Բաց նամակ նախագահ Օբամային. Կամ արդյո՞ք ճիշտ էր Հիտլերը
Ինչպես գիտեք, ապրիլի 24-ին հայերն ու իրենց բարեկամներն ամբողջ աշխարհում հիշատակելու են Օսմանյան Թուրքիայի կողմից կազմակերպած և իրականացրած Հայոց Ցեղասպանության հարյուրամյա տարելիցը:
Մոտ քսան երկրներ ընդունել են պատմության այդ ողբերգական էջը, սակայն երկրների մեծամասնությունը աչք են փակում փաստերի վրա և զգուշորեն խուսափում հայերի, ասորիների ու հույների ցեղասպանության թեմայից, որպեսզի չվրդովվեցնեն թուրքական կառավարությանը:
Ինչն է հատկապես հիասթափեցնում ինձ, որ Իսրայելը (իր պատմությունից ելնելով) և իմ երկու նոր ձեռք բերված հայրենիքները՝ Միացյալ Նահանգներն ու Գերմանիան, այն երկրների շարքում են, որոնք ընտրել են քաղաքական հարմարավետությունը՝ ճշմարտության և արդարության դիմաց:
Պարոն նախագահ, ինչպես գիտեք, մոտ մեկ շաբաթ նախքան նացիստական ​​Գերմանիան սկսեց Երկրորդ համաշխարհային պատերազմը, ներխուժելով Լեհաստան, Վեյմարխտի իր գլխավոր հրամանատարների առջև Հիտլերը հանդես եկավ իր տխրահռչակ Obersalzberg ելույթով: Իր խոսքը և հետագա իրադարձությունները ցույց տվեցին, որ Հիտլերը օգտագործեց այն ամենը, ինչ Օսմանյան Թուրքիան արել էր հայերի և այլ քրիստոնյաների հանդեպ որպես օրինակ հրեաներին ու այլ խմբերին բնաջնջելու հարցում, որոնք, ըստ նրա, եղել են սպառնալիք արիական գերակայությանը:
Կան բազմաթիվ զուգահեռներ Հայոց Ցեղասպանության և Հոլոքոստի միջև: Ամեն ոք, ով ծանոթ է այս պատմությանը հասկանում է, որ եթե աշխարհը Օսմանյան կայսրությանը պատասխանատվության ենթարկեր հայերի ու այլ քրիստոնյաների նկատմամբ իրականացրածի համար, ապա դա կարող էր կանխել Հոլոքոստը: Բոլոր այլ ցեղասպանություններն անցյալ դարում ևս կարող էին կանխվել: Ճնշող է մտածել, որ միլիոնավոր անմեղ կյանքեր կարող էին փրկվել …
Իր Obersalzberg ելույթում Հիտլերը կարգադրեց իր հրամանատարներին լինել անգութ ու դաժան «թշնամու» ֆիզիկական ոչնչացման հարցում:Ապա նա ավելացրեց. «Ո՞վ է, ի վերջո, այսօր խոսում հայերի բնաջնջման մասին»: Ուրեմն ինչ, Հիտլերը ճի՞շտ էր: Քանի որ նույնիսկ հարյուր տարի անց, չնայած բոլոր փաստերին և ջանքերին, աշխարհը շարունակում է լռել դրա մասին:
«Ցեղասպանություն» բառը դեռ գոյություն չուներ, այնպես որ այդ մասին հաղորդվում էր որպես հայերի «համակարգված», «լիազորված» և «կառավարության կողմից կազմակերպված» կոտորածներ, որոնք բոլորը բնութագրում են ցեղասպանությունը: «Ցեղասպանություն» բառը ստեղծվեց Ռաֆայել Լեմկինի կողմից 1944 թվականին՝ մասամբ անդրադառնալով օսմանյան հայերի դեմ հանցագործություններին:
Լինելով իրավաբան՝ Լեմկինը հասկացել էր իրավական պահպանության տրամադրման կարևորությունը այն խմբերին, որոնք ոչնչացման վտանգի տակ էին: Պարոն նախագահ, լինելով իրավաբան համոզված եմ, որ դուք ինքներդ կիսում եք և կողմ եք Լեմկինի դիրքորոշմանը:
Քսաներորդ դարի սկզբից ԱՄՆ տարբեր նախագահների ելույթները ցույց են տալիս, որ իրենք գիտեին, որ հայերի կոտորածը եղել է կազմակերպված և հայերին բնաջնջել են պետական ​​հովանավորությամբ ծրագրի միջոցով:
Թեոդոր Ռուզվելտը Օսմանյան Թուրքիայի հանցագործությունները հայերի դեմ բնութագրել էր որպես «պատերազմի մեծագույն հանցագործություն»: Նա նաև ավելացրել էր.«… Թուրքիայի դեմ գործելու ձախողումը նշանակում է համակերպվել դրա հետ… թուրքական սարսափի դեմ արմատապես գործելու ձախողումը նշանակում է, որ բոլոր խոսակցությունները աշխարհում ապագա խաղաղության մասին անիմաստ անհեթեթություն է»:
