնում էր՝ ինչպես է նա սկսել իր նախագիծը, որի ընթացքում փնտրում էր Թուրքիայում ապրող մահմեդականների կամ թուրքերի պես ապրող հայերին և գրել իր «Դու ուրախացրիր իմ սիրտը» գիրքը: Նրա ճանապարհորդությունը տարավ նրան մի հետագծով, որը սկսվել էր իր հայրենի Հոնազով, ապա ներառել Ամասիան, Էրզրումը, Աշկալեն, Կարսը և վերջացել հնամյա քաղաք Անիում: Սաֆիյե անունով (հայկական անունը Զարուհի էր) մի կնոջ պատմությամբ նա արտացոլել էր 1915 թվականից հետո Ամասիայում ապրող հայերի կյանքը: Ժամանակին Ամասիայում բարգավաճում էր հայ բնակչությունը: Ցեղասպանության ընթացքում ամբողջ համայնքն իր եկեղեցիներով և դպրոցներով ավիրվել էր:
1915-ից հետո այնտեղ մնացել էր ընդամենը 60 հայ ընտանիք: Նրանք գիտեին միայն, որ հայ են, և որ նրանց կրոնն ուրիշ է: «Մենք թույլ չէինք տալիս, որ դրա մասին շատ մարդ իմանա: Մենք չափազանց վախեցած էինք»,- ասել է տիկին Սաֆիյեն:
Հայերն անում էին հնարավորինս, որ ամուսնությունները լինեինք իրենց փոքր համայնքի ներսում: Նրանք գաղտնի աղոթում էին և որդեգրում հայ մանուկներին, որոնք փրկվել էին կոտորածներից: Մինչ որոշ հայեր փախչում էին, մնացած հայերից շատերը դադարում էին խոսել իրենց մայրենի լեզվով և անգամ հերքում էին իրենց հայ լինելը: «Անելու շատ գործ կա: Որպես մարդկային արարածներ՝ մենք պետք է անդրադարձ կատարենք և բացահայտենք այս անմարդկայնությունը»- ասել է Յալչինը: «Դու ուրախացրիր իմ սիրտը» գիրքը հրատարակվել է անգլերեն, իտալերեն, հայերեն, իսպաներեն, ֆրանսերեն և թուրքերեն լեզուներով:
Ըստ news.am կայքի՝ 2011 թվականին Բրյուսելում տեղի ունեցած ասուլիսի ժամանակ թուրք գրող Յալչինը դիմել էր մասնակցիներին հայերեն, ասորերեն և թուրքերեն լեզուներով: Նա ասել, էր՝ եթե չլիներ Ցեղասպանությունը, Թուրքիայում ոչ մահմեդական բնակչությունն այսօր կարող էր հասնել 15 միլիոնի: «Պատմությունը երբեք չի ներում մարդկության հանդեպ գործած հանցագործությունները: Համատեղ ապրած վիշտը պետք է դառնա խաղաղության և արդարության հիմք: Ես` որպես թուրք գրող, ներողություն եմ խնդրում հայերից և ասորիներից Ցեղասպանության համար: Իմ անկեղծ ցանկությունն է Անիում Հայաստանի և Թուրքիայի սահմանին կամուրջի վերականգնումը: Այն դառնալու է մեր ժողովուրդների միջև եղբայրության խորհրդանիշ: Ես հավատում եմ, կգա օր, երբ մենք կհանդիպենք այդ կամուրջի մոտ և բաժակ կբարձրացնենք բարեկամության համար»,- ասել է Յալչինը:
«Լռության դար. ահաբեկչությունն ու Հայոց ցեղասպանությունը» հրապարակվել է 2010 թվականին «Հոգեվերլուծության ամերիկյան ամսագրում», որտեղ գրող Ջեք Դանիելյանը գրել էր. «Եթե բռնաբարությունը, խոշտանգումները, սեռական ստրկությունը, կոտորածն ու էթնիկ զտումները մարդու իրավունքների ոտնահարման ամբողջականություն են, ապա ցեղասպանական գործողությունները այդ ամբողջականության ծայրահեղ բևեռն են: Ցեղասպանության հանցագործությունները ներառում են ինչպես փսիխոգենիկ, այնպես էլ փսիխոդինամիկ հիմքերը, որոնց մասին սարսափելի է անգամ մտածելը»:
Մի շարք մասնագետներ և պատմաբաններ հարցումներ կամ հարցազրույցներ են անց կացրել,և այդ հետազոտություններից եկել են այն եզրակացության, որ վախի ու ահաբեկչության համադրությունը կարող է տրավմատիզացնել ժողովրդին: Քեմալ Յաչինը մեծ դժվարությամբ էր հայթայթել այդ հարցազրույցները: Նա բացատրում է, որ հայերի գիտակցված կամ անգիտակից կերպով փորձում են թաքցնելու իրենց անցյալը հիմնականում թուրքերի հետ շփման ժամանակ, փրկվածները կարծես, գերեզման են տանում իրենց գաղտնիքը: Պատմական հիշողությունը հուշում է նրանք, որ գաղտնիքը բացահայտածներն կլինեին առաջինը, որոնք կենթարկվեին խոշտանգումների կամ ոչնչացման:

Massis Post presents another article from its series of the Turkish intellectuals who have recognized the Armenian Genocide.
