Համագործակցության համաձայնագիր Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի և Փարիզի Շոայի հուշահամալիր-թանգարանի միջև
Ապրիլի 24-ին Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտը և Փարիզի Շոայի հուշահամալիր-թանգարանը ստորագրեցին համագործակցության համաձայնագիր: Համաձայնագրի ստորագրմանը ներկա էր նաև Ֆրանսիայի նախագահ Ֆրանսուա Օլանդը, ով Հայաստան էր ժամանել մասնակցելու Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի միջոցառումներին:
Ըստ այս համաձայնագրի՝ կողմերը պարտավորվում են կազմակերպել դասընթացներ Հայոց ցեղասպանության և Հոլոքոստի պատմության, կրթական բնույթի հավաքներ, Հայոց ցեղասպանության և Հոլոքոստի վերաբերյալ փաստաթղթերի փոխանակում, փաստագրական աղբյուրների ուսումնասիրություններ Ֆրանսիայում, ցուցադրությունների, սեմինարների կազմակերպում և այլն:
Համաձայնագրում ասվում է. «Մեր ընդհանուր ցանկությունն է գարգացնել երկու երկրների միջև հիշողության, կրթության և Հոլոքոստի մասին ուսումնասիրությունների փոխանակումները:
Համոզված լինելով, որ այս համագործակցությունը կնպաստի և՛ Ֆրանսիայում, և՛ Հայաստանում Եվրոպայի հրեաների բնաջնջման, Հայոց ցեղասպանության և XX դարի զանգվածային կոտորածների մասին առավելագույն ճանաչմանը, միևնույն ժամանակ, հավատարիմ մնալով իմացության փոխանցմանը, զոհերի հիշատակի պահպանման արժեքներին, ապագա սերունդներին կրթելու և բացառելու համար նմանատիպ իրադարձությունների կրկնման հավանականությունը»:
Հիշեցնենք, որ այս համաձայնագրի շուրջ բանակցություններ ՀՑԹԻ տնօրեն Հայկ Դեմոյանը Շոայի հուշահամալիր-թանգարանի տնօրեն Ժակ Ֆրեջի հետ սկսել էր դեռ մեկ տարի առաջ:

Меморандум о сотрудничестве между Музеем-институтом Геноцида армян и Парижским мемориальным комплексом-музеем Шоа
Музей-институт Геноцида армян и Парижский мемориальный комеплеккс-музей Шоа 24 апреля подписали меморандум о сотрудничестве. На церемонии подписания присутствовал также президент Франции Франсуа Олланд, прибывший в Ереван для участия в мероприятиях 100-летия Геноцида армян.
Согласно меморандуму, стороны обязуются организовывать курсы по истории Геноцида армян и Холокоста, слеты образовательного характера, обмен документами относительно Геноцида армян и Холокоста, изучение документальных источников во Франции, демонстрации, семинары и т. д.
В меморандуме говорится: «Наше общее желание развивать обмен между двумя странами исследованиями о памяти, образовании и Холокосте.
Будучи уверены, что это сотрудничество поспособствует максимальному знанию и во Франции, и в Армении об истреблении евреев Европы, Геноциде армян и массовых истреблениях XX века, в то же время, храня верность ценности передачи знаний, сохранению памяти погибших, обучению последующих поколений и исключению возможности повторения подобных событий».
Напомним, что переговоры о данном меморандуме между директором М�?ГА Айком Демояном и директором Парижского мемориального комплекса-музея Шоа Жаком Фречи начались еще год назад.