Թուրք հետազոտողը համշենցիների ինքնությանը վերաբերող երկու փաստաթուղթ է գտել
Թուրք հետազոտող Էրոլ Քեթենջին Ստամբուլում կառավարության օսմանյան արխիվում Համշենի և համշենահայերի վերաբերյալ կարևոր տեղեկություններ պարունակող երկու փաստաթուղթ է գտել:
1913 թվականի հունիսի 1-ով թվագրվող փաստաթղթերից մեկը Օսմանյան բանակի գլխավոր շտաբի կողմից Ներքին գործերի նախարարությանը ուղարկված փաստաթուղթ է: Ըստ «Ակօս» շաբաթաթերթի՝ փաստաթղթում նշվում է, որ «Համշենի շրջանի գյուղերի (անունները մեկ առ մեկ հիշատակվում են փաստաթղթում) Համշեն անունով հայտնի բնակչությունը հայկականությունից հեռացած մահմեդականներ են»: Երկրորդ փաստաթուղթը (1913 թվականի հունիսի 3) Ներքին գործերի նախարարության կողմից Տրապիզոնի նահանգապետարան ուղարկված պաշտոնական գրություն է, որի մեջ մեկ առ մեկ նշված են գյուղերի անուններ, որոնց բնակչությունը «ծագումով հայեր են, բայց կրոնափոխ են եղել»:
Հակիրճ ներկայացնելով փաստաթղթերի բովանդակությունը՝ «Ակօսը» գրում է, երկու փաստաթղթի հիմնական նպատակը չթողնել, որ համշենցիները «միամտության և անփորձության պատճառով տեղի տան միսիոներների խաբեություններին»:
«Ակօսի» խնդրանքով փաստաթղթերի մասին կարծիք է հայտնել Երևանի Պետական Համալսարանի հայագիտության և բանասիրության ֆակուլտետի դասախոս Հայկազուն Ալվրցյանը:
Նա հայտնել է, որ Համշենի և համշենցիների շուրջ վերջին շրջանում հետաքրքրությունը մեծացել է և գիտական աշխատությունների կողքին կան նաև պատվերով գրված աշխատություններ: Վերջինները, ըստ մասնագետի, հիմնականում միտված են իսլամացված համշենցիների պատմությունն ամբողջապես խեղաթյուրելուն: Հիմնականում համշենահայերը ներկայացվում են որպես թուրքական ծագում ունեցող տարր: «Չնայած համշենցիները իրենց երբեք թուրք չեն ներկայացրել, բայց նրանց մեծամասնությունը վախից կամ այլ գործոնների պատճառով չեն բարձրաձայնել իրենց հայկական ինքնության մասին»,-ասել է Ալվրցյանը: Նրա կարծիքով վերոնշյալ փաստաթղթերը գիտական բացահայտումներ են ներկայացնում, որոնք Ալվրցյան ներկայացրեց 4 կետով.
1. Հերքվում են Թուրքիայի իշխանությունների և նրանց ուղղորդմամբ «գիտական պնդումներ» առաջ քաշող շրջանակների մեկնաբանությունները թե համշենցիները հայեր չեն:
2. Փաստաթղթերում տեղ գտած «համշենցիների միամիտ և անփորձ լինելու պատճառով այնտեղ միսյոներների գործունեությունը շատ հետ կլինի» արտահայտությունը ուշագրավ է: Հետաքրքիր է, որ արմատներով հայ, սակայն կրոնափոխ ներկայացվող համշենցիների հարևանությամբ նաև մահմեդական լազեր են բնակվում, սակայն վերջիններս համար չեն վախենում, որ կարող են միսյոներների թակարդը ընկնել: Միգուցե փաստաթղթի հեղինակները «միսյոներ» անվան տակ հայերին են նկատի ունեցել:
3. Ըստ փաստաթղթերից ստացած տեղեկության համշենահայերի իսլամացումից անցել է 200 տարի, սակայն իշխանությունները վախենում էին որ համշենահայերը կարող են վերադառնալ իրենց հայկական ինքնությունը և նախահայրերի կրոնին:
4. Վերջապես փաստաթղթերը շատ կարևոր հարց են օրակարգ բերում. Ով, երբ և ինչո՞ւ են համշենահայերի պատմությունը ցանկացել աղավաղել:
Իսկ Էրոլ Քեթենջին ասել է, որ փաստաթղթերի հայտնաբերումը ցույց է տալիս, որ որևէ բան հավերժ գաղտնի չի կարող մնալ:

Турецкий исследователь нашел два документа, касающихся идентичности амшенцев
Турецкий исследователь Эрол Кетенджи в правительственном архиве Стамбула нашел два документа, содержащих важные сведения о Амшене и амшенских армянах.
Один из них, датированный 1 июня 1913 года, является документом, направленным из генерального штаба Османской армии в Министерство внутренних дел. Согласно еженедельнику «Акос», в документе отмечается, что «�?звестное под именем Амшен население  сел Амшенского района (названия сел перечисляются в документе) – мусульмане, отдалившиеся от армянства».  Второй документ (3 июня 1913 года) – официальное письмо, отправленное из министерства внутренних дел в администрацию Трапезундской губернии, в котором перечислены названия сел, население которых «армяне по происхождению, но сменили веру».
Кратко представляя содержание документов, «Акос» пишет: основная цель обоих документов состоит в том, чтобы «амшенцы, вследствие наивности и неопытности не поддались обманам миссионеров».
По просьбе «Акоса» мнение о документах высказал преподаватель факультета арменоведения и филологии Ереванского государственного  университета Айказун Алврцян.
Он сообщил, что вокруг Амшена и амшенцев в последние период возрос интерес, и наряду с научными трудами имеются также труды, написанные по заказу. Последние, по мнению специалисты, в основном направлены на то, чтобы полностью исказить историю исламизированных амшенцев. В основном амшенских армян представляют как элемент, имеющий турецкое происхождение. «Несмотря на то, что амшенцы никогда не представлялись турками, большинство их из страха или под влиянием других факторов не говорят о своей армянской идентичности», – сказал Алврцян. По его мнению, указанные документы представляют собой научные открытия,  которые  он представил четырьмя пунктами:
1. Отрицаются утверждения властей Турции и выдвигающих под их диктовку «научные утверждения» кругов, что амшенцы не являются армянами.
2. Весьма примечательно нашедшее в документах выражение «вследствие наивности и неопытности амшенцев деятельность миссионеров там будет несложной». �?нтересно, что по соседству с коренными армянами, однако представляющимися изменившими веру амшенцами проживают также лазы мусульмане, за которых не опасаются, что могут попасть в ловушки миссионеров. Возможно, авторы документов под именем миссионеры имели ввиду армян.
3. согласно сведениям, полученным из документов, после исламизации амшенских армян минуло 200 лет, однако власти опасались, что они могут возвратиться к своей армянской идентичности и вере предков.
4. Наконец, документы вносят в повестку очень важный вопрос: кто, когда и зачем постарался исказить историю амшенских армян.
А Эрол Кетенджи сказал, что обнаружение документов показывает, что ничто никогда не может вечно оставаться в секрете.