Մարգար Եսայան. «Թուրքիայում վերջ է դրվել 1915-ի ժխտմանը»
Թուրքիայի իշխող «Արդարություն և զարգացում» կուսակցության (ԱԶԿ – AKP) կողմից որպես պատգամավորի թեկնածու առաջադրված հայազգի Մարգար Եսայանը հայտարարել է, որ Թուրքիայի հայ համայնքի ամենահիմնական խնդիրը ներքին կազմակերպվածությունն է:
ermenihaber.am-ը գրում է, որ Ստամբուլում լույս տեսնող հայկական «Ակoս» թերթի հետ հարցազրույցի ժամանակ Եսայանն անդրադարձել է Թուրքիայի տարբեր օրակարգային խնդիրներին, այդ թվում նաև՝ Թուրքիայի հայ համայնքին և Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին:
ԱԶԿ-ի հայ թեկնածուն նշել է, որ նախկինում գոյություն ուներ 1863թ. հայկական կանոնադրությունը, (Օսմանյան կայսրությունում – խմբ.), որի հիման վրա ստեղծվել էր հայկական մեջլիս, և այդ օրգանը բավական ժողովրդավարական էր ու կազմակերպում էր հայկական համայնքի կյանքը: Սակայն Թուրքիայի միակուսակցական շրջանում այդ մեջլիսը լուծարվեց և հայերը զրկվեցին իրենց խնդիրները կարգավորող ու կարևոր որոշումներ կայացնող իրավական մարմնից:
Եսայանը հույս է հայտնել, որ ներկայիս Թուրքիայում հնարավոր կլինի վերստեղծել նման քաղաքացիական խորհուրդ:
«Հուսով եմ, որ պատրիարքարանի իրավական կարգավիճակ ստանալու, ինչպես նաև ժողովրդավարական ընտրությունների միջոցով հիմնադրամների՝ նոր տերերի ընտրության շնորհիվ և ամենակարևորը, հայկական համայնքի քաղաքականության որոշիչը հանդիսացող պատրիարքարանի հետ միասին հնարավոր կլինի համատեղ աշխատող քաղաքացիական խորհուրդ ստեղծել»:
Անդրադառնալով Հայոց ցեղասպանության ճանաչման խնդրին՝ ԱԶԿ պատգամավորի թեկնածուն նշել է, որ Թուրքիայում այս առումով բավական դրական իրավիճակ է ստեղծվել: Նա հիշեցրել է վերջին երկու տարում հրապարակված պաշտոնական ցավակցական ուղերձները՝ նկատելով, որ վարչապետի և նախագահի մակարդակով ժխտումը Թուրքիայում արդեն վերացել է: Նաև վերացվել է ցեղասպանության թեմայի քննարկման տաբուն՝ և հոգեբանական , և իրավաբանական առումով:
«Պետությունը լրջորեն փոխել է իր մոտեցումը 1915թ. դեպքերի վերաբերյալ և դա նշանակում է, որ ժխտմանն արդեն վերջ է տրվել: Վերջին 13 տարիների ընթացքում պետությունը հրաժարվել է հայերին՝ որպես թշնամի և օտար ներկայացնելու գործընթացից»:
Մարգար Եսայանը նաև կարծիք է հայտնել, որ եթե ԱԶԿ-ն ևս 10-15 տարի մնա իշխանության ղեկին, ապա 5-10 տարի հետո Հայկական հարցը Թուրքիայում այլևս կդադարի գոյություն ունենալուց:

Маргар ЕСАЯН: «В Турции покончено с отрицанием 1915-го»
Армянин Маргар Есаян, выдвинутый кандидатом в депутаты от правящей в Турции партии «Справедливость и развитие», заявил, что самой основной задачей армянской общины Турции является внутренняя организованность.
ermenihaber.am пишет, что во время интервью с издающейся в Стамбуле армянской газетой «Акос» Есаян коснулся различных вопросов повестки Турции, в том числе армянской общины Турции и 100-летия Геноцида армян.
Армянский кандидат от ПСР отметил, что ранее существовал армянский устав 1863 года (в Османской империи – ред.), на основе которого был создан армянский меджлис, и этот орган был достаточно демократичным, организовывал жизнь армянской общины. Однако в период однопартийности в Турции этот меджлис был распущен и армяне лишились правового органа, регулировавшего их вопросы и принимавшего важные решения.
Есаян выразил надежду, что в нынешней Турции будет возможно вновь создать подобный гражданский совет.
«Надеюсь, что благодаря получению патриаршеством юридического статуса, а также избрания посредством демократических выборов новых владельцев фондов, и самое главное, совместно с патриаршеством, определяющим политику армянской общины, станет возможным создание совместно функционирующего политического совета», – заявил он.
Коснувшись вопроса признания Геноцида армян, кандидат в депутаты от ПСР отметил, что в этом плане в Турции сложилась достаточно позитивная ситуация. Он напомнил официальные послания соболезнования, опубликованные в последние два года, заметив, что отрицание на уровне президента и премьер-министра в Турции уже искоренено. �?счезло также табу на обсуждение темы Геноцида – и в психологическом, и в юридическом плане.
«Государство серьезно изменило свои подходы к событиям 1915 года, и это означает, что с отрицанием уже покончено. Уже 13 лет государство отказалось от процесса представления армян как врагов и чужаков».
Маргар Есаян выразил также мнение, что если ПСР еще 10-15 лет останется у штурвала власти, то через 5-10 лет Армянский вопрос перестанет существовать в Турции.