Հայոց ցեղասպանության պահանջատիրական սկզբունքներով բանաձևը միաձայն ընդունվել է IUSY համաշխարհային խորհրդի ժողովում
Հայոց ցեղասպանության պահանջատիրական սկզբունքներով բանաձևը միաձայն ընդունվել է Հայաստանում տեղի ունեցած Ընկերվարական (սոցիալիստ) երիտասարդների միջազգային միության (IUSY) համաշխարհային Խորհրդի ժողովում:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ամփոփելով ժողովի արդյունքները՝ այս մասին ասաց ՀՅԴ երիտասարդական միության ներկայացուցիչ Արմեն Մխչյանը:
«Այս բանաձևը իրավական ուժ չունի, սակայն հնարավորություն է տալիս սոցիալիստական կուսակցությունների երիտասարդության լոյալ վերաբերմունքն ունենալ Հայկական հարցի և Հայաստանի վերաբերյալ: Հետագայում իրենց երկրներում ապագա քաղաքական գործիչներ դառնալով ՝ նրանք կունենան հստակ ձևավորված հայաստանամետ կարծիք և կօժանդակեն մեզ», – ասաց Արմեն Մխչյանը:
Նիկոլ Աղբալյան ուսանողական միության անդամ Հուրի Բաղդասարյանը հավելեց, որ համաժողովի ընթացքում ընդունվել էին տարբեր բանաձևեր, որոնք հիմնականում վերաբերում էին սոցիալիզմի և երիտասարդության դերի, ինչպես նաև միջպետական հիմնախնդիրների վերաբերյալ հարցեր, որոնց շարքում էին պաղեստինա-իսրայելական հիմնահարցը, միգրացիոն խնդիրներին վերաբերող հարցեր:
Ընկերվար երիտասարդների միջազգային կազմակերպությունը հիմնվել է 1907թ. Բեռլինում և համախմբում ու միավորում է աշխարհի տարբեր սոցիալիստական կուսակցությունների երիտթևերի և սոցիալիստական ու սոցիալ-դեմոկրատական ուղղվածության կազմակերպությունների: Այն միավորում է ավելի քան 100  երկրի 140 կազմակերպություն:

Резолюция с принципами требования за Геноцид армян единогласно была принята на всемирном форуме совета IUSY
Резолюция с принципами требования за Геноцид армян единогласно была принята на состоявшемся в Армении всемирном форуме совета Международного союза социалистической молодежи (IUSY).
Как передает «Арменпресс», об этом, подводя итоги форума, заявил представитель молодежного союза АРФД Армен Мхчян.
«Эта резолюция не имеет юридической силы, однако дает возможность молодежи социалистических партий лояльно относиться к Армянскому вопросу и Армении. Впоследствии в своих странах, став будущими политическими деятелями, они будут обладать четко сформированным проармянским мнением и посодействуют нам», – сказал Армен Мхчян.
Член студенческого союза «Никол Агбалян» Гури Багдасарян добавила, что в ходе форума принимались различные резолюции, в основном касавшиеся социализма и повышения роли молодежи, а также межгосударственных проблем, среди которых палестино-израильская проблема, миграция.
Международная организация социалистической молодежи основана в 1907 году в Берлине и объединяет, сплачивает молодежные крылья социалистических партий и организаций социалистической и социал-демократической направленности. Она объединяет    140 организаций более чем 100 стран.