«Արի տուն -2014». Վերադարձ ինքնությանը. «Հայ կոչվելով չէ որ հայ ես , հայ լինելու համար պետք է հայի հոգի ունենալ»
ՀՀ սփյուռքի նախարարության հայրենաճանաչության «Արի տուն-2014» ծրագրի 6-րդ փուլն առանձնահատուկ էր նրանով, որ այս փուլին, ի թիվս աշխարհի 15 երկրից ժամանած հայորդիների, մասնակցում են նաև մեր պատմական մայրաքաղաքից՝ Դիարբեքիր վերանվանված Տիգրանակերտից ժամանած իսլամացած հայեր: Նրանցից մեկի՝ Գաֆուր Թյուրքայի հետ զրուցեց «Հայերն այսօրի» թղթակիցը:
-Ե՞րբ եք Ձեր ծագման մասին իմացել : Պատմե՛ք խնդրում եմ Ձեր նախնիների մասին , որտեղի՞ց են և ովքե՞ր են:
-Հայ լինելուս մասին մանկուց գիտեի, բայց ընտանիքս գաղտնի էր պահում մեր հայ լինելու փաստը, և խնդրում էին , որ այդ մասին թուրքերի հետ չխոսեմ: Ծնողներս հայերեն չգիտեին, բայց տատս ու պապս գիտեին, խոսում էին հայերեն: Հայրս պատմում էր ,որ տատս նրա համար հայերեն օրօրոցային է երգել:
Մայրական կողմի հարազատներս Սասունից են: 1915 թվականի ցեղասպանության ժամանակ նրանց մեծ ընտանիքը զոհվել է, նրանցից միայն 3 հոգի են ողջ մնացել , որոնք իջել են Սասունի ձորը, այնուհետև նրանցից մեկը փախչում է Սիրիա , իսկ մյուս երկուսը թուրք և քուրդ ընտանիքների մոտ աշխատանքի են անցնում՝ իբրև սպասավորներ: Այդպիսով սկսում են մոռանալ և՛ հայ լեզուն, և՛ կրոնը: Իսկ Սիրիայում ապրողը կարողանում է պահպանել իր լեզուն և կրոնը, և մինչև 1945-50թթ., ապրում է Սիրիայում,այնուհետև տեղափոխվում և հաստատվում է Հայաստանում: Նա ՝ քրիստոնյա լինելով, հայկական ընտանիք է կազմում , իսկ այն երկուսը, որ քրդերի կողքին էին ապրում, ընդունում են իսլամ:
Մենք հայեր էինք , բայց այդ փաստը, ինչպես ասացի, թաքցնում էինք թուրքերից, բայց կային որոշ մարդիկ , որ գիտեին այդ մասին: Չնայած մենք իսլամին էինք հետևում, բայց ամեն անգամ ինչ -որ խնդիրներ էինք ունենում թուրքերի և քրդերի հետ:
Փոքր երեխաներն անգամ, երբ խաղում էին մեզ հետ, և որևէ անհամաձայնություն էր լինում, որպես վիրավորանք՝ մեզ հայ էին ասում: Մի անգամ, երբ քրդերը մեզ «հայ» անվանեցին, մենք ծեծեցինք նրանց, և երբ տուն գնացինք, մեր ծնողները նախատեցին մեզ՝ ասելով, որ պետք չէ կռվել, երբ ձեզ քրդերը «հայ» են կոչում, քանի որ դուք հենց հայ եք:
Ուզում եմ մի պատմություն ևս պատմել :
Երբ ես փոքր էի՝ 7 տարեկան, երկու քուրդ երեխաների հետ գնացինք ձմերուկ գողանալու: Այդ ձմերուկի դաշտը մի հայի էր պատկանում, ով նույնպես գիտեր իր հայ լինելու մասին : Երբ ձմերուկ գողացանք, հայ մարդը մեզ տեսավ: Նա շատ լավ գիտեր , որ ես նույնպես հայ եմ, և ինձ ծեծեց, իսկ քուրդ երեխաներին ոչինչ չասաց: Այդպիսով նա փորձում էր քրդերի մոտ ավելի խորը թաքցնել իր ինքնությունը
–Առաջին անգա՞մ եք Հայաստանում:
-Երրորդ անգամ է, որ գալիս եմ Հայաստան , բայց առաջին անգամն է , որ իսլամացած հայերի հետ եմ գալիս :
-Հայաստան այցի մասին Ձեր տպավորությունների և զգացողությունների մասին կպատմե՞ ք:
-Առաջին անգամ, երբ եկա Հայաստան, շատ հուզված էի: Հիմա նույնպես հուզվում եմ , երբ խոսում եմ Հայաստանի մասին: Երբ առաջին անգամ եկա Հայաստան, այցելեցի Հանրապետության հրապարակ, և առաջին բանը, որ անմիջապես տեսա, Հայաստանի դրոշն էր. Երկար ժամանակ անշարժ կանգնած նայում էի Հայոց եռագույնին, և իմ կամքից անկախ սկսեցի արտասվել:
-Ինչպե՞ս ցանկություն առաջացավ այցելել Հայաստանի Հանրապետություն :
-Մենք՝ ծպտյալ հայերս,հաճախ էինք խոսում Հայաստան գալու մասին: Եվ որոշեցինք, որ շատ լավ կլինի գալ և սեփական աչքերով տեսնել Հայաստանը, տեսնել իսկական ազատ ապրող հայերին: Երբ կայացրինք այդ որոշումը, նույնիսկ լեզուն էինք ուզում սովորել. գիտեմ հայերեն մի քանի բառ՝ «բարև», «ոնց եք», « բարի լույս», «շնորհակալություն», «ցտեսություն »:
Երբ վերանորոգվեց Դիարբեքիրի Սբ. Կիրակոս եկեղեցին, որի կազմակերպիչներից եմ եղել նաև ես , առաջինը որոշեցի ինքս մկրտվել , որպեսզի օրինակ դառնամ մյուս ծպտյալ հայերի համար : Մկրտվելուց հետո անունս դարձավ Օհանես, որ պապիկիս անունն է, իսկ ազգանունս՝ Օհանյան :
Մենք՝ ծպտյալ հայերս, նույնիսկ հայկական տոներն ենք նշում՝ «Վարդավառ», «Սբ. Զատիկ»:
Ուզում եմ ասել , որ միայն հայ կոչվելով չէ , որ հայ ես. հայ լինելու համար պետք է հայի հոգի ունենաս և անցնես հային վայել դժվարությունների միջով:

