Գերմանիայում տեղի ունեցավ «Շարժման մեջ» խորագրով հայկական մշակութային օրերի բացումը
Մայիսի 8-ին Գերմանիայի Սաքսոնիա-Անհալթ երկրամասի մայրաքաղաք Մագդեբուրգում տեղի ունեցավ «Շարժման մեջ» խորագրով հայկական մշակութային օրերի բացումը: Մշակութային միջոցառումների շարքը նվիրված է Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին և անցկացվում է երկրամասի մշակույթի և լուսավորության նախարար Շտեֆան Դորգերլոհի հովանու ներքո: Այս մասին հայտնում են ԱԳՆ մամուլի ծառայությունից:
Բացման օրը գերմանացի դիրիժոր, պրոֆեսոր Քրիստֆրիդ Բրյոդելի գլխավորած երգչախումբն առաջին անգամ կատարեց Թոմաս Բուխհոլցի կողմից վերամշակված Կոմիտասի գերմանալեզու շարականները:
Միջոցառմանը ներկա էին Սաքսոնիա-Անհալթ երկրամասի կառավարության և լանդթագի անդամներ, հասարակական-քաղաքական գործիչներ, հայ համայնքի ներկայացուցիչներ, լրագրողներ:
Ողջույնի խոսքով հանդես եկան երկրամասի Լանդթագի փոխնախագահ Գերհարդ Միստերֆելդը, մշակույթի և լուսավորության նախարար Շտեֆան Դորգերլոհը և Գերմանիայում ՀՀ գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Աշոտ Սմբատյանը:
«Շարժման մեջ» խորագրով մշակութային օրերը երկրամասում կտևեն մինչև հուլիսի 1-ը` ներառելով հայկական ֆիլմերի ցուցադրություն, հայ նկարիչների աշխատանքների ցուցահանդեսներ և այլն:
Մայիսի 8-ից 26-ը Բեռլինի Լիխտենբերգ շրջանի «Կարլսհորստ» մշակութային տանը Գերմանիայի Բունդեսթագի պատգամավոր Մարտին Պետցոլդի հովանու ներքո անցկացվում են հայ-գերմանական մշակութային օրեր:
Մայիսի 9-ին միջոցառումների շարքի շրջանակներում տեղի ունեցավ Երևանից ժամանած «Նաղաշ» երգչախմբի համերգը: Համերգին ներկա էին Մարտին Պետցոլդը, Բեռլինի Լիխտենբերգ շրջանի մշակութային հարցերի պատասխանատու Մ.Գոկշը, հայ համայնքի ներկայացուցիչներ, լրագրողներ:

В Германии состоялось открытие Дней армянской культуры под девизом «В движении»
В столице земли Саксония-Анхалт Германии, Магдебурге, 8 мая состоялось открытие Дней армянской культуры под девизом «В движении». Цикл культурных мероприятий посвящен 100-летию Геноцида армян и проводится под патронатом министра культуры и просвещения земли Штефана Доргерлоха. Об этом сообщает пресс-служба М�?Д РА.
В день открытия хор под управлением немецкого дирижера, профессора Кристфрида Бределя впервые исполнил германоязычные шараканы Комитаса, переработанные Томасом Бухголдсом.
На мероприятии присутствовали члены правительства и ландтага земли Саксония-Анхалт, общественно-политические деятели, представители армянской общины, журналисты.
С приветственными речами выступили вице-спикер ландтага земли Герхардт Мистерфелд, министр культуры и просвещения Штефан Доргерлох и временный поверенный в делах РА в Германии Ашот Смбатян.
Дни армянской культуры под девизом «В движении» продлятся до 1 июня, в рамках их состоятся демонстрация армянских фильмов, выставки работ армянских художников.
С 8 по 26 мая в доме культуры «Карлсхорст» района Лихтенберг Берлина под патронатом депутата Бундестага Германии Мартина Петцолда проходят Дни армяно-германской культуры.
9 мая в рамках цикла мероприятий состоялся концерт прибывшего из Еревана хора «Нагаш», на котором присутствовали Мартин Петцолд, ответственный по культурным вопросам района Лихтенберг Берлина М.Гокш, представители армянской общины, журналисты.