Դատապարտել Ցեղասպանությունների բոլոր տեսակները. Իզաբել Դինգիզյանի կոչը
Ֆորումի մասնակիցներին իր տատի անցած գաղթի ճանապարհի պատմությունն է ներկայացրել Շվեդիայի խորհրդարանի նախագահի երրորդ տեղակալ մեր հայրենակից Իզաբել Դինգիզյանը: armradio.am-ի փոխանցմամբ` նա պատմել է, թե ինչպես է 12-ամյա Իզաբելը 1915թ հանդիպել ջարդի սարսափելի տեարանների, կորցրել մորն ու բոլոր հարազատներին:
«Իմ տատիկը հազարավոր հայերի հետ անտանելի տառապանքներ է կրել, անապատի միջով քայլել է ժամերով»,- հայտարարել է «Ընդդեմ Ցեղասպանության հանցագործության» միջազգային ֆորումի ժամանակ հայտարարել է Իզաբել Դինգիզյանը, ով նաև նշել է, որ իր անունը Իզաբել են կնքել՝ ի պատիվ իր տատիկի, ով մահկանացուն կնքել է 104 տարեկանում՝ ողջ կյանքում աչքի առաջ ունենալով 1915թ ամբողջական պատկերը: «Շվեդիայի խորհրդարանը կոչ է արել ճանաչել Հայոց Ցեղապսանությունը»,- հայտարարել է Շվեդիայի խորհրդարանի նախագահի երրորդ տեղակալ Իզաբել Դինգիզյանը՝ խոսելով նաև այն թուրքերի մասին, ովքեր 1915թ դեմ են գնացել Օսմանյան կայսրությանն ու հրաժարվել են հանցանք գործելուց:
Իր ելույթի վերջում Շվեդիայի խորհրդարանի ներկայացուցիչը կոչ է արել Դատապարտել Ցեղասպանությունների բոլոր տեսակները:

Swedish parliamentary speaker Esabelle Dingizian calls on condemning all types of genocide
During the “Against the Crime of Genocide” global forum, Esabelle Dingizian, third deputy speaker of the Swedish parliament of Armenian descent, shared her grandmother’s story of being deported. According to armradio.am, she talked about how 12-year-old Esabelle witnessed the horrors of the massacres, lost her mother and all of her relatives in 1915.
“My grandmother and thousands of Armenians underwent intolerable sufferings and walked through the deserts for hours,” Esabelle Dingizian said and mentioned that she was named Isabelle in honor of her grandmother who died at the age of 104, having the image of 1915 flashing in front of her eyes throughout her lifetime. “The Parliament of Sweden has called for Armenian Genocide recognition,” the Swedish parliament’s third deputy speaker Esabelle Dingizian announced and talked about the Turks who went against the Ottoman Empire and refused to commit a crime in 1915.