Հայերի արտաքսում, որպեսզի հիշենք և պահանջենք. Արաբական մամուլ
«Հայերն այսօրի» տեղեկացմամբ՝ «Էլ Սեֆիր» արաբական կայքում Մուհամեդ Էլ Նուրը գրում է, որ այս շաբաթ լրանում է Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցը: Ճիշտ մեկ դար առաջ մարդկության պատմության մեջ տեղի ունեցան ամենասարսափելի ջարդերը, որը միջազգային օրենքների համաձայն որակվում է որպես ցեղասպանություն:
Այն ժամանակ ներքին գործերի նախարարի կողմից պաշտոնական հրամանագրով որոշվել էր արտաքսել յուրաքանչյուր հայի, հատկապես տղամարդկանց:
Արտաքսման գագաթնակետը 1915 թվականի ապրիլի 24-ն է, արտաքսում, որը տևեց մոտ երկու տարի: Հայկական տվյալների համաձայն՝ սպանվեցին մոտ 1,5 միլիոն հայեր՝ իշխող «Իթթիհատ Ալ Թարաքի» կուսակցության անմիջական հրամանով:
Այս թվին հակադրվում են թուրքերը, ընդունելով սակայն, որ զոհերը կես միլիոնից էլ քիչ են: Բացի այդ, նրանք մեղադրում են հայերին՝ Առաջին համաշխարհային պատերազմի ժամանակ ռուսական բանակի հետ համագործակցելու համար, սակայն իրականությունը բոլորովին այլ է:
Այդ կոտորածները կապ ունեին այլախոհության անհանդուրժողականության հետ: Սա Օսմանյան մոտեցում է՝ սկսած Սուլթան Սալիմ Ա-ից և վերջինիս հաջորդող՝ Սուլթան Սուլեյմանի օրերին իրականացված ալավիների ջարդերից, երբ նրանց մեղադրեցին Պարսկաստանի հետ համագործակցելու համար, մինչև կարմիր սուլթանը՝ Աբդուլ Համիդը, երբ Օսմանյան կայսրությունում հայերի կոտորածների հիմքը դրվեց:
Քեմալ Աթաթուրքն էլ չէր տարբերվում իր նախնիներից, նույնիսկ Էրդողանը: Առաջինն իր «Երանի նրան, ով կասի՝ ես թուրք եմ», իսկ երկրորդը՝ «Թուրքիայում չկա քրդական հարց», հայտնի արտահայտություններով:
2009 թվականին Չինաստանի Շնգ Եանկ նահանգում տեղի ունեցան բախումներ «Ույգուր» փոքրամասնության և ամբոխի միջև, որի հետևանքով սպանվեցին մոտ 200 հոգի: Այդ դեպքը զայրացրեց Թուրքիայի այդ օրերի վարչապետ Էրդողանին և նա այդ դեպքը որակեց որպես ցեղասպանություն:
Հակառակ նրա, որ այդ բախումները տեղի են ունեցել ոչ թե Չինաստանի իշխանությունների հրամանով, այլ զայրացած ամբոխի պատճառով, 200 հոգին բավարար էր, որ Էրդողանը որակեր այն ցեղասպանություն, իսկ կես միլիոն, իրենց տվյալներով, սպանված հայերի փաստը բավարար չէ՝ այն ընդունել որպես ցեղասպանություն: Հավելենք նաև, որ Հայկական կոտորածները կատարվել են պետական հրամանագրով:
Էրդողանը 2009 թվականի նոյեմբերի 8-ին հայտարարեց, թե «իսլամը ցեղասպանություն չի իրագործում և անգամ չի սպանում», սակայն նա արդարացնում է ԴԱԱԵՇ-ի ահաբեկչական գործողությունները, որակելով այն «ժողովրդական հասկանալի ընդդիմություն»:
2007 թվականին, օրը ցերեկով սպանվեց հայ լրագրող Հրանտ Դինքը, և առ այսօր չեն բացահայտվել հանցագործության իսկական պատասխանատունները: Նույնիսկ հայ գրող Էթիեն Մահչուփյանը, որը նշանակվել էր վարչապետ խորհրդական ,ասել էր, որ այդ կոտորածները կարելի է որակել միայն որպես ցեղասպանություն:
Ցեղասպանությունը սոսկ պատմական դեպք չէ, այլ արժեքների հարց է՝ մարդասիրական և բարոյական չափանիշներով:

�?згнание армян, чтобы помнили и требовали: арабская пресса
Как стало известно редакции «Армяне сегодня», на арабском сайте «Эл Сефир» Мухаммед Эль Нур пишет, что на этой неделе исполняется 100-летие Геноцида армян. Ровно век назад в истории человечества произошли самые ужасные истребления, которые согласно международным законам квалифицируются как геноцид.
В то время официальным приказом министра внутренних дел было решено выслать всех армян, особенно мужчин.
Пик изгнания пришелся на 24 апреля 1915 года, изгнание, продлившееся около двух лет . Согласно армянским данным, за этот период по непосредственному приказу правящей партии «�?ттихат Ал Тараки» были убиты около 1,5 миллиона армян.
Этой цифре противятся турки, признавая, однако, что жертв – менее полумиллиона. Кроме того, они обвиняют армян в сотрудничестве с русской армией в период Первой мировой войны, однако реальность совершенно иная.
Эти истребления были связаны с непримиримостью с инакомыслием. Это Османский подход начиная с истребления алавинов, начавшиеся при Султане Салиме Первом и продолжившиеся в период правления Султана Сулеймана, когда алавинов обвинили в сотрудничестве с Персией, и кончая Красным Султаном Абдулом Гамидом, заложившим основу истребления армян в Османской империи.
Кемал Ататюрк также не отличался от своих предшественников, и даже Эрдоган. Первый известен своим высказыванием «Слава тому, кто скажет – я турок», второй – «В Турции нет курдского вопроса».
В провинции Шнг Еанк Китая в 2009 году произошли столкновения между нацменьшинством уйгурами и толпой, вследствие чего были убиты около 200 человек. Этот случай возмутил тогдашнего премьер-министра Турции Эрдогана, и он квалифицировал его как геноцид.
Вопреки тому, что столкновения эти произошли не по приказу китайских властей, а по причине разъяренной толпы, 200 человек было достаточно, чтобы Эрдоган квалифицировал происшедшее как геноцид, а факт убитых по их данным полмиллиона армян недостаточен, чтобы признать его геноцидом. Добавим также, что истребление армян осуществлялось по государственному приказу.
8 ноября 2009 года Эрдоган заявил, что «ислам не осуществляет геноцид и даже не убивает», однако он оправдывает террористические акции �?Г�?Л, квалифицируя их как «понятное народное сопротивление».
В 2007 году средь бела дня был убит армянский журналист Грант Динк, и по сей день не выявлены подлинные виновники преступления. Даже армянский писатель Этьен Махчупян, назначенный советником премьер-министра, сказал, что эти истребления можно квалифицировать только как геноцид.
Геноцид – не сугубо исторический случай, а вопрос ценностей – по гуманистическим и нравственным критериям.