Ղպտի Եկեղեցու հովվապետը ժամանեց Մայր Աթոռ Ս. Էջմիածին (լուսանկարներ)
Ապրիլի 20-ին Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի ոգեկոչման արարողությունների առիթով, հրավերով Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ծայրագույն Պատրիարք և Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի, Հայաստան ժամանեց Ալեքսանդրիայի և Համայն Աֆրիկայի Պապ, Ղպտի Ուղղափառ Եկեղեցու առաջնորդ Նորին Սրբություն Թևադրոս Բ-ը: Այս մասին «Հայերն այսօրին» հայտնում են Մայր Աթոռ Ս. Էջմիածնի տեղեկատվական գրասենյակից:
Օդանավակայանում Ղպտի Եկեղեցու առաջնորդին դիմավորեցին Տավուշի թեմի առաջնորդ Տ. Եզնիկ արքեպիսկոպոս Պետրոսյանը, Մայր Աթոռի կրթական հաստատությունների վերատեսուչ Տ. Գևորգ եպիսկոպոս Սարոյանը և Մայր Աթոռի միջեկեղեցական հարաբերությունների պատասխանատու Տ. Հովակիմ եպիսկոպոս Մանուկյանը:
Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում` Մայր Տաճարի առջև, Թևադրոս Բ Պատրիարքին դիմավորեց Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ծայրագույն Պատրիարք և Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը: Եղբայրական ողջագուրումից հետո երկու Եկեղեցիների հովվապետերը զանգերի ղողանջների ներքո թափորով առաջնորդնվեցին Մայր Տաճար, ուր Իջման Ս. Սեղանի առջև կատարվեց գոհաբանական աղոթք:
Աղոթքից հետո Ամենայն Հայոց Հայրապետը բարիգալստյան խոսքով ողջունեց Նորին Սրբություն Թևադրոս Բ-ին:
«Մենք մեծ մխիթարություն ենք ապրում, որ այս օրերին, երբ մեր ժողովրդի զավակները ոգեկոչում են Հայոց Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցը, մեր Քույր Եկեղեցու հոգևոր պետը Մեզ հետ է և մեր ժողովրդի կողքին»,- ասաց Նորին Սրբությունը: Վեհափառ Հայրապետը գոհունակությամբ ընդգծեց, որ առաջիկա օրերին տարբեր Եկեղեցիների հոգևոր պետեր և ներկայացուցիչներ միասնաբար պիտի դատապարտեն աշխարհում մարդկային կյանքի դեմ ուղղված ամեն տեսակի ոճրագործություն, ինչպես նաև աղոթեն աշխարհի խաղաղության և բարօրության համար: Գարեգին Բ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը մաղթեց նաև, որ Երկնավոր Տերն արդյունավորի Եկեղեցիների աստվածադիր առաքելությունը` ավելիով նպաստելու ժողովուրդների միջև փոխհասկացողության և հանդուրժողականության ոգու զորացմանը: Վերջում Նորին Սրբությունը Թևադրոս Բ Պատրիարքին ցանկացավ Տիրոջ զորակցությունն իր դժվարին առաքելության մեջ:
Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի խոսքից հետո ողջույնի ու երախտիքի խոսքով հանդես եկավ Ղպտի Ուղղափառ Եկեղեցու առաջնորդ Թևադրոս Բ-ը: Նշելով, որ մշտապես հետաքրքրված է եղել Հայ Եկեղեցու և հայ ժողովրդի բազմադարյա պատմությամբ` Ղպտի Եկեղեցու առաջնորդն անդրադարձավ նաև երկու Եկեղեցիների միջև առկա բարեկամական սերտ գործակցությանը: Խոսքի ավարտին Թևադրոս Բ-ը վստահություն հայտնեց, որ այս այցելությունը Հիսուս Քրիստոսի նկատմամբ ունեցած հավատքի վերանորոգման առիթ պիտի դառնա:

Пастырь Коптской церкви прибыл в Первопрестольный Святой Эчмиадзин (фоторепортаж)
По случаю церемоний поминовения 100-летия Геноцида армян, по приглашению Его Святейшества Верховного Патриарха и Католикоса Всех армян Гарегина II в Армению прибыл Папа Александрии и Всея Африки, лидер Коптской Православной церкви Его Святейшество Теадрос II. Редакции «Армяне сегодня» об этом сообщили из пресс-службы Первопрестольного Святого Эчмиадзина.
В аэропорту главу Коптской церкви встретили предстоятель Тавушской епархии архиепископ Езник Петросян, главный инспектор образовательных учреждений Первопрестола епископ Геворг Сароян и ответственный Первопрестола по межцерковным отношениям епископ Оваким Манукян.
В Первопрестольном Святом Эчмиадзине Патриарха Теадроса II встретил Его Святейшество Верховный Патриарх и Католикос Всех армян Гарегин II. После братских приветствий пасторы двух церквей под звон колоколов процессией проследовали в Кафедральный собор, где была вознесена хвалебная молитва, после которой Патриарх Всех армян речью Добро пожаловать приветствовал Его Святейшество Теадроса II.
«Мы испытываем большое утешение, что в эти дни, когда наш народ совершает поминовение 100-летия Геноцида армян, духовный пастырь братской церкви находится с Нами, рядом с нашим народом», – сказал Его Святейшество. Верховный Патриарх с удовлетворением отметил, что в ближайшие дни духовные пастыри и представители различных церквей вместе должны осудить любые преступления в мире, направленные против человеческой жизни, а также вознести молитву за мир и благоденствие в мире. Католикос Всех армян Гарегин II также пожелал, чтобы Небесный Владыка ниспослал эффективность миссии Церквей, еще более способствуя усилению духа взаимопонимания и терпимости между народами. В заключение Его Святейшество пожелал Патриарху Теадросу II содействие Владыки в его трудной миссии.
После речи Католикоса Всех армян со словами приветствия и признательности выступил глава Коптской Православной церкви Теадрос II. Отметив, что всегда интересовался многовековой историей Армянской церкви и армянского народа, он коснулся также существующего тесного дружеского сотрудничества между двумя Церквами. В заключение своей речи Теадрос II выразил уверенность, что этот визит станет поводом к обновлению веры в �?исуса Христа.