Չինաստանը Հայաստանին հատկացրել է «Երաշխավորված զբոսաշրջային երկիր» կարգավիճակ
ՉԺՀ կառավարության կողմից արդեն իսկ պաշտոնապես հայտարարվել է Հայաստանին «Երաշխավորված զբոսաշրջային երկիր» կարգավիճակի (Approved Destination Status – ADS) շնորհման մասին և ՀՀ կառավարությունը քայլեր է ձեռնարկում հետագա ընթացակարգերի ապահովման ուղղությամբ, գրում է Արցախպրեսը: Հաշվի առնելով վերոգրյալը և կարևորելով Հայաստանում զբոսաշրջության զարգացման տեսանկյունից հայ-չինական համագործակցության ակտիվացման ու ամրապնդման անհրաժեշտությունը` ՀՀ կառավարությունը կընդունի «Չինաստանի զբոսաշրջիկների` դեպի Հայաստան խմբային ճանապարհորդության արդյունավետ կազմակերպում ապահովելու մասին» ՀՀ կառավարության որոշման նախագիծը: Այն ընդգրկված է գործադիրի ապրիլի 22-ի նիստի օրակարգում:
Համաձայն ՉԺՀ օրենսդրության` Չինաստանից զբոսաշրջային խմբերով կազմակերպված ուղևորություններ հնարավոր է իրականացնել դեպի այն երկրներ, որոնք ՉԺՀ կառավարության կողմից ստացել են հատուկ` «Երաշխավորված զբոսաշրջային երկիր» կարգավիճակ (Approved Destination Status – ADS): ՉԺՀ կառավարության կողմից երկրներին ADS կարգավիճակ է շնորհվում կառավարությունների միջև երկկողմ համապատասխան հուշագրի շրջանակներում:
2014թ. հուլիսի 15-ին Պեկինում ստորագրվել է «Հայաստանի Հանրապետության էկոնոմիկայի նախարարության և Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության զբոսաշրջության ազգային ադմինիստրացիայի միջև Չինաստանի զբոսաշրջիկների՝ դեպի Հայաստան խմբային ճանապարհորդությունը դյուրացնելու մասին» Փոխըմբռնման հուշագիրը:

China has granted the Approved Destination Status to Armenia
The Government of the People’s Republic of China has already officially announced about granting the Approved Destination Status (ADS) to Armenia, and the Government of the Republic of Armenia is taking steps to provide for the next procedures, writes Artsakhpress. Taking into consideration the above mentioned and attaching importance to the need for activation and strengthening of the Chinese-Armenian cooperation from the perspective of the development of tourism in Armenia, the Government of the Republic of Armenia will adopt the draft of the decision of the Government of the Republic of Armenia “On Ensuring the Effective Organizing of Group Trips of Chinese Tourists to Armenia”. The draft is included in the agenda for the April 22 session of the Armenian government.
According to Chinese legislation, Chinese tourists may travel in groups to countries that have been granted the Approved Destination Status by the Government of the People’s Republic of China. The Chinese government grants the ADS within the framework of a relevant bilateral memorandum between the governments.
On 15 July 2014, the Memorandum of Mutual Understanding “On Facilitating the Group Trips of Chinese Tourists to Armenia between the Ministry of Economy of the Republic of Armenia and the China National Tourism Administration of the People’s Republic of China” was signed in Beijing.