Ռուբեն Սևակի թանգարանում ցուցադրվելու է «Սրբոց Նահատակաց» սրբապատկերը
«Թանգարանների գիշեր» ծրագրի շրջանակում Ռուբեն Սևակի թանգարանում, ցուցադրության է ներկայացվելու Հայոց ցեղասպանության նահատակների Սրբադասման առիթով ստեղծված «Սրբոց Նահատակաց» սրբապատկերը, որի հեղինակն է Տիգրան Բարխանաջյան: Այս մասին տեղեկանում ենք «Թանգարանների գիշերը Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում» ֆեյսբուքյան էջից:
«Թանգարանների գիշեր- 2015» ակցիան կանցկացվի մայիսի 16-ի: Հայաստանի բոլոր 110 թանգարանը միանալու են ակցիային, լինելու են անվճար և բաց մինչև կեսգիշեր:
Մայր Աթոռում, «Թանգարանային գիշեր» ծրագրի առիթով, բաց կլինեն Սբ Էջմիածնի Մայր Տաճարի ավանդատուն-թանգարանը և Ռուբեն Սևակի թանգարանը:
Ռուբեն Սևակի թանգարանում կլինի բանախոսություն «Պատմամշակութային արժեքների ժողովում Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում Մեծ Եղեռնի օրերին» թեմայով (բանախոս` Մայր Աթոռի Թանգարանների և Արխիվի տնօրեն Տ. Ասողիկ քահանա Կարապետյան), այնուհետև երգեհոնային համերգ Մայր Տաճարում (երգեհոնահար` Թերեզա Ոսկանյան):

В музее Рубена Севака будет демонстрироваться икона «Святые мученики»
В рамках программы «Ночь музеев» в музее Рубена Севака будет демонстрироваться икона «Святые мученики», созданная по случаю канонизации мучеников Геноцида армян. Автор работы Тигран Барханаджян. Об этом узнаем из фейсбуковской страницы «Ночь музеев  в Первопрестольном Святом Эчмиадзине».
Акция «Ночь музеев-2015» будет проведена 16 мая. В ней примут участие все 110 музеев Армении, вход в которые будет бесплатным, двери будут открыты до полуночи.
В Первопрестоле по случаю программы «Ночь музеев» будут открыты музей Кафедрального собора Св.Эчмиадзина и музей Рубена Севака, где также состоится лекция на тему «Сбор историко-культурных ценностей в Первопрестольном Святом Эчмиадзине в дни Геноцида армян» (лектор – директор музеев и архива Первопрестола иерей Асогик Карапетян), затем состоится концерт органной музыки (органист Тереза Восканян).