Ստամբուլի հայկական որբանոցի ճամբարը փրկված է, այն կնվիրաբերվի հայկական բողոքական եկեղեցու ֆոնդին
Ստամբուլի հայկական մանկատան «Քամփ Արմեն» անունով հայտնի ամառային ճամբարի շենքը, որը հայտնվել էր ապամոնտաժման վտանգի տակ, արդեն փրկված է: Թուրքիայի հայկական «Ակոս» թերթի վկայությամբ՝ շինության ներկայիս սեփականատերը հայտարարել է, որ պատրաստվում է մանկատունը նվիրաբերել Գեդիքփաշայի հայկական բողոքական եկեղեցու հիմնադրամին, գրում է ermenihaber.am-ը:
Մանկատան ապամոնտաժման դեմ ակտիվորեն պայքարող Թուրքիայի «Düşünce Platformu» («Գաղափարական հարթակ») միության ներկայացուցիչ Հարութ Օզերը թեմայի շուրջ մեկնաբանություններ է արել թուրքական «Özgür Radyo»-ի «Ռադիո Ակոս» ծրագրի եթերում:
Նա նշել է, որ Արմեն ճամբարի՝ հայկական կողմին վերադարձի համար հանդիպումներ են ունեցել Ստամբուլի Թուզլայի շրջանի ղեկավար Շադի Յազըջըն, Թուրքիայի իշխող «Արդարություն և զարգացում» կուսակցության (ԱԶԿ – AKP) պատգամավորի թեկնածու հայազգի Մարգար Եսայանը, հիմնադրամի փաստաբան Սեբու Ասլանգիլը և «Düşünce Platformu»- ի ներկայացուցիչները:
«Հանդիպումների արդյունքում պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել անշարժ գույքի սեփականատիրոջ կողմից սեփականության իրավունքի նվիրաբերման շուրջ: Ակնկալում ենք, որ առաջիկա շաբաթվա ընթացքում սեփականության փաստաթղթերը կհանձնվեն» , – ասել է Հարութ Օզերը:
Իսկ Արմեն ճամբարի շինության ներկայիս սեփականատեր Ֆաթիհ Ուլուսոյը գրավոր հայտարարություն է տարածել, որտեղ մասնավորապես ասվում է. «Խնդրի լուծման վերաբերյալ վարչապետ Ահմեթ Դավութօղլուի խնդրանքն ու հանձնարարությունը, Ստամբուլի քաղաքապետ Քադիր Թոփբաշին, ԱԶԿ-ի Ստամբուլի տարածքային ղեկավար Սելիմ Թեմուրջին և Թուզլայի տարածքային ղեկավար Շադի Յազըջըն ինձ համոզեցին: Մեր օրերում, երբ ամեն կերպ փորձ է արվում հրահրելու մեր հասարակության դյուրազգացությունը՝ կապված 1915թ. դեպքերի հետ, մեր հայ քաղաքացիների մտքի և զգացմունքների խաղաղության, մեր երկրի սոցիալական համերաշխության մեջ ներդրում ունենալու նպատակով՝ ամենայն հարգանքով հայտարարում են մեր հանրությանը, որ խնդրո առարկա տարածքը նվիրաբերելու եմ Գեդիքփաշայի հայկական բողոքական եկեղեցու հիմնադրամին»:
Հիշեցնենք, որ «Քամփ Արմեն» հայկական ճամբարը Ստամբուլի Թուզլա շրջանում գտնվող, երեկ լքված, այսօր արդեն կիսաքանդ մի շինություն է: Ներկայումս ավերակի վերածված շինությունը ժամանակին եղել է չքավոր ու որբ հայ երեխաների ամառային ճամբարը: 5.552 քմ տարածք ունեցող «ՔամփԱրմենը» 1961 թվականին գնվել է Հայ բողոքական եկեղեցու հիմնադրամի կողմից և ծառայել է որպես ամառային ճամբար` Գեդիկփաշայի հայկական դպրոցի չքավոր ու որբ սաների համար: Հայտնի է, որ այստեղ են մեծացել նաև 2007թ. Թուրքիայում սպանված հայտնի հայ լրագրող Հրանտ Դինքը և նրա կին Ռաքել Դինքը:
2015 մայիսի 6-ի առավոտյան ճամբարի ներկայիս սեփականատիրոջ նախաձեռնությամբ սկսվել էր ճամբար-մանկատան ապամոնտաժումը, սակայն կարճ ժամանակ անց Թուրքիայի հայկական համայնքի սկսած բողոքի լայնածավալ միջոցառումների շնորհիվ շինության ապամոնտաժումը ժամանակավորապես դադարեցվել էր:

Лагерь армянского приюта Стамбула спасен, он будет подарен фонду Армянской протестантской церкви
Здание известного лагеря армянского приюта «Камп Армен» Стамбула, оказавшееся под угрозой сноса, спасено. По свидетельству турецкой армянской газеты «Акос», нынешний владелец сооружения заявил, что готовится подарить здание фонду армянской протестантской церкви в Гедикпаша Стамбула, пишет ermenihaber.am.
Представитель турецкого союза «Düşünce Platformu» («�?деологическая платформа»), активно борющегося против сноса лагеря, Арут Озер высказал по теме  комментарии в эфире программы «Радио Акос» турецкой «Özgür Radyo».
Он отметил что для возвращения лагера «Армен» армянской стороне состоялись встречи руководителя района Тузла Стамбула Шади Язечена, кандидата в депутаты от правящей турецкой партии «Справедливость и развитие» Маргара Есаяна, адвокта фонда Себу Аслангила  и представителей «Düşünce Platformu».
«В ходе встреч  была достигнута договоренность о дарении владельцем недвижимой собственности  права на собственность. Ожидается, что в течение предстоящей недели документы на собственность будут  переданы», – сказал Арут Озер.
А нынешний владелец здания лагеря «Армен» Фатих Усулой распространил письменное заяволение, в котором в частности говорится: «Просьба и поручение премьер-министра Азхмета Давутоглу мэру Стамбула Кадиру Токбаши, руководителю региональной организации ПСР Стамбула Селиму Темурджи и  региональному руководителю Тузлы Шади  Язечену меня убедили. В наши дни, когда всемерно предпринимаются попытки спровоцировать недовольство в нашем обществе в связи с событиями 1915 года, в целях умиротворения мыслей и чувств наших граждан-армян и внесения вклада в дело социальной солидарности нашей страны со всем уважением извещаем нашу общественность, что территорию, ставшую предметом спора, подарю фонду армянской протестантской церкви Гедикпаша».
Напомним, что армянский лагерь «Камп Армен» сегодня представляет собой покинутое вчера и сегодня уже полуразвалившееся здание в районе Тузла Стамбула. В свое время это был летний лагерь неимущих детей и сирот. «Камп Армен» с территорией 5552 кв. м. в 1961 году был куплен фондом армянской протестантской церкви и использован в качестве летнего лагеря для неимущих детей, обучающихся в армянской школе Гедикпаша, и сирот. �?звестно, что там также выросли убитый в 2007 году известный армянский журналист Грант Динк и его супруга Ракел Динк.
Утром 6 мая 2015 года по инициативе нынешнего владельца лагеря начался демонтаж лагеря-детдома, однако спустя короткое время благодаря начатому армянской общиной Турции широкомасштабной акции протеста демонтаж строения был временно приостановлен.