«Մայքրոսոֆթը» գալիս է Հայաստան
ՀՀ կառավարությունը հավանություն է տվել «Մայքրոսոֆթ» ընկերության հետ Համագործակցության հուշագրի, Լիցենզավորման պայմանագրերի եւ Կառավարության անվտանգության ծրագրի պայմանագրի կնքման առաջարկությանը:
Որոշման հիմք է հանդիսացել 2014թ. սեպտեմբերի 26-ին Նյու Յորքում կայացած 7-րդ ամենամյա «Արմթեք 2014» Հայաստանի բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտի գլոբալ համաժողովի շրջանակում ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության եւ «Մայքրոսոֆթ» ընկերության միջեւ ստորագրված փոխըմբռնման հուշագիրը: Դրա հիման վրա ՀՀ վարչապետի 2014թ. դեկտեմբերի 22-ի որոշմամբ ձեւավորվել է աշխատանքային խումբ, որը քննարկել է «Մայքրոսոֆթ» ընկերության հետ հետագա համագործակցության ուղղություններն ու ծրագրերը:
Խմբի ներկայացրած փաստաթղթերի փաթեթը ներառում է հետեւյալ բաղադրիչները՝ Հայաստանում «ամպային» եւ մոբայլ լուծումների տարածաշրջանային կենտրոնի հիմնում՝ «Մայքրոսոֆթ» ինովացիոն կենտրոնի հենքով, կրթական ոլորտի համագործակցություն, մտավոր սեփականության պաշտպանությանն ուղղված համատեղ ծրագրերի եւ այլ նախաձեռնությունների իրականացում:
Ակնկալվում է, որ «Մայքրոսոֆթ» ընկերության հետ ստորագրվելիք փաստաթղթերին հավանություն տալու որոշման ընդունումը կստեղծի ընկերության հետ հետագա արդյունավետ համագործակցության նախադրյալներ: Խնդրո առարկայի վերաբերյալ ծավալված քննարկման ընթացքում ճշտվել է ՀՀ կառավարության կարիքների համար համակարգչային արտոնագրված ծրագրային ապահովման փաթեթներ ձեռք բերելու դիմաց առաջիկա երեք տարվա հատկացումների չափը:

Microsoft is coming to Armenia
The Government of the Republic of Armenia has approved the proposal to sign a Memorandum of Cooperation, Licensing Agreements and an agreement on the Support Program of the Government with the Microsoft Company.
The decision comes after the memorandum of mutual understanding that was signed between the RA Ministry of Economy and Microsoft Company within the framework of the 7th annual ArmTech 2014 High Technologies of Armenia global forum held in New York on September 26, 2014. Based on that, a task force was established by the decision of the RA Prime Minister of 22 December 2014 and discussed the programs and directions for future cooperation with Microsoft.
The package of documents submitted by the task force includes the following components: the establishment of a regional center for “cloud” and mobile solutions based on the Microsoft Innovation Center, cooperation in the education sector, joint programs for the protection of intellectual property and the implementation of other initiatives.
It is expected that the adoption of a decision on giving consent to the documents to be signed with Microsoft will create preconditions for effective cooperation with the company in the future. During the discussion on the issue, the government specified the amount of funds that would need to be allocated to obtain licensed computer software programs for the Government of the Republic of Armenia for the next three years.