Ստամբուլի հայկական որբանոցի ճամբարը փրկված է, այն կնվիրաբերվի հայկական բողոքական եկեղեցու ֆոնդին
Ստամբուլի հայկական մանկատան «Քամփ Արմեն» անունով հայտնի ամառային ճամբարի շենքը, որը հայտնվել էր ապամոնտաժման վտանգի տակ, արդեն փրկված է: Թուրքիայի հայկական «Ակոս» թերթի վկայությամբ՝ շինության ներկայիս սեփականատերը հայտարարել է, որ պատրաստվում է մանկատունը նվիրաբերել Գեդիքփաշայի հայկական բողոքական եկեղեցու հիմնադրամին, գրում է ermenihaber.am-ը:
Մանկատան ապամոնտաժման դեմ ակտիվորեն պայքարող Թուրքիայի «Düşünce Platformu» («Գաղափարական հարթակ») միության ներկայացուցիչ Հարութ Օզերը թեմայի շուրջ մեկնաբանություններ է արել թուրքական «Özgür Radyo»-ի «Ռադիո Ակոս» ծրագրի եթերում:
Նա նշել է, որ Արմեն ճամբարի՝ հայկական կողմին վերադարձի համար հանդիպումներ են ունեցել Ստամբուլի Թուզլայի շրջանի ղեկավար Շադի Յազըջըն, Թուրքիայի իշխող «Արդարություն և զարգացում» կուսակցության (ԱԶԿ – AKP) պատգամավորի թեկնածու հայազգի Մարգար Եսայանը, հիմնադրամի փաստաբան Սեբու Ասլանգիլը և «Düşünce Platformu»- ի ներկայացուցիչները:
«Հանդիպումների արդյունքում պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել անշարժ գույքի սեփականատիրոջ կողմից սեփականության իրավունքի նվիրաբերման շուրջ: Ակնկալում ենք, որ առաջիկա շաբաթվա ընթացքում սեփականության փաստաթղթերը կհանձնվեն» , – ասել է Հարութ Օզերը:
Իսկ Արմեն ճամբարի շինության ներկայիս սեփականատեր Ֆաթիհ Ուլուսոյը գրավոր հայտարարություն է տարածել, որտեղ մասնավորապես ասվում է. «Խնդրի լուծման վերաբերյալ վարչապետ Ահմեթ Դավութօղլուի խնդրանքն ու հանձնարարությունը, Ստամբուլի քաղաքապետ Քադիր Թոփբաշին, ԱԶԿ-ի Ստամբուլի տարածքային ղեկավար Սելիմ Թեմուրջին և Թուզլայի տարածքային ղեկավար Շադի Յազըջըն ինձ համոզեցին: Մեր օրերում, երբ ամեն կերպ փորձ է արվում հրահրելու մեր հասարակության դյուրազգացությունը՝ կապված 1915թ. դեպքերի հետ, մեր հայ քաղաքացիների մտքի և զգացմունքների խաղաղության, մեր երկրի սոցիալական համերաշխության մեջ ներդրում ունենալու նպատակով՝ ամենայն հարգանքով հայտարարում են մեր հանրությանը, որ խնդրո առարկա տարածքը նվիրաբերելու եմ Գեդիքփաշայի հայկական բողոքական եկեղեցու հիմնադրամին»:
Հիշեցնենք, որ «Քամփ Արմեն» հայկական ճամբարը Ստամբուլի Թուզլա շրջանում գտնվող, երեկ լքված, այսօր արդեն կիսաքանդ մի շինություն է: Ներկայումս ավերակի վերածված շինությունը ժամանակին եղել է չքավոր ու որբ հայ երեխաների ամառային ճամբարը: 5.552 քմ տարածք ունեցող «ՔամփԱրմենը» 1961 թվականին գնվել է Հայ բողոքական եկեղեցու հիմնադրամի կողմից և ծառայել է որպես ամառային ճամբար` Գեդիկփաշայի հայկական դպրոցի չքավոր ու որբ սաների համար: Հայտնի է, որ այստեղ են մեծացել նաև 2007թ. Թուրքիայում սպանված հայտնի հայ լրագրող Հրանտ Դինքը և նրա կին Ռաքել Դինքը:
2015 մայիսի 6-ի առավոտյան ճամբարի ներկայիս սեփականատիրոջ նախաձեռնությամբ սկսվել էր ճամբար-մանկատան ապամոնտաժումը, սակայն կարճ ժամանակ անց Թուրքիայի հայկական համայնքի սկսած բողոքի լայնածավալ միջոցառումների շնորհիվ շինության ապամոնտաժումը ժամանակավորապես դադարեցվել էր:

Camp of Istanbul’s Armenian orphanage has been saved and will be donated to the Fund of the Armenian Protestant Church
The building of the famous Camp Armen summer camp of the Armenian orphanage of Istanbul, which was at the risk of being demolished, has been saved. According to Turkey’s Agos Armenian weekly newspaper, the current owner of the building has announced that he’ll be donating the orphanage to the Fund of the Armenian Protestant Church of Gedikpasha, writes ermenihaber.am.
Harut Ozer, who is a member of Turkey’s Düşünce Platformu (“Ideological Platform”) that is actively fighting against the demolition of the orphanage, gave his commentary about the demolition during the broadcast of Radio Agos program on Özgür Radyo.
He mentioned that they had meetings with head of the Tuzla district of Istanbul Shadi Yazijin, Armenian MP candidate of the Justice and Development Party Margar Yesaian, the fund’s lawyer Sebu Aslangil and representatives of Düşünce Platformu in order to have Camp Armen returned to the Armenians.
“After the meetings, we reached an agreement on having the owner of the real estate grant the ownership right. We expect to receive the ownership documents this week,” Harut Ozer said.
Current owner of the Camp Armen building Fatih Ulusoy has issued a statement that particularly reads as follows: “What convinced me were the request and assignment of Prime Minister Ahmet Davutoglu, as well as Mayor of Istanbul Kadir Topbashi, head of the Istanbul territorial division of the Justice and Development Party Selim Temurci and head of the Tuzla territorial division Shadi Yazijin. In our days when attempts are being made to have an impact on our society’s feelings in relation to the events of 1915, in order to help our Armenian citizens have peace of mind and to contribute to solidarity within our society, with all due respect, I publicly announce that I’ll be donating the area to the Fund of the Armenian Protestant Church of Gedikpasha.”
Let us remind that Camp Armen is an Armenian camp is a formerly abandoned and currently dilapidated Armenian camp located in the Tuzla District of Istanbul. The dilapidated building used to be a summer camp for Armenian orphans and children in need. The 5,552 square meter Camp Armen was purchased by the Fund of the Armenian Protestant Church in 1961 and served as a summer camp for Armenian orphans and children in need in Gedikpasha. It is known that famous Armenian journalist Hrant Dink and his wife, Raquel Dink grew up here.
On the morning of 6 May 2015, the current owner of the camp started demolishing the camp/orphanage, but the demolition was short-lived due to the large-scale protest that was launched by the Turkish-Armenian community and helped temporarily stop demolition of the building.