Ֆլեշ մոբ՝ հանուն Անի քաղաքի փրկության
Այսօր Հանրապետության հրապարակում 1500 պատանիների մասնակցությամբ տեսի ունեցավ ֆլեշ-մոբ՝ «Հայոց Անին վտանգված է» խորագրով: Այս մասին տեղեկացնում է armradio.am-ը: Նախագծի հեղինակն է շուրջ յոթ տարի հեռուստաեթերում ցուցադրվող «Հայ ասպետ» հաղորդման կազմը: Ֆլեշ մոբին մասնակցեցին պարային խմբեր ՀՀ բոլոր մարզերից, Արցախից, սփյուռքի հայ համայնքներից:
Ծրագիրը մեկնարկեց եկեղեցու զանգերի ղողանջների տակ հրապարակում իրենց տեղերը զբաղեցրեցին 1500 պատանիներ եւ սկսվեց 5 րոպեանոց նստացույցը: Այդ ընթացքում հրապարակում տեղակայված մոնիտորին ցուցադրվեց միջնադարյան Հայաստանի մայրաքաղաք Անիի ներկայիս վիճակի մասին պատմող տեսաֆիլմ եւ 5 լեզվով ուղերձ հնչեց. այն է` պայքար Անի քաղաքի եկեղեցիների վերանորոգման թուրքական տարբերակների դեմ և Ցեղասպանության 100-րդ տարելից:
Այնուհետ հնչեց «Դարձիր, իմ Անի» երգը և սկսվեց պարացույց, որի ավարտին սպիտակ և մանուշակագույն թաշկինակների թափահարումով ամբողջ հրապարակում նկարվեց հսկա սպիտակ խաչ՝ մանուշակագույն ֆոնի վրա: Պարացույցի ավարտից հետո «Տեսնեմ Անին» երգի տակ սպիտակ շորեր հագած հրեշտակ-փոքրիկները բոլոր մասնակիցներին բաժանեցին մոմակալով վառվող մոմեր: Այնուհետեւ «Սուրբերու աչեր» երգի տակ բոլոր մասնակիցները դանդաղ հեռացան հրապարակից՝ իրենց փոխարեն թողնելով վառվող մոմերը: Դրանից հետո վառվող մոմերի շարքերով անցան հրեշտակները և կարմիր կակաչներ շաղ տվեցին ամբողջ հրապարակում, որպես թափված անմեղ արյան խորհրդանիշ:

Флеш-моб во имя спасения Ани
Сегодня на площади Республики при участии 1500 юношей состоялся флеш-моб под девизом «Армянский Ани под угрозой». Об этом сообщает armradio.am-ը.
Автором проекта является коллектив передачи «Ай аспет» («Армянский рыцарь»), 7 лет транслирующейся в телеэфире. Во флеш-мобе приняли участие танцевальные группы из всех областей РА, Арцаха и армянских общин Диаспоры.
Программа стартовала с того, что под звуки церковных колоколов  собравшиеся на площади 1500 юношей начали 5-минутную сидячую забастовку. В это время на установленных на площади мониторах демонстрировался видеофильм, рассказывающий о сегодняшнем состоянии средневековой армянской столицы Ани и на пяти языках прозвучал  призыв к борьбе против турецкого варианта  восстановления церквей города Ани и поминовению 100-летия Геноцида.
Затем прозвучала песня «Дарцир, им Ани» и началась танцевальная демонстрация, по завершении которой посредством белых и фиолетовых платков на площади был изображен гигантский белый крест на фиолетовом фоне. По завершении танцпарада под звуки песни «Увидеть Ани» одетые во все белое маленькие ангелочки раздали всем зажженные свечи. Затем под песню «Сурберу ачер» участники медленно покинули площадь, оставляя вместо себя горящие свечи. Затем через ряды горящих свечей прошли маленькие ангелочки и разбросали по всей площади красные  тюльпаны, как символ пролитой невинной крови.