Քեսապցի տեղահանվածներին շուտափույթ օգնություն է անհրաժեշտ
Մեծի Տանն Կիլիկիո Արամ Ա կաթողիկոսը Անթիլիասից երեք քահանա է ուղարկել Լաթաքիա, որպեսզի նրանք տեղում իