Հայաստանի կառավարությունը պատրաստ է ընդունել սիրիահայերին, բայց ինչո՞ւ նրանք չեն ցանկանում գալ
Սիրիայում ներկայումս ապրում են շուրջ 25 հազար հայեր, որոնց 30 տոկոսը երեխաներ են և արդեն տևական ժամանակ այդ երկրում շարունակվող պատերազմական դրությունն անգամ չի ստիպում նրանց տեղափոխվել Հայաստան: Հայաստանի վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը կառավարության վերջին մի քանի նիստերի ժամանակ հայտարարել է, թե մեր երկիրը պատրաստ է ընդունել հալեպահայերին և հատկապես, երեխաներին: Սակայն այս հայտարարությունները նրանց կողմից մնում են առանց որևէ գործնական արձագանքի:
«Սիրիայից արտագաղթելու որոշում այնտեղ ապրող հայերը իրենց ներկայացուցչության միջոցով չեն արտահայտել: Այսինքն, մենք որևէ գործողություն չենք կարող անել: Մենք ելնում ենք իրենց կայացրած որոշումից, որը արտահայտվում է այնտեղի հայկական համայնքի գործադիր և ներկայացուցչական մարմինների միջոցով: Իրենք ինչ որոշում կկայացնեն, մենք էլ կարձագանքենք դրան»,- Panorama.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց ՀՀ Սփյուռքի նախարարության աշխատակազմի ղեկավար, սիրիահայերի հարցերով հանձնաժողովի նախագահ Ֆիրդուս Զաքարյանը:
Նրա խոսքով, ոչ պաշտոնապես իրենց ասել են, թե ցանկություն ունեն դպրոցներում դասերն ավարտվելուց հետո երեխաներին տեղափոխել Հայաստան, բայց որոշում, որպես այդպիսին, չկա:
Հարցին, թե գուցե կառավարությունը նրանց համար բավարար կենցաղային պայմաններ չի՞ ապահովում, որ Հալեպում հայկական համայնքի ներկայացուցչությունը ցանկություն չի հայտնում հալեպահայերին տեղափոխել Հայաստան, Զաքարյանը պատասխանեց. «Չէ, նման խնդիր չկա: Մենք նրանց սիրով ընդունել, պահել ենք: Երկու շաբաթով էին եկել, բայց պատրաստ էին երկար մնալ: Կային ընտանիքներ, որ ցանկություն էին հայտնել երեխաներին պահել ավելի երկար ժամանակ, բայց ծնողները իրենք չեն համաձայնել: Ես չեմ կարող նրանց փոխարեն որևէ բան ասել»:
Արաբագետ Սարգիս Գրիգորյանի կարծիքով, հայերը չեն լքում Հալեպը, քանի որ այնտեղ համայնքի պահպանմանն ուղղված խնդիր են լուծում:
«Հիմա Հալեպից տեղաշարժը որոշակի վտանգներ է պարունակում իր մեջ: Կան մարդիկ իհարկե, որ կցանկանան դուրս գալ, բայց հնարավորություն չունեն, կան մարդիկ, ովքեր ուղղակի լսում են համայնքի աշխարհիկ և հոգևոր ղեկավարներին: Այնտեղ հայերի հիմնական մասը Անթիլիասին են պատկանում, իսկ Արամ Ա-ի խոսքը բավական ազդեցիկ է նրանց շրջանում: Կան մարդիկ ովքեր լսում են հոգևոր ղեկավարությանը: Ընդհանուր առմամբ, վիճակը շատ վատ է, իսկ իսլամականների ակտիվությունն էլ հավելյալ վատթարացնում է իրավիճակը», -մեզ հետ զրույցում ասաց արաբագետը` նկատելով, որ Հալեպն այժմ շրջափակման մեջ է` զրկված էլեկտրականությունից:
Նրա խոսքով, Հայաստանի կառավարության ձեռնարկած քայլերը համարժեք են իրավիճակին: «Ես կարծում եմ, որ այն ինչ անում է մեր կառավարությունը, մեր հնարավորությունների սահմաններում է: Էլ ի՞նչ անենք», -նկատեց արաբագետը:
Գրիգորյանը զարմանալի է համարում սիրիահայերի անվտանգության հարցում հասարակական սեկտորի պասիվությունը: Նրա խոսքով, պետք էր ցույցեր կազմակերպել միջազգային կառույցների առաջ և ցավ հայտնել, որ քրիստոնյաների նկատմամբ Սիրիայում իսլամականները բռնություն են գործադրում:

Правительство Армении готово принять сирийских армян, но почему они не хотят приезжать
В Сирии ныне проживают около 25 тысяч армян, 30% которых дети, и даже длительная война в этой стране не принуждает их переехать в Армению. Премьер-министр Армении Овик Абрамян на нескольких последних заседаниях правительства заявлял, что наша страна готова принять армян Алеппо, особенно детей. Однако эти заявления остаются без малейшего отклика.
«Решение покинуть Сирию тамошние армяне через свое представительство не изъявляли. То есть мы не можем предпринять какие-либо меры. Мы исходим из принятого ими решения, которое выражается посредством исполнительных и представительных органов армянской общины. Какое решение они примут, на то мы и откликнемся», – сказал в беседе с корреспондентом Panorama.am руководитель аппарата Министерства Диаспоры РА, председатель комиссии по вопросам сирийских армян Фирдус Закарян.
По его словам, им неофициально заявили, что желают перевезти детей в Армению по окончании занятий, но решения как такового нет.
На вопрос, можем, правительство не обеспечивает для них должных условий жизни, потому не переезжают в Армению, Закарян ответил: «Нет, подобной проблемы не существует. Мы охотно приняли, содержали их. Приехали на две недели, но готовы были остаться дольше. Были семьи, изъявившие желание дольше держать детей, но родители не согласились. Я не могу говорить за них что-либо».
По мнению арабиста Саркиса Григоряна, армяне не покидают Алеппо, поскольку там решают вопросы, направленные на сохранение общины.
«Ныне миграция из Алеппо содержит в себе определенные угрозы. Конечно, есть люди, желающие уехать, но не имеющие возможности. Есть люди, которые просто прислушиваются к духовным и светским лидерам общины. Основная часть армян там принадлежит Антилиасу, и слово Арама I достаточно влиятельно в их среде. Есть люди, прислушивающиеся к духовному руководству. В целом ситуация очень тяжелая, а активность исламистов еще более усугубляет ее», – сказал в беседе с нами арабист, заметив, что ныне Алеппо находится в блокаде, лишен электроэнергии.
По его словам, шаги, предпринятые правительством Армении, адекватны ситуации. «Думая, то, что делает наше правительство, в рамках наших возможностей. Что еще нужно делать?», – заметил арабист, считающий странным пассивность общественного сектора в вопросе безопасности сирийских армян. Он полагает, что нужно организовать митинги у международных структур и выразить сожаление по поводу насилия со стороны исламистов в отношении христиан в Сирии.