«Ари тун-2014» Возвращение к идентичности: «Армянин определяется не только названием, чтобы быть армянином, надо обладать армянской душой»
![](https://old.hayernaysor.am/wp-content/uploads/2014/08/5555.jpg)
Шестой этап программы ознакомления молодежи Диаспоры с Родиной «Ари тун-2014» Министерства Диаспоры РА отличался тем, что в нем, наряду с молодыми армянами из 15 стран мира, участвуют также исламизированные армяне из нашей исторической столицы Тигранакерта, переименованной в Диарбекир. С одним из них, Гафуром Тюрка, побеседовала корреспондент «Армяне сегодня».
– Когда Вы узнали о своем происхождении? Расскажите, пожалуйста, о своих предках – кто они, откуда.
– О своем армянстве знал с детства, но семья наша держала этот факт в секрете и просила не говорить об этом с турками. Родители армянским не владели, но дедушка с бабушкой знали и говорили на армянском. Отец рассказывал, что бабушка для него пела армянские колыбельные.
Мои родственники с материнской стороны из Сасуна. Во время Геноцида армян 1915 года их большая семья погибла, в живых остались только три человека, которые спустились в ущелье Сасуна, затем один из них бежал в Сирию, а двое других поступают на работу прислугой в семьи курдов и турок. Так начинают забывать и армянский язык, и религию. А живущий в Сирии сумел сохранить и язык, и религию, и до 1945-50 годов проживал в Сирии, затем перебрался в Армению. Будучи христианином, он создал армянскую семью, а те двое, что жили рядом с курдами, принимают ислам.
Мы армяне, но, как уже сказал, скрывали этот факт от турок, однако были люди. которые знали об этом. Хотя мы и исповедовали ислам, но каждый раз возникали какие-то проблемы с курдами и турками.
Даже маленькие дети, играя с нами, когда возникало какое-либо противоречие, как оскорбление, называли нас армянами. Однажды, корда курды назвали нас армянами, мы их побили, а когда возвратились домой, наши родители сказали, что не надо драться, когда курды называют нас армянами, потому что мы действительно армяне.
Хочу рассказать одну историю.
Когда я был маленьким, 7-летним, с двумя курдскими детьми пошли воровать арбузы. Это арбузное поле принадлежало армянину, который знал о своем армянском происхождении. Когда мы крали арбузы, он нас заметил: он знал, что я тоже армянин, и побил меня, а курдским детям ничего не сказал. Тем самым он пытался еще глубже скрыть перед курдами свою армянскую идентичность.
– В Армении Вы впервые?
– В Армению я приезжаю уже в третий раз, но впервые приезжаю с исламизированными армянами.
– Расскажите о своих ощущениях и впечатлениях от поездок в Армению.
– Когда в первый раз приехал в Армению, очень волновался. Сейчас тоже волнуюсь, говоря об Армении. Когда в первый раз приехал, посетил площадь Республики, и первое, что увидел, был флаг Армении: долгое время, молча, стоял и смотрел на армянский триколор, и невольно начал плакать.
– Как возникло желание посетить Республику Армению?
– Мы, скрытые армяне, часто говорили о поездке в Армению. �? решили, что было бы хорошо приехать и собственными глазами все увидеть, увидеть действительно свободно живущих армян. Когда приняли это решение, хотели даже выучить язык. Сейчас я знаю несколько армянских слов: «Барев», «Вонц ек», «Бари луйс», «Шноракалутюн», «Цтесутюн».
Когда была реставрирована Диарбекирская церковь Сурб Киракос, одним из организаторов чего был я, решил первым креститься, чтобы служить примером другим скрытым армянам. После крещения взял имя Оганес – так звали моего дедушку, а фамилию – Оганян.
Мы, скрытые армяне, даже отмечаем армянские праздники – «Вардавар», Св. пасху.
Хочу сказать, что армянин определяется не только названием, чтобы быть армянином, надо обладать армянской душой и пройти через трудности, подобающие армянину.