Ջեֆրի Ռոբերթսոն. Ժխտումը Հայոց ցեղասպանության վերջին փուլն է
Այս շաբաթ աշխարհը հիշում է հայերի ոչնչացումը եւ անվանում դա այն եզրույթով, որն ամագրել է Ռաֆայել Լեմիկը, խոսքը «ցեղասպանություն» բառի մասին է։ Այդ մասին ըստ NEWS.am-ի՝ Երեւանում ընթացող «Ընդդեմ ցեղասպանության հանցագործության» երկօրյա գլոբալ ֆորումի ընթացքում ասել է միջազգային իրավունքի հանրահայտ մասնագետ, իրավապաշտպան, «Անհարմար Ցեղասպանություն. ո՞վ է այսօր հիմա հիշում հայերին» գրքի հեղինակ Ջեֆրի Ռոբերթսոնը։
Նրա խոսքով, եթե 1915 թվականի իրադարձությունները հիմա լինեին, կասկած չէր կարող ինել, որ ա ցեղասպանություն է։ «Ժողովրդի գրեթե կեսի ոչնչացումը, առողջ տղամարդկանց սպանությունը, կանանց եւ երեխաների տեղահանումը՝ առանց դեղամիջոցների, սնունդի, հաստատ մահվան ուղարկելը ոչ այլ ինչ է, քան ցեղասպանություն»,- ընդգծել է Ռոբերթսոնը։ Նա նշել է, թե ակնհայտ է, որ նպատակը եղել է «հայկական խնդրի» վեացումը»։ «Եւս այսօր, բացառությամբ Թուրքիայի գնած գիտնականների, բոլորը դա ճանաչում են որպես ցեղասպանություն»,- ասել է Ռոբերթսոնը։
Հռոմի պապ Ֆրանցիսկոսը տեղի ունեցածն անվանեց 20-րդ դարի առաջին  ցեղասպանություն։ «Ամեն ինչ վկայում է, որ ցեղասպանություն է եղե։ Ո ոք չի աջակցում Թուրքիայի ժխտողական քաղաքականությանը։ Ժխտումը բացասաբար է ազդել նույն Թուրքիայի վրա։ Չի կարող լինել իրավիճակ, որ միջազգային հանրությունը թույլ տա խաղաղ բնաչության սպանդ։ Չի կարելի անել այն, ինչ Թուրքիան արեց 1915 թվականին»,- ընդգծել է Ռոբերթսոնը։
Նա նշել է, թե ցեղասպանությունը ամենածանր հանցագործությունն է մարդկության դեմ։ «Անհրաժեշտ է դաս քաղել անցյալից, միավորել ջանքերը ռասայական գերակայության դրսեւորումների դեմ պայքարում։ Նրանք ասում են,թ ե նդամենը ողբերգություն է եղել, դա ողբերգություն չէ, դա հանցագործություն է, միջազգային հանցագործություն, որը մենք այսօր անվանում ենք համապատասխան բառով»,- նկատել է փաստաբանը։ Ժխտումը, ըստ Ռոբերթսոնի, Հայոց ցեղասպանության վերջին փուլն է, եւ ազգայնամոլության այդ սարսափելի այլասերված ձեւը ատելություն է հարուցում։
Նշենք, որ Երեւանում ընթանում է «Ընդդեմ ցեղասպանության հանցագործության» երկօրյա գլոբալ ֆորումը՝ նվիրված Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին։
Ֆորումի ընթացքում քննարկվելու են միջազգային իրավունքում մարդկության հանդեպ հանցագործությունների կանխարգելման միջոցների զարգացմանը, ցեղասպանությունների հետեւանքների վերացմանը եւ պատասխանատվության խնդիրներին վերաբերող հարցեր:
Նախատեսվում է խորհրդարանականներն ընդդեմ ցեղասպանության լիագումար նիստ, որի ընթացքում ելույթներով հանդես կգան խորհրդարանական պատվիրակությունների ներկայացուցիչներ:

Джефри Робертсон: Отрицание – последняя стадия Геноцида армян
На этой неделе мир вспоминает уничтожение армян и называет его термином, зафиксированным Рафаэлем Лемкином, речь идет о слове геноцид. Об этом 22 апреля, выступая на глобальном общественно-политическом форуме «Против преступления геноцида» заявил юрист и защитник прав человека Джефри Робертсон.
По его словам, если бы события 1915 года произошли сегодня, не было бы сомнения, что происходящее является геноцидом. «Уничтожение более половины народа, убийства здоровых мужчин, высылка женщин и детей без лекарств, без еды, на верную смерть, ни что иное, как геноцид», – подчеркнул Джефри Робертсон. Было очевидно, продолжил он, что цель состояла в уничтожении армянской «проблемы». «�? сегодня, за исключением проплаченных Турцией ученых, все признают это как геноцид», – заявил Робертсон. Папа Римский Франциск, напомнил он, назвал происшедшее в Османской империи первым геноцидом 20-го века. «Все подтверждает, что произошел геноцид. Никто не поддерживает политику отрицания Турции. Отрицание плохо сказалось на самой Турции. Не может быть ситуации, в которой международное право позволяет убийство мирного населения, отправку их на марши смерти, даже если эти люди подозреваются в отсутствии лояльности. Нельзя делать так, как Турция в 1915 году», – подчеркнул Робертсон. Геноцид, констатировал он, худшее преступление против человечности. «Необходимо извлечь урок из прошлого, объединить усилия в борьбе с проявлениями расового превосходства. Они говорят, что произошла всего лишь трагедия, это не было трагедией, это было преступлением, международным преступлением, которое мы сейчас называем соответствующим словом», – отметил адвокат. Отрицание, добавил он, последняя стадия геноцида, и эта ужасно извращенная форма национализма вызывает ненависть.