Kemal Yalçin (born 1952 in Turkey’s southwestern Denizil province), is a bilingual German-Turkish writer who has won several awards. After earning degrees in education and philosophy, Mr.Yalçin went on to become a journalist and was the editor of the Halkin Yolu (The way of the people) newspaper in Turkey until he was forced to flee in 1981 for political reasons to Germany. Currently he works as a teacher in Bochum. He was also for some time a lecturer in the Department of Turkish Studies at the University of Essen. He is the author of many books, including books for children.
You Rejoice My HeartKemal Yalçin is the author of “You Rejoice My Heart”. This book is based on a quest made by the author to find Turkey’s hidden Armenians, those who survived the Armenian Genocide of 1915 and remained in Turkey. Yalçin is a very sympathetic observer, which make his account all the more powerful. His account finds crypto-Armenians and donmes, people who survived discrimination and anti-Armenian riots in Istanbul, as well as others who eloped with Muslim Turks.
The translation of “You Rejoice My Heart”, was published by the Tekeyan Cultural Association, and according to AGBU website The Tekeyan Cultural Assn. welcomed Turkish author Kemal Yalçin back to the AGBU Chicago Center in collaboration with a host of other Armenian organizations and churches, in celebration of the release of the English edition of his book “You Rejoice My Heart”, which was produced by Tekeyan.”
On March 16, Kemal Yalçin, in the Glendale Public Library auditorium, explained how he embarked on a project to seek out Armenians living in Turkey as Muslims or Turks, and wrote his book “You Rejoice My Heart”. His journey took him on a trajectory that started with his native Honaz and included Amasya, Erzurum, Askale, Kars, and ended in the ancient city of Ani. Through the story of a woman called Safiye (her Armenian name was Zaruhi), he reflected the lives of other Armenians living in Amasya after 1915. Amasya once had a thriving Armenian population. The community, along with its churches and schools, was utterly devastated during the Genocide.
After 1915, only about 60 Armenian families remained. All they knew was that they were Armenians and their religion was different. “We didn’t let a lot of people know about it” Madame Safiye says. “Even so, we were so afraid!” Armenians tried their best to marry within their tiny community. They prayed in secret and adopted Armenian orphans who had survived the massacres. While some Armenians eventually fled, most of those who remained stopped speaking their native tongue and denied ever being Armenian. “There is big work to do,” Mr. Yalcin added. “As humans we have to address and expose this inhumanity.” You Rejoice My Heart has been published in English, Italian, Armenian, Spanish, French, in addition to Turkish.
According to www.news.am, April 4, 2011, “In his speech delivered at a conference in Brussels, Turkish writer Kemal Yalçin addressed the participants in Armenian, Assyrian and Turkish. He said if there was no Genocide, non-Muslims population could have been 15 million today.” History will never forgive the crimes against humanity. Let our grief become basis for peace and justice. As a Turkish writer I apologize to Armenians and Assyrians. I wish that Silk bridge on the border between Armenia and Turkey [the historical bridge in Ani] was renovated and became a symbol of brotherhood between the Armenian and Turkish nations.”
A Century of Silence: Terror and the Armenian Genocide” was published in Volume 79, Number 3, September 2010 of The American Journal of Psychoanalysis, where the author Jack Danielian wrote “If rape, torture, sex slavery, massacre, and ethnic cleansing are on a continuum of major human rights violations, then genocidal impulse occupies the extreme pole of that continuum. Crimes of genocide involve psychogenic and psychodynamic underpinnings that can be terrifying to contemplate.” Many specialists, historians and others were quoted or interviewed and the following is an abstract from the research, “The fear and terror such linkages can bring to an already traumatized people is obvious. It was with great difficulty that Kemal Yalçin got Armenian interviewees to speak to a hugely sympathetic Turkish chronicler like himself. He describes a conscious or unconscious drive amongst Armenian survivors to hide their past, above all in any contact with a Turk, the survivors bury their secret. Historic memory tells them that those who stood out in any way were the first to be selected for torture and liquidation.”