Բելգիական կուսակցության առաջնորդ. Հայոց ցեղասպանության հետ չեն խաղում
Հայոց ցեղասպանության հետ չեն խաղում: Այս մասին ըստ News.am-ի`հայտարարել է բելգիական «Մարդասիրական դեմոկրատական կենտրոն» կուսակցության նախագահ Բենուա Լյուտժենը՝ ի պատասխան թուրքական ծագմամբ բրյուսելյան պատգամավոր Մահինուր Օզդեմիրի՝ Հայոց ցեղասպանության ժխտման համար կուսակցությունից հեռացնելու առիթով պահանջներին:
Բելգիական «La Libre» պարբերականի փոխանցմամբ, Օզդեմիրը Թուրքիայից տեսաուղերձ է ուղարկել՝ տեղեկացնելով որոշումը «Մարդասիրական դեմոկրատական կենտրոն» կուսակցության քաղխորհրդում բողոքարկելու մասին, սակայն, Բենուա Լյուտժենի խոսքով, նրա վերականգնումն իրական չէ:
«Հայոց ցեղասպանության հետ խաղ չեն անում»,- ասել է կուսակցության առաջնորդը՝ հավելելով, որ Օզդեմիրը վերջին օրերին իր բազմաթիվ հրապարակային հայտարարություններում չի գործածել ո՛չ «ցեղասպանություն», ո՛չ էլ «հայեր» բառերը: Լյուտժենը հիշեցրել է, որ ցեղասպանությունը «կատակ չէ», այլ մի ամբողջ ժողովվրդի ոչնչացման ցանկություն: Նա նաեւ հավելել է, որ իր կուսակցությունը միշտ հստակորեն արտահայտել է այդ հարցի շուրջ իր դիրքորոշումը, իսկ դրա անդամներն էթիկայի խարտիա են ստորագրել:
Հիշեցնենք, որ Բելգիայի «Մարդասիրական դեմոկրատական կենտրոն» կուսակցությունն իր շարքերից հեռացրել է թուրքական ծագմամբ պատգամավոր Մահինուր Օզդեմիրին՝ Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչելուց հրաժարվելու համար: Ավելի վաղ կուսակցության նախագահ Բենուա Լյուտժենը հայտարարել է, որ կուսակցությունում այդ փաստը ժխտողներ լինեն, անհապաղ կհեռացվեն:

Лидер бельгийской партии – исключенному депутату: С Геноцидом армян не играют
С Геноцидом армян не играют. Об этом заявил председатель бельгийской партии «Гуманистический демократический центр» Бенуа Лютжен в ответ на претензии брюссельского депутата турецкого происхождения Махинур Оздемир по поводу ее исключения из партии из-за отрицания Геноцида армян.
Как пишет бельгийская «La Libre», Оздемир послала из Турции видеообращение, сообщив об обжаловании решения в политическом бюро партии «Гуманистический демократический центр», однако, по словам Бенуа Лютжена, ее восстановление не представляется реальным.
«С Геноцидом армян не играют», – сказал председатель партии, отметив, что Оздемир в своих многочисленных публичных заявлениях в последние дни не произнесла ни слово «геноцид», ни слово «армяне». Лютжен напомнил, что геноцид – «это не шутка», это желание устранить целый народ, человека за человеком, ребенка за ребенком. По словам лидера, его партия всегда ясно выражала свою позицию по данному вопросу, а ее члены подписали хартию этики.
Напомним, что партия «Гуманистический демократический центр» в Бельгии исключила брюссельского депутата турецкого происхождения Махинур Оздемир за отказ признать Геноцид армян. Ранее председатель партии Бенуа Лютжен заявил, что если в партии есть отрицатель, то его выгонят немедленно.