Հայկական առևտրային ցանցի (ՀԱՑ)-ի երկրորդ գործարար ֆորումը շարունակեց աշխատանքը
Մայիսի 12-ին ՀՀ սփյուռքի նախարարության և Հայկական առևտրային ցանցի (ՀԱՑ) նախաձեռնությամբ, ինչպես նաև Հայաստանի ու Արցախի արդյունաբերողների և գործարարների միությունների համագործակցությամբ ՀԱՑ-ի 2-րդ գործարար ֆորումը իր աշխատանքը շարունակեց երեք լիագումար նիստերով, որոնց մասնակցեցին արտասահմանում գործող հայկական առևտրաարդյունաբերական պալատների, գործարարների միությունների, Հայաստանի խոշոր առևտրային կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ, նաև անհատ գործարարներ՝ Հայաստանից, Արցախից և աշխարհի տարբեր երկրներից:
Քննարկվեցին Հայաստանում և Արցախում բիզնես ներդրումներին, գործարար միջավայրի բարելավմանն առնչվող հարցեր:
«Խթանել համընդհանուր ցանցային կապերը» թեմայով առաջին լիագումար նիստը նախագահում էր ՀԱՑ-ի գործադիր խորհրդի անդամ Հրաչ Գասպարը:
Ելույթ ունեցավ հայ գործարար, հասարակական գործիչ, բարերար Վահագն Հովնանյանը: Ողջունելով գործարարների հավաքը, որոնք հետաքրքրված են Հայաստանով, բարերարը կարևորեց Հայրենիքում ներդրումներ անելու անհրաժեշտությունը:
Ֆրանսիայից Գրանդ Թորնթոն ընկերության զարգացման հարցերով տնօրեն Մայքլ Տրիբալլոն հանդես եկավ «Հնարավորությունները փոփոխվող համընդհանուր տնտեսությունում» զեկուցումով:
ՀՀ Էկոնոմիկայի նախարարի առաջին տեղակալ Գարեգին Մելքոնյանը ներկայացրեց Հայաստանի տնտեսական դիրքերը միջազգային շուկայում, ինտեգրման և զարգացման հնարավորությունները: Զեկուցողը կարևորեց տեղեկատվության և փորձի փոխանակումը:
Արգենտինա-Հայաստան առևտրաարդյունաբերական պալատի փոխնախագահ, «Edelflex» (Արգենտինա) ընկերության նախագահ Միգել Հարությունյանը նշեց, որ այսօր Հայաստանում ներդրումներ անելու շատ հետաքրքիր և հրապուրիչ պայմաններ կան:
Երկրորդ նիստի ընթացքում քննարկվեցին Հայաստանում գործարար միջավայրի խթանման հետ կապված հարցեր: Նախագահողը` Հայ-իրանական առևտրային պալատի նախագահ Լևոն Ահարոնյանը, կարևորեց հատկապես գյուղատնտեսության բնագավառում ներդրումներ կատարելու, ազատ հողատարածքներն օգտագործելու, գյուղացիներին սերմերով, տնկիներով, տեխնիկայով օգնելու անհրաժեշտության մասին:
ՀՀ ֆինանսների նախարարի տեղակալ Վախթանգ Միրումյանը խոսեց Հայաստանում հարկային բարեփոխումների, գործարարության սպասարկման ոլորտում սպասվող նորությունների մասին: Ներկայացնելով Հայաստանի՝ ԵՏՄ-ին անդամակցելու արդյունքում սպասվող հարկային և մաքսային առավելությունները, նա մասնավորապես նշեց, որ կրկնակի հարկումը բացառելու համար այդ երկրների համապատասխան մարմինների հետ կնքվել են պայմանագրեր:
Ելույթ ունեցավ «Երևան գարեջուր» ՓԲԸ գլխավոր տնօրեն Աշոտ Բաղդասարյանը: Նա վստահություն հայտնեց, որ համաժողովի անցկացումը կնպաստի ներդրումային միջավայրի զարգացմանը, նշելով 10-15 պատճառ, թե ինչու Հայաստանում կարելի է ներդրումներ անել՝ առանձնացնելով շուկայի առկայությունը, արտահանման հարկերի բացակայությունը, բարեփոխված հարկային օրենսդրությունը և լավ կրթված աշխատուժի առկայությունը: «Անհրաժեշտ է միավորել համայն հայության ջանքերը և հասնել լավ արդյունքների». հավելեց Աշոտ Բաղդասարյանը
«Synopsis Armenia»-ի գործադիր տնօրեն Հովիկ Մուսայելյանն իր   «Հեռանկարային ներդրումենրի սեկտոր» թեմայով ելույթում կարևորեց Հայաստանում տաղանդավոր երիտասարդների, առաջադիմական, նորարարական գաղափարների առկայությունը:
«Փոփոխություններ բիզնես միջավայրի բարելավման համար» թեմայով երրորդ լիագումար նիստը նախագահեց ՀՀ ֆինանսների նախկին նախարար, ՀՀ ֆինանսների նախարարի խորհրդական Լևոն Բարխուդարյանը:
Ելույթ ունեցավ Երևանի քաղաքապետարանի արտաքին կապերի վարչության պետ Դավիթ Գևորգյանը: Նա անդրադարձավ Երևանում ներդրումային հնարավորություններին:
«IDeA» հիմնադրամի գործադիր տնօրենի տեղակալ Սերգեյ Թանթուշյանը հետաքրքիր դիտարկումներ ներկայացրեց Հայաստանում տուրիզմի զարգացման ուղղությունների և հնարավորությունների վերաբերյալ:
ԱՄՆ «IIG Services» ընկերության գործադիր տնօրեն Ալեք  Բաղդասարյանն իր ելույթում անդրադարձավ Արցախի գործարար միջավայրի առանձնահատկություններին:
Ֆորումի աշխատանքներն ամփոփեց ՀԱՑ-ի նախագահ, կանադահայ Վահրամ Փիրջանյանը: Շնորհակալություն հայտնելով մասնակիցներին՝ նա հույս հայտնեց, որ ֆորումի քննարկումները կծառայեն իրենց նպատակին և գործնական արդյունքների կբերեն:

Второй бизнес-форум Армянской торговой сети (АТС) продолжил работу
Второй бизнес-форум Армянской торговой сети (АТС), организованный по инициативе Министерства Диаспоры РА и Армянской торговой сети в сотрудничестве с союзами промышленников и предпринимателей Армении и Арцаха, 12 мая продолжил свою работы тремя пленарными заседаниями, в которых участвовали представители Армянских торгово-промышленных палат, функционирующих за рубежом, союзов предпринимателей, крупных торговых организаций Армении, индивидуальные предприниматели из Армении, Арцаха и разных стран мира.
Были обсуждены вопросы, связанные с бизнес-инвестициями в Армении и Арцахе, улучшением бизнес-среды.
На первом пленарном заседании на тему «Стимулировать всеобщие сетевые связи» председательствовал член исполнительного совета АТС Грач Гаспар.
Выступил армянский предприниматель, общественный деятель, благотворитель Ваагн Овнанян, отметивший важность и необходимость вкладывания инвестиций на Родине.
Директор по вопросам развития компании «Грант Торнтон» из Франции Майкл Трибалло выступил с докладом «Возможности в меняющейся всеобщей экономике».
Первый заместитель министра экономики РА Гарегин Мелконян представил экономические позиции Армении на мировом рынке, возможности интеграции и развития. Он отметил важность обмена информацией и опытом.
Вице-президент торгово-промышленной палаты Аргентина-Армения, президент компании «Edelflex» (Аргентина) Мигель Арутюнян отметил, что сегодня в Армении есть очень интересные и привлекательные условия для вложения инвестиций.
В ходе второго заседания были обсуждены вопросы, связанные со стимулированием бизнес-среды Армении. Председательствующий, президент Армяно-�?ранской торговой палаты Левон Агаронян отметил важность вкладывания инвестиций особенно в сельское хозяйство, использования свободных земель, необходимость оказания сельчанам помощи семенами, саженцами, техникой.
Заместитель министра финансов РА Вахтанг Мирумян говорил о налоговых реформах в Армении, ожидаемых новшествах в сфере обслуживания предпринимательства. Представляя налоговые и таможенные преимущества, ожидающиеся в итоге вступления Армении в ЕАЭС, он в частности отметил, что для исключения двойного налогообложения с соответствующими органами этих стран заключены договоры.
Выступил генеральный директор ЗАО «Ереван пиво» Ашот Багдасарян, выразивший уверенность, что проведение форума посодействует развитию инвестиционной среды, отметив 10-15 причин, почему в Армении можно вкладывать инвестиции, выделив наличие рынка, отсутствие экспортных налогов, реформированное налоговое законодательство и наличие высокообразованной рабочей силы. «Необходимо объединить усилия всего армянства и достичь хороших результатов», – резюмировал Ашот Багдасарян.
�?сполнительный директор «Synopsis Armenia» Овик Мусаелян в своем выступлении на тему «Сектор перспективных инвестиций» отметил важность наличия в Армении талантливой молодежи, прогрессивных новаторских идей.
Третье пленарное заседание на тему «�?зменения для улучшения бизнес-среды» прошло под председательством экс-министра финансов РА, советник министра финансов РА Левон Бархударян.
Выступил начальник Управления внешних связей Ереванской мэрии Давид Геворгян, коснувшийся инвестиционных возможностей в Ереване.
Заместитель исполнительного директора фонда «IDeA» Сергей Тантушян представил любопытные наблюдения относительно направлений и возможностей развития туризма в Армении.
�?сполнительный директор американской компании «IIG Services» Алек Багдасарян в своем выступлении коснулся особенностей предпринимательской среды Арцаха.
Работу форума обобщил президент АТС, канадский армянин Ваграм Пирджанян. Выразив благодарность участникам, он высказал надежду, что обсуждения на форуме послужат поставленным целям и приведут к практическим результатам.