Ժամանակը ցույց տվեց, որ նախագահ Ռուզվելտի և շատ ուրիշների մտահոգությունները անհիմն չէին: Օսմանյան կառավարությանը իրենց հանցագործությունների համար պատասխանատվության չենթարկելը ճանապարհ հարթեց մարդկության դեմ դեպի այլ դաժան հանցագործություններ, որոնք տեղի են ունենում առայսօր:
ԱՄՆ նախագահներից Ջերալդ Ֆորդը և Ռոնալդ Ռեյգանը օգտագործել են «ցեղասպանություն» բառը իրենց ելույթներում: Այլ նախագահների, այդ թվում Ջիմի Քարտերի, Ջորջ Բուշի, Վիլիամ Քլինթոնի, Ջորջ Բուշ Կրտսերի և Ձեր տարբեր ժամանակների ելույթները ցույց են տալիս, որ առկա է հստակ պատկերացում, որ այս ողբերգությունն ոչ թե դժբախտ պատահար է կամ համաշխարհային պատերազմի տարիների արդյունք, այլ կրում է Օսմանյան կառավարության կողմից բավական մանրամասն ծրագրավորած և իրականացրած բնույթ:
Հենրի Մորգենթաուն՝ 1913-1916 թվականներին ամերիկյան դեսպանը Օսմանյան կայսրությունում, բազմիցս հաղորդել էր, թե ինչ է կատարվում հայերի հետ: Մորգենթաուն բազմաթիվ ջանքեր է գործադրել միջազգային ուշադրությանը հասցնելու մարդկության դեմ դաժան հանցագործությունները Օսմանյան Թուրքիայում: Նա գրել է.
«Երբ թուրքական իշխանությունները կարգադրեցին այդ տեղահանությունները, նրանք պարզապես մահվան դատապարտեցին մի ամբողջ ռասա: Նրանք շատ լավ հասկանում էին դա, և ինձ հետ զրույցում նրանք ջանք չէին գործադրում թաքցնելու այդ փաստը… Ես վստահ եմ, որ ամբողջ մարդկային ցեղի պատմությունը չի պարունակում այնպիսի սարսափելի դրվագներ, որքան սա է: Անցյալում տեղի ունեցած մեծ ջարդերն ու հետապնդումները գրեթե կարծես աննշան են, երբ համեմատում ես այն տառապանքների հետ, որոնք բաժին ընկան հայկական ռասային 1915 թվականին»:
Մորգենթաուն թողեց իր դեսպանի պաշտոնը 1916 թվականին: Նրա խոսքերը մեջբերվում են, երբ նա ասաց. «Հայերի բնաջնջումը դադարեցնելու իմ ձախողումը Թուրքիան ինձ համար դարձրեց սարսափի վայր»:
Ես գտնում եմ, որ սարսափելի է, երբ ԱՄՆ կառավարությունը անտեսում է իր դեսպանի՝ պարոն Մորգենթաուի, ուշադրության և գործողությունների համար անհամար կոչերն, իսկ տասնամյակներ անց նաև ԱՄՆ մեկ այլ դեսպան պարոն Ջոն Մարշալ Էվանսը հրաժարական է տալիս «ցեղասպանություն» բառի պատշաճ օգտագործման համար:
Պարոն նախագահ, այսօր ես կցանկանայի հիշեցնել Ձեզ այն խոստման մասին, որ դուք բազմիցս հնչեցրել եք լինելով սենատոր և նախագահի թեկնածու: Ես իրականում վստահ եմ, որ դուք երբեք չեք մոռացել այդ խոստման մասին: Ավելին, ես համոզված եմ, որ եթե դա լիներ միայն Ձեր հայեցողությամբ, դուք կճանաչեիք Հայոց Ցեղասպանությունը Ձեր նախագահության հենց առաջին տարում:
Բայց ես նաև գիտեմ, որ այլ Խաղաղության Նոբելյան մրցանակի դափնեկիրներ, ինչպիսիք էին Մարտին Լյութեր Քինգը և Նելսոն Մանդելան, համարվում են հսկաներ, ովքեր փոխել են աշխարհը, քանի որ նրանք գերադասել են ճշմարտությունն ու արդարությունը հարմարեցման փոխարեն:
Որպես գիտնական կենսաբժշկական ոլորտում և երեք անգամ քաղցկեղ վերապրած մարդ, ես իսկապես հավատում եմ, որ աշխարհին անհապաղ անհրաժեշտ է ավելի շատ խաղաղություն ու ապաքինում: Դա տեղի չի ունենա, քանի դեռ մենք վերջ չդնենք ճնշումներնի: Ճնշումները չեն ավարտվի, քանի դեռ մենք չենք աջակցում ճիշտ սկզբունքները:
