Հայկական առևտրային ցանցի (ՀԱՑ)-ի երկրորդ գործարար ֆորումը շարունակեց աշխատանքը
Մայիսի 12-ին ՀՀ սփյուռքի նախարարության և Հայկական առևտրային ցանցի (ՀԱՑ) նախաձեռնությամբ, ինչպես նաև Հայաստանի ու Արցախի արդյունաբերողների և գործարարների միությունների համագործակցությամբ ՀԱՑ-ի 2-րդ գործարար ֆորումը իր աշխատանքը շարունակեց երեք լիագումար նիստերով, որոնց մասնակցեցին արտասահմանում գործող հայկական առևտրաարդյունաբերական պալատների, գործարարների միությունների, Հայաստանի խոշոր առևտրային կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ, նաև անհատ գործարարներ՝ Հայաստանից, Արցախից և աշխարհի տարբեր երկրներից:
Քննարկվեցին Հայաստանում և Արցախում բիզնես ներդրումներին, գործարար միջավայրի բարելավմանն առնչվող հարցեր:
«Խթանել համընդհանուր ցանցային կապերը» թեմայով առաջին լիագումար նիստը նախագահում էր ՀԱՑ-ի գործադիր խորհրդի անդամ Հրաչ Գասպարը:
Ելույթ ունեցավ հայ գործարար, հասարակական գործիչ, բարերար Վահագն Հովնանյանը: Ողջունելով գործարարների հավաքը, որոնք հետաքրքրված են Հայաստանով, բարերարը կարևորեց Հայրենիքում ներդրումներ անելու անհրաժեշտությունը:
Ֆրանսիայից Գրանդ Թորնթոն ընկերության զարգացման հարցերով տնօրեն Մայքլ Տրիբալլոն հանդես եկավ «Հնարավորությունները փոփոխվող համընդհանուր տնտեսությունում» զեկուցումով:
ՀՀ Էկոնոմիկայի նախարարի առաջին տեղակալ Գարեգին Մելքոնյանը ներկայացրեց Հայաստանի տնտեսական դիրքերը միջազգային շուկայում, ինտեգրման և զարգացման հնարավորությունները: Զեկուցողը կարևորեց տեղեկատվության և փորձի փոխանակումը:
Արգենտինա-Հայաստան առևտրաարդյունաբերական պալատի փոխնախագահ, «Edelflex» (Արգենտինա) ընկերության նախագահ Միգել Հարությունյանը նշեց, որ այսօր Հայաստանում ներդրումներ անելու շատ հետաքրքիր և հրապուրիչ պայմաններ կան:
Երկրորդ նիստի ընթացքում քննարկվեցին Հայաստանում գործարար միջավայրի խթանման հետ կապված հարցեր: Նախագահողը` Հայ-իրանական առևտրային պալատի նախագահ Լևոն Ահարոնյանը, կարևորեց հատկապես գյուղատնտեսության բնագավառում ներդրումներ կատարելու, ազատ հողատարածքներն օգտագործելու, գյուղացիներին սերմերով, տնկիներով, տեխնիկայով օգնելու անհրաժեշտության մասին:
ՀՀ ֆինանսների նախարարի տեղակալ Վախթանգ Միրումյանը խոսեց Հայաստանում հարկային բարեփոխումների, գործարարության սպասարկման ոլորտում սպասվող նորությունների մասին: Ներկայացնելով Հայաստանի՝ ԵՏՄ-ին անդամակցելու արդյունքում սպասվող հարկային և մաքսային առավելությունները, նա մասնավորապես նշեց, որ կրկնակի հարկումը բացառելու համար այդ երկրների համապատասխան մարմինների հետ կնքվել են պայմանագրեր:
Ելույթ ունեցավ «Երևան գարեջուր» ՓԲԸ գլխավոր տնօրեն Աշոտ Բաղդասարյանը: Նա վստահություն հայտնեց, որ համաժողովի անցկացումը կնպաստի ներդրումային միջավայրի զարգացմանը, նշելով 10-15 պատճառ, թե ինչու Հայաստանում կարելի է ներդրումներ անել՝ առանձնացնելով շուկայի առկայությունը, արտահանման հարկերի բացակայությունը, բարեփոխված հարկային օրենսդրությունը և լավ կրթված աշխատուժի առկայությունը: «Անհրաժեշտ է միավորել համայն հայության ջանքերը և հասնել լավ արդյունքների». հավելեց Աշոտ Բաղդասարյանը
«Synopsis Armenia»-ի գործադիր տնօրեն Հովիկ Մուսայելյանն իր   «Հեռանկարային ներդրումենրի սեկտոր» թեմայով ելույթում կարևորեց Հայաստանում տաղանդավոր երիտասարդների, առաջադիմական, նորարարական գաղափարների առկայությունը:
«Փոփոխություններ բիզնես միջավայրի բարելավման համար» թեմայով երրորդ լիագումար նիստը նախագահեց ՀՀ ֆինանսների նախկին նախարար, ՀՀ ֆինանսների նախարարի խորհրդական Լևոն Բարխուդարյանը:
Ելույթ ունեցավ Երևանի քաղաքապետարանի արտաքին կապերի վարչության պետ Դավիթ Գևորգյանը: Նա անդրադարձավ Երևանում ներդրումային հնարավորություններին:
«IDeA» հիմնադրամի գործադիր տնօրենի տեղակալ Սերգեյ Թանթուշյանը հետաքրքիր դիտարկումներ ներկայացրեց Հայաստանում տուրիզմի զարգացման ուղղությունների և հնարավորությունների վերաբերյալ:
ԱՄՆ «IIG Services» ընկերության գործադիր տնօրեն Ալեք  Բաղդասարյանն իր ելույթում անդրադարձավ Արցախի գործարար միջավայրի առանձնահատկություններին:
Ֆորումի աշխատանքներն ամփոփեց ՀԱՑ-ի նախագահ, կանադահայ Վահրամ Փիրջանյանը: Շնորհակալություն հայտնելով մասնակիցներին՝ նա հույս հայտնեց, որ ֆորումի քննարկումները կծառայեն իրենց նպատակին և գործնական արդյունքների կբերեն:

On May 12, the 2nd Business Forum of the Armenian Trade Network, which is being held at the initiative of the RA Ministry of Diaspora and the Armenian Trade Network (ATN) and in cooperation with the unions of manufacturers and businessmen of Armenia and Artsakh, continued with three plenary sessions held with the participation of representatives of Armenian chambers of commerce and industry, unions of businessmen abroad and large commercial organizations of Armenia, as well as businessmen from Armenia, Artsakh and other countries around the world.
The participants discussed issues related to business investments and the improvement of the business climate in Armenia and Artsakh.
The first plenary session was entitled “Promoting Universal Networking” and was moderated by member of the ATN executive board Hrach Gaspar.
In his speech, Armenian businessman, public figure and benefactor Vahagn Hovnanian welcomed the forum for businessmen interested in Armenia and attached importance to the need to make investments in the Homeland.
Development Director for Grant Thornton Michel Triballeau delivered a speech on “Opportunities in the Changing Global Economy”.
RA First Deputy Minister of Economy Garegin Melkonyan presented the position of Armenia’s economy in the global market, as well as the opportunities for integration and development. The speaker also attached importance to the exchange of information and experiences.
Vice-President of the Argentina-Armenia Chamber of Commerce and Industry, President of Edelflex (Argentina) Miguel Harutiounian mentioned that now there are many interesting and favorable conditions for making investments in Armenia.
The second session was devoted to fostering a business climate in Armenia. The session was moderated by President of the Armenian-Iranian Chamber of Commerce Levon Aharonian, who attached special importance to the need to make investments in the field of agriculture, use free land parcels and help villagers by providing them with fertilizers, seedlings and technical equipment.
RA Deputy Minister of Finance Vakhtang Mirumyan talked about the tax reforms in Armenia and the upcoming changes to be made in the business service sector. Presenting the advantages of taxing and customs to be seen after Armenia’s accession to the Eurasian Economic Union, he particularly mentioned that contracts have been signed with the relevant bodies of EEU member states to rule out double taxation.
In his speech, Director General of Yerevan Beer CJSC Ashot Baghdasaryan expressed confidence that the forum would contribute to the development of the investment climate and mentioned 10-15 reasons why one can make investments in Armenia, setting aside the presence of the market, the lack of taxes for exporting, the reformed tax law and the presence of a well-educated task force. “All Armenians need to combine their efforts and achieve high results,” Ashot Baghdasaryan added.
In his speech on “Long-Term Investments Sector”, Executive Director of Synopsis Armenia Hovik Musayelyan attached importance to the presence of gifted youth in Armenia and the progressive and innovative ideas.
The third plenary session was entitled “Changes for the Improvement of the Business Climate” and was moderated by former RA Minister of Finance, Adviser to the RA Minister of Finance Levon Barkhudaryan.
Head of the Department of International Relations at Yerevan Municipality David Gevorgyan delivered a speech in which he touched upon the opportunities for investments in Yerevan.
Deputy Executive Director of IDeA Foundation Sergey Tantushyan made interesting observations about the directions and opportunities for the development of tourism in Armenia.
Executive Director of the U.S.-based IIG Services Alek Baghdasarian touched upon the peculiarities of the business climate in Artsakh.
The forum was summed up by President of the Armenian Trade Network, Canadian-Armenian Vahram Pirjanian, who expressed gratitude to the participants and voiced hope that the discussions would serve their goal and would lead to results in practice.