Հայերի արտաքսում, որպեսզի հիշենք և պահանջենք. Արաբական մամուլ
«Հայերն այսօրի» տեղեկացմամբ՝ «Էլ Սեֆիր» արաբական կայքում Մուհամեդ Էլ Նուրը գրում է, որ այս շաբաթ լրանում է Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցը: Ճիշտ մեկ դար առաջ մարդկության պատմության մեջ տեղի ունեցան ամենասարսափելի ջարդերը, որը միջազգային օրենքների համաձայն որակվում է որպես ցեղասպանություն:
Այն ժամանակ ներքին գործերի նախարարի կողմից պաշտոնական հրամանագրով որոշվել էր արտաքսել յուրաքանչյուր հայի, հատկապես տղամարդկանց:
Արտաքսման գագաթնակետը 1915 թվականի ապրիլի 24-ն է, արտաքսում, որը տևեց մոտ երկու տարի: Հայկական տվյալների համաձայն՝ սպանվեցին մոտ 1,5 միլիոն հայեր՝ իշխող «Իթթիհատ Ալ Թարաքի» կուսակցության անմիջական հրամանով:
Այս թվին հակադրվում են թուրքերը, ընդունելով սակայն, որ զոհերը կես միլիոնից էլ քիչ են: Բացի այդ, նրանք մեղադրում են հայերին՝ Առաջին համաշխարհային պատերազմի ժամանակ ռուսական բանակի հետ համագործակցելու համար, սակայն իրականությունը բոլորովին այլ է:
Այդ կոտորածները կապ ունեին այլախոհության անհանդուրժողականության հետ: Սա Օսմանյան մոտեցում է՝ սկսած Սուլթան Սալիմ Ա-ից և վերջինիս հաջորդող՝ Սուլթան Սուլեյմանի օրերին իրականացված ալավիների ջարդերից, երբ նրանց մեղադրեցին Պարսկաստանի հետ համագործակցելու համար, մինչև կարմիր սուլթանը՝ Աբդուլ Համիդը, երբ Օսմանյան կայսրությունում հայերի կոտորածների հիմքը դրվեց:
Քեմալ Աթաթուրքն էլ չէր տարբերվում իր նախնիներից, նույնիսկ Էրդողանը: Առաջինն իր «Երանի նրան, ով կասի՝ ես թուրք եմ», իսկ երկրորդը՝ «Թուրքիայում չկա քրդական հարց», հայտնի արտահայտություններով:
2009 թվականին Չինաստանի Շնգ Եանկ նահանգում տեղի ունեցան բախումներ «Ույգուր» փոքրամասնության և ամբոխի միջև, որի հետևանքով սպանվեցին մոտ 200 հոգի: Այդ դեպքը զայրացրեց Թուրքիայի այդ օրերի վարչապետ Էրդողանին և նա այդ դեպքը որակեց որպես ցեղասպանություն:
Հակառակ նրա, որ այդ բախումները տեղի են ունեցել ոչ թե Չինաստանի իշխանությունների հրամանով, այլ զայրացած ամբոխի պատճառով, 200 հոգին բավարար էր, որ Էրդողանը որակեր այն ցեղասպանություն, իսկ կես միլիոն, իրենց տվյալներով, սպանված հայերի փաստը բավարար չէ՝ այն ընդունել որպես ցեղասպանություն: Հավելենք նաև, որ Հայկական կոտորածները կատարվել են պետական հրամանագրով:
Էրդողանը 2009 թվականի նոյեմբերի 8-ին հայտարարեց, թե «իսլամը ցեղասպանություն չի իրագործում և անգամ չի սպանում», սակայն նա արդարացնում է ԴԱԱԵՇ-ի ահաբեկչական գործողությունները, որակելով այն «ժողովրդական հասկանալի ընդդիմություն»:
2007 թվականին, օրը ցերեկով սպանվեց հայ լրագրող Հրանտ Դինքը, և առ այսօր չեն բացահայտվել հանցագործության իսկական պատասխանատունները: Նույնիսկ հայ գրող Էթիեն Մահչուփյանը, որը նշանակվել էր վարչապետ խորհրդական ,ասել էր, որ այդ կոտորածները կարելի է որակել միայն որպես ցեղասպանություն:
Ցեղասպանությունը սոսկ պատմական դեպք չէ, այլ արժեքների հարց է՝ մարդասիրական և բարոյական չափանիշներով:

Exile of Armenians so that we remember and demand: Arab press
As Hayern Aysor reports, Mohammad al-Nour wrote the following on the El Sefir Arab website: This week marks the Centennial of the Armenian Genocide. It was exactly a century ago when the most horrible massacres in the history of mankind took place and are, according to international laws, referred to as genocide.
By the decree of then Minister of internal Affairs, it was decided to expel al Armenians, especially the men.
The climax of the exile was the 24th of April of 1915 and lasted nearly two years. According to data provided by Armenians, nearly 1.5 million Armenians were killed by the direct order of the ruling “Ittihat Al Taraki” political party.
The Turks oppose the number, but also say they acknowledge that there were even less than 500,000 victims. Besides that, they blame the Armenians for collaborating with the Russian army during the First World War, but the reality is totally different.
Those massacres were linked to intolerance of dissidence. This was the Ottoman Turks’ approach, starting from Sultan Salim I and his successor, Sultan Suleyman’s massacres against the Alavis who were blamed for collaborating with Persia, and ending with the red sultan, that is, Abdul Hamid, who laid the foundation for the massacres against the Armenians in the Ottoman Empire.
Kemal Ataturk was no different from his predecessors, even Erdogan, for his famous expressions “Lucky is the person who says I am a Turk” and “The Kurdish issue doesn’t exist in Turkey”.
In 2009, nearly 200 people were killed as a result of clashes between the “Uygur” minority and crowds of people in the Shng Eank state of China. This frustrated then Prime Minister of Turkey Erdogan, who called the incident ��?genocide’.
Despite the fact that those clashes took place as a result of the frustrated crowd and not by the order of the Chinese government, the killing of 200 people was enough for Erdogan to call it ��?genocide’, but the killing of half a million (according to the Turks) Armenians is not enough to acknowledge it as genocide. Let us also add that the Armenian massacres were perpetrated by a state order.
On 8 November 2008, Erdogan declared that “Muslims don’t perpetrate genocide and don’t even kill”, but he justifies the terrorist acts of DAAESH, calling it “national opposition that is understandable”.
In 2007, Hrant Dink was killed in daytime, and the real culprits haven’t been revealed to this day. Even Armenian writer Etyen Mahçupyan, who was appointed advise to the Prime Minister, said those massacres could only be referred to as genocide.
The genocide is not merely a case in history, but also a matter of values, with moral and humanitarian standards.