Թուրքական կառավարությունը հաջողությամբ իրականացրեց ցեղասպանության բոլոր ութ փուլերը (դասակարգում, սիմբոլիզացիա, դեհումանիզացիա, կազմակերպում, բևեռացում, պատրաստում, ոչնչացում ու ժխտողականություն): Թեև մենք չենք կարող փոխել անցյալը, մենք վերահսկում ենք մեր այսօրվա գործողությունները: Հուսով եմ, որ այսօր դուք չեք ընտրի լինել մասը Հայոց Ցեղասպանության վերջնական փուլի՝ ժխտման:
Հուսով եմ, որ դուք կընտրեք ներդումը խաղաղության ու ապաքինման մեջ: ԱՄՆ 43 նահանգներ արդեն ճանաչել են Հայոց Ցեղասպանությունը օրենսդրությամբ կամ հռչակման ձևով: Ժամանակն է, որ ԱՄՆ ճանաչի այն նաև դաշնային մակարդակով: Երկար ժամանակ է, որ այս ուժգնության դաժան իրադարձությունը ծածկվում է: Ես անկեղծորեն հույս ունեմ, որ դուք կդառնաք այն նախագահը, ով կկանգնեցնի անարդարությանը նպաստելը:
Հարգանքներով,
Ռոզա Սելիմյան
P.S. Պարոն նախագահ, ես մտածեցի, որ Ձեզ հետաքրքիր կլինի իմանալ նաև, որ իմ սեփական ազգանունն արտացոլում է այդ ողբերգությունը, որ տեղի է ունեցել հայերի հետ: Մինչև ցեղասպանություն մեր ընտանիքի ազգանունն էր Ուլիխանյան: Երբ որոշ իմ նախնիներին հաջողվեց փրկվել ցեղասպանությունից ու հեռանալ իրենց հայրենի հողերից, նրանք ձեռք են բերել նոր ազգանուն, որը պետք է մշտական ​​հիշեցներ Կարսի մարզի Սելիմի շրջանի մասին, որտեղ իրենց տունն էր դարեր շարունակ …

Open Letter to President Obama. Or Was Hitler Right?
As you know, on April 24th Armenians and their friends all over the world will be commemorating the hundredth anniversary of the Armenian Genocide organized and executed by Ottoman Turkey.
About twenty countries acknowledge this tragic chapter in history, yet the majority of countries turn a blind eye on facts and tiptoe around the topic of the genocide of Armenians, Assyrians and Greeks in order to not irritate the Turkish government. What is particularly disappointing to me is that Israel (because of its history) and my two adopted home countries – the United States and Germany – are among those countries that choose perceived political convenience over standing for the truth and for justice.
Mr. President, as you know, about a week before Nazi Germany started World War II by invading Poland, Hitler gave his infamous Obersalzberg speech to his chief commanders of the Wehrmacht. That speech and subsequent events show that Hitler took what Ottoman Turkey did to Armenians and other Christians as an example for his plans to annihilate Jews and other groups which, according to him, were a threat to Aryan supremacy.
There are many parallels between the Armenian Genocide and the Holocaust. Anyone who is familiar with these pages of history understands that had the world held the Ottoman Empire accountable for its actions towards Armenians and other Christians, it could have prevented the Holocaust. All other genocides over the last century could have been prevented as well. It is overwhelming to think of the millions of innocent lives that could have been saved…
In his Obersalzberg speech Hitler orders his commanders to be merciless and brutal in the physical destruction of the “enemy.” He then adds, “Who, after all, talks today of the annihilation of the Armenians?” So, was Hitler right? Because even a hundred years later – despite all the facts and efforts – the world by and large still doesn’t talk about it.
As you might know, just in 1915 The New York Times alone published about 150 articles about atrocious events taking place in the Ottoman Turkey. That comes to more than an article every other day for a whole year. The word “genocide” didn’t exist then, so those reports described the massacres of Armenians as “systematic,” “authorized”, and “organized by the government”, which are all characteristics of genocide. The word “genocide” was coined by Raphael Lemkin in 1944, in part, to refer to the Ottoman crimes against Armenians.
Being a jurist, Lemkin understood the importance of providing legal protection to groups that are targeted to be exterminated. Mr. President, being a jurist yourself, I am certain that you share and relate to Lemkin’s position.
Since the beginning of the twentieth century, various US presidents’ speeches show that they knew that Armenians were massacred as a result of organized and state-sponsored plan to annihilate Armenians. Theodore Roosevelt characterized Ottoman Turkey’s crimes against Armenians as “the greatest crime of the war.” He also adds:
“…the failure to act against Turkey is to condone it . . . the failure to deal radically with the Turkish horror means that all talk of guaranteeing the future peace of the world is mischievous nonsense.”
Time proved that President Roosevelt’s, and so many others’, concerns were not baseless. Not holding the Ottoman Government accountable for their crimes, gave a green light to other atrocious crimes against humanity that are taking place to this day.
Among US presidents, Gerald Ford and Ronald Reagan used the word “genocide” in their speeches. Other presidents – including Jimmy Carter, George H.W. Bush, William J. Clinton, George W. Bush, and yourself – gave speeches at various times that showed clear understanding that this tragedy was not an unfortunate accident or the byproduct of the World War I, but was rather carefully planned and mercilessly executed by the Ottoman government.
Henry Morgenthau, the American ambassador to the Ottoman Empire during 1913-1916, repeatedly reported on what was happening to Armenians. Morgenthau made numerous efforts to bring international attention to the atrocious crimes against humanity in the Ottoman Turkey. He wrote:
“When the Turkish authorities gave the orders for these deportations, they were merely giving the death warrant to a whole race; they understood this well, and in their conversations with me, they made no particular attempt to conceal the fact. . . . I am confident that the whole history of the human race contains no such horrible episode as this. The great massacres and persecutions of the past seem almost insignificant when compared to the sufferings of the Armenian race in 1915.”
Morgenthau left his post of the ambassador in 1916. He is quoted to say, “My failure to stop the destruction of the Armenians had made Turkey for me a place of horror.”
I find it appalling that the US government would ignore one ambassador’s, Mr. Morgenthau’s, countless calls for attention and action, and decades later it would make another ambassador, the US ambassador to Armenia, Mr. John Marshall Evans, resign for the proper use of the word “genocide.”
Mr. President, today I would like to remind you of the promise you repeatedly made while being a senator and a presidential candidate. I am actually certain that you never forgot that promise. Moreover, I am certain that if it were only up to you, you would have recognized the Armenian Genocide during the very first year of your presidency. But I also know that other Nobel Peace Prize laureates, like Martin Luther King Jr. and Nelson Mandela, are considered to be giants who changed the world because they stood by what is right and fair over convenience.
As a scholar in the biomedical field and a three-time cancer survivor, I genuinely believe that the world urgently needs more peace and healing. This will not happen unless we end oppression. Oppression will not end unless we stand by correct principles. The Turkish government has successfully executed all eight stages of the genocide (classification, symbolization, dehumanization, organization, polarization, preparation, extermination, and denial). While we can’t change the past, we have control over our actions today. I hope today you will choose to not be part of the final stage of the Armenian Genocide – denial. I hope that you will make a choice to contribute to peace and healing. Forty-three states have already recognized the Armenian Genocide – by legislation or proclamation. It is time for US to recognize it on the federal level as well. One can cover up an atrocious event of this magnitude only for so long. I genuinely hope that you will become the president who stops contributing to injustice.
Roza Selimyan
P.S. Mr. President, I thought you might want to also know that my own family name is the reflection of the tragedy that happened to Armenians. Before the Genocide our family name was Ulikhanian. When some of my ancestors managed to escape the Genocide and left their historic lands behind, they acquired a new family name to have a constant reminder of the Selim district in the Kars province where their home had been for centuries…