Եվրոպա Նոստրա. Թուրքիայի Սուրբ Գևորգ հայկական կաթոլիկ եկեղեցին վտանգված է
Մշակութային ժառանգության կազմակերպությունների եվրոպական դաշնությունը (Եվրոպա Նոստրա) Թուրքիայի Մարդին քաղաքում գտնվող Սուրբ Գևորգ հայկական կաթոլիկ եկեղեցին, որը հայտնի է նաև Կարմիր եկեղեցի անունով, ընդգրկել է Եվրոպայում վտանգված մշակութային հարստությունների ցանկում: Ցուցակում ընգրկված են 7 կառույց:
ermenihaber.am-ը գրում է, որ «Ագոս» շաբաթաթերթի տեղեկացմամբ՝ եվրոպական կառույցի Թուրքիայի մասնաճյուղը եկեղեցին վերանորոգելու համար նախաձեռնող շարժում է սկսել: «Եվրոպա Նոստրա Թուրքիա» կազմակերպությունից պրոֆեսոր Նուրան Զենեն Գյուլերսոյը հայտնել է, որ նախագծման աշխատանքներն արդեն կատարվել են, իսկ ավարտին հասցնելու և վերանորոգման համար ֆինանսական աջակցություն է անհրաժեշտ:
Երկար ժամանակ Սուրբ Գևորգ եկեղեցում ուսումնասիրություններ կատարած ճարտարապետ Ամինե Ալքան Ռեիսը ներկայացրել է եկեղեցու պատմությունը: Ըստ մասնագետի՝ 1915 թվականից հետո կառույցը դադարել է օգտագործվել որպես եկեղեցի: Այն Մարդինի ամենահին պաշտամունքային վայրն է, որի առաջին կառույցը թվագրվում է 5-րդ դարով: 1822 թվականին Հովակիմ եպիսկոպոս Թազբազյանը եկեղեցին վերանորոգելիս հայտնաբերել է 420 թվականին վերագրվող մի գրություն: Ըստ Պոլսի Հայոց պատրիարքարանի տվյալների՝ եկեղեցին մինչև 19-րդ դարը հայտնի է եղել Սուրբ Գրիգոր Լուսավորչի անունով, որից հետո ստացել է Սուրբ Գևորգ հայ կաթոլիկ եկեղեցի անունը: Եկեղեցին 1915-ից հետո օգտագործվել է որպես մանկատուն, հետագայում` վերածվել զինանոցի: Եկեղեցու գրադարանը զինանոց դառնալուց հետո հրկիզվել է:
«Ագոսի» տեղեկացմամբ՝ եկեղեցու վերականգման համար անհրաժեշտ է 6 միլիոն լիրա: Մարդինի Սուրբ Գևորգ եկեղեցու հիմնադրամը, որին պատկանում է եկեղեցին, բավարար միջոցներ չունի այդ ծախսերը հոգալու համար: Հիմնադրամն աջակցություն չի ստացել ոչ Թուրքիայի մշակույթի նախարարությունից, ոչ էլ Հիմնադրամների գլխավոր վարչությունից:

Европа Ностра: Армянская Католическая церковь Сурб Геворг в Турции под угрозой
Европейская федерация организаций культурного наследия (Европа Ностра) включила армянскую католическую церковь Сурб Геворг в турецком городе Мардин, известную также под названием «Красная церковь» в перечень культурных ценностей в Европе, находящихся под угрозой. В перечень включены семь сооружений.
ermenihaber.am, со ссылкой на еженедельную газету «Акос», пишет, что турецкий филиал европейской структуры начал инициативное движение за восстановление церкви. Профессор  Нуран Зенен Гюлерсой из организации «Европа Ностра Турция» сообщил, что проектные работы уже выполнены, а для восстановления церкви необходимо финансовое содействие.
Архитектор Амине Алкан Реис, долгое время выполнявшая исследования в церкви Сурб Геворг, представила историю церкви. По словам специалиста, после 1915 года сооружение – самое старое место паломничества в Мардине, –  перестало использоваться в качестве церкви. Первое ее строение датируется V веком. В 1822 году епископ Оваким Тазбазян, реконструируя церковь, обнаружил надпись, датируемую 420-м годом. Согласно данным Армянского патриаршества Константинополя, до XIX века церковь была известна под именем Св. Григора Лусаворича, после чего получила наименование армянской католической церкви Св. Геворг.  После 1915 года она использовалась как детский приют, впоследствии была превращена в казарму, церковная библиотека была сожжена.
Как сообщает «Акос», для восстановления церкви необходимо 6 млн лир. Фонд церкви Св. Геворг Мардина, которому принадлежит церковь, не имеет достаточных средств чтобы оплатить эти  расходы. Фонд не получил содействия ни от министерства культуры Турции, ни от главного управления фондов.