Բելգիական կուսակցության առաջնորդ. Հայոց ցեղասպանության հետ չեն խաղում
Հայոց ցեղասպանության հետ չեն խաղում: Այս մասին ըստ News.am-ի`հայտարարել է բելգիական «Մարդասիրական դեմոկրատական կենտրոն» կուսակցության նախագահ Բենուա Լյուտժենը՝ ի պատասխան թուրքական ծագմամբ բրյուսելյան պատգամավոր Մահինուր Օզդեմիրի՝ Հայոց ցեղասպանության ժխտման համար կուսակցությունից հեռացնելու առիթով պահանջներին:
Բելգիական «La Libre» պարբերականի փոխանցմամբ, Օզդեմիրը Թուրքիայից տեսաուղերձ է ուղարկել՝ տեղեկացնելով որոշումը «Մարդասիրական դեմոկրատական կենտրոն» կուսակցության քաղխորհրդում բողոքարկելու մասին, սակայն, Բենուա Լյուտժենի խոսքով, նրա վերականգնումն իրական չէ:
«Հայոց ցեղասպանության հետ խաղ չեն անում»,- ասել է կուսակցության առաջնորդը՝ հավելելով, որ Օզդեմիրը վերջին օրերին իր բազմաթիվ հրապարակային հայտարարություններում չի գործածել ո՛չ «ցեղասպանություն», ո՛չ էլ «հայեր» բառերը: Լյուտժենը հիշեցրել է, որ ցեղասպանությունը «կատակ չէ», այլ մի ամբողջ ժողովվրդի ոչնչացման ցանկություն: Նա նաեւ հավելել է, որ իր կուսակցությունը միշտ հստակորեն արտահայտել է այդ հարցի շուրջ իր դիրքորոշումը, իսկ դրա անդամներն էթիկայի խարտիա են ստորագրել:
Հիշեցնենք, որ Բելգիայի «Մարդասիրական դեմոկրատական կենտրոն» կուսակցությունն իր շարքերից հեռացրել է թուրքական ծագմամբ պատգամավոր Մահինուր Օզդեմիրին՝ Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչելուց հրաժարվելու համար: Ավելի վաղ կուսակցության նախագահ Բենուա Լյուտժենը հայտարարել է, որ կուսակցությունում այդ փաստը ժխտողներ լինեն, անհապաղ կհեռացվեն:

Belgian party leader: One can’t play with the Armenian Genocide
One can’t play with the Armenian Genocide, Benoît Lutgen, President of Belgium’s Humanist Democratic Centre party, said in response to the claims made by the Turkish MP Mahinur Özdemir on her expulsion from the party for denying the Armenian Genocide, News.am reports.
According to the Belgian newspaper La Libre, Özdemir sent a video message from Turkey, in which she informed of appealing the decision of the Political Bureau of Humanist Democratic Centre. However, according to Benoît Lutgen, her reappointment does not seem realistic.
“One can’t play with the Armenian Genocide,” he said, noting that Özdemir used neither the word ��?genocide,’ nor ��?Armenians’ in her numerous public statements during the last days. Lutgen said that genocide is “not a joke,” but a wish to eliminate a whole nation, human after human, child after child. According to him, his party was always clear about its stand on the given question, and its members have signed a Code of Ethics.
Belgium’s Humanist Democratic Centre party expelled Mahinur Özdemir, Brussles MP of Turkish descent for refusing to acknowledge the Armenian Genocide. Earlier, the party’s President Benoît Lutgen said that if there was an Armenian Genocide denier in the party, they would be immediately expelled.