Թուրքիայի վարչապետն ասում է, որ Հայոց Ցեղասպանության նկատմամբ Եվրոպայի դիրքորոշումը ռասիզմի արտահայտում է. The New York Times
Ուրբաթ օրը Թուրքիայի վարչապետը Եվրոպային մեղադրել է ռասիզմի դրսևորման մեջ, երբ Եվրոպական պառլամենտը բանաձև է ընդունել, որով իր կառավարությանը կոչ է անում  կործանվող Օսմանյան կայսրությունում կատարված հայերի զանգվածային  կոտորածները ճանաչել որպես ցեղասպանություն: interpress.am-ի փոխանցմամբ՝ գրում է The New York Times-ը:
Թեև Թուրքիան խոստացել էր, որ ուշադրության չի արժանացնի բանաձևը, կառավարական պաշտոնյաները հարձակվել են Եվրապառլամենտի՝ Եվրոպական միության օրենսդիր մարմնի վրա՝ մեղադրելով նրան կանխամտածված կերպով Թուրքիայի հետ հարաբերություններում խոչընդոտներ ստեղծելու համար: Սակայն վարչապետ Ահմետ Դավութօղլուն իր մեկնաբանություններում ավելի հեռուն է գնում:
«Եվրոպական պառլամենտը չպետք է ընդունի այնպիսի որոշումներ, որոնք կարող են ատելություն առաջացնել որոշակի կրոնական կամ էթնիկ խմբի նկատմամբ, եթե այն ցանկանում է խաղաղության հաստատման գործում իր ներդրումն ունենալ»,- լրագրողներին Անկարայում ասել է պարոն Դավութօղլուն: «Այս հարցն այժմ դուրս է գալիս հայ-թուրքական շրջանակից, դա Եվրոպայում ռասիզմի դրսևորման նոր արտահայտություն է»:
Լարվածությունն ուժեղացել է մեկ շաբաթ առաջ այն բանից հետո, երբ աշխարհի հայերը ծրագրում են նշել Հայոց Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցը, ինչը պատմաբանները ճանաչում են որպես 20-րդ դարի առաջին ցեղասպանություն: Հայերն ասում են, որ 1915-1923 թվականներին զանգվածային կոտորածների, սովի ու դեպի Սիրիայի անապատներ արտաքսումների  արդյունքում  պարբերաբար ավելի քան 1.5 հայ քրիստոնյաներ են ոչնչացվել:
Չնայած այն հանգամանքին, որ Թուրքիան ընդունում է, որ վայրագություններ տեղի են ունեցել, հրաժարվում է իր վրա պատասխանատվություն վերցնել այդ մահերի համար՝ պնդելով, որ մեծ քանակությամբ մարդիկ, այդ թվում թուրքեր ևս զոհվել են քաղաքացիական պատերազմի և սովի պատճառով: Վերջին հարյուրամյակի ընթացքում Թուրքիան վճռականորեն ժխտում է ցեղասպանություն եզրույթը:
1915 թվականի դեպքերը բնութագրելու վերաբերյալ վեճերը մեծ թափ ստացան այն պահից սկսած, երբ Պապ Ֆրանցիսկոսը շաբաթ օրը զոհերի հիշատակին մատուցված պատարագի ժամանակ դրանք անվանել է ցեղասպանություն: Այս հայտարարությունը Թուրքիայում դիվանագիտական սկանդալ առաջացրեց, որը հետ կանչեց Վատիկանի իր դեսպանին:
Չորեքշաբթի օրը Եվրոպական պառլամենտի բանաձևը, որը  կոչ է անում Թուրքիային՝ բարելավել հարաբերությունները Հայաստանի հետ և ճանաչել Ցեղասպանությունը, առաջացրել է Թուրքիայի կառավարության ցասումը:
Եվրոպական պառլամենտի նախագահ Մարտին Շուլցի հետ հեռախոսազրույցի ժամանակ պարոն Դավութօղլուն Եվրոպայից պահանջել է նայել իր «սեփական ետնաբակում տեղի ունեցած» դեպքերին՝ բացել իր արխիվային նյութերը, որոնք կապված են բնիկների հետ:
«Եթե մենք բացենք Եվրոպայի պատմության գրքերը, հարցեր կառաջանան այն մասին, թե ինչ է արվել Ասիայում և Աֆրիկայում»,- ասել է պարոն Դավութօղլուն: «Ի՞նչ է տեղի ունեցել այնտեղի բնիկների հետ: Որտե՞ղ են բնիկները: Որտե՞ղ են Ամերիկայի բնիկները:
Նա շարունակել է. «Մենք երբեք համակենտրոնացման ճամբարներ չենք ունեցել, դա եվրոպական արտադրանք է: Նախ կատարվում է էթնիկ խտրականություն, ապա ցեղասպանություն»:
Եվրապառլամենտի քվերակությունից հետո պարոն Դավութօղլուի գլխավոր խորհրդական հայազգի Էթյեն Մահչուփյանը, սկանդալ է առաջացրել՝ կոչ անելով կառավարությանը կիրառել ցեղասպանություն բառը: «Եթե դուք ընդունում եք Բոսնիայի և Հերցեգովինայի դեպքերը որպես ցեղասպանություն, անհնար է այլ կերպ անվանել այն, ինչ 1915 թվականին տեղի է ունեցել հայերի հետ»:
Իր հայտարարության հաջորդ օրը վարչապետի գրասենյակն հայտարարել է, որ պարոն Մահչուփյանը պետք է թոշակի գնա, քանի որ հասել է թոշակառուի տարիքին:

Turkey’s prime minister on Friday accused Europe of showing signs of racism after the European Parliament passed a resolution calling on his government to recognize the mass killings of Armenians in the collapsing Ottoman Empire as genocide.
Although Turkey vowed to disregard the resolution, government officials have lashed out at the European Parliament, the legislature of theEuropean Union, accusing it of contriving obstacles to relations with Turkey. But the remarks by the prime minister, Ahmet Davutoglu, went further.
“The European Parliament should not take decisions that would result in hatred toward a certain religion or ethnic group if it wants to contribute to peace,” Mr. Davutoglu told reporters in Ankara. “This issue is now beyond the Turkish-Armenian issue. It’s a new reflection of the racism in Europe.”
The tensions came a week before Armenians across the world plan to commemorate the 100th anniversary of what historians recognize as the first genocide of the 20th century. Armenians say that as many as 1.5 million Armenian Christians were systematically killed from 1915 to 1923 through mass slaughter, starvation and deportation into the Syrian desert.
While Turkey acknowledges that atrocities took place, it refuses to take responsibility for the deaths, claiming that a large number of people — many of them Turks — were also killed as a result of civil war and famine. Over the past century, all Turkish governments have vehemently rejected the term genocide.
The debate over the characterization of the 1915 events gained momentum after Pope Francis described them as genocide on Sunday in a Mass to commemorate the killings. The statement caused a diplomatic uproar from Turkey, which recalled its ambassador to the Vatican.
The European Parliament’s resolution on Wednesday calling on Turkey to normalize relations with Armenia and recognize the genocide further enraged the Turkish government.
In a call with Martin Schulz, the president of the European Parliament, Mr. Davutoglu urged Europe to look in its own backyard by opening up its archives on events affecting native tribes.
“If we open the books on European history, there will be questions about what was done in Asia and Africa,” Mr. Davutoglu said. “What happened to the original tribes there? Where are the Aborigines? Where are the Native Americans?”
He continued: “We never had ghettos. Ghettos are a European product. First there is ethnic discrimination, then there is genocide.”
After the European Parliament’s vote, Mr. Davutoglu’s chief adviser, Etyen Mahcupyan, an ethnic Armenian, caused a bit of an uproar by appearing to break with the government’s opposition to use of the word genocide.
“If you accept the events in Bosnia and Africa as genocide, it is impossible to call what happened to the Armenians in 1915 something else,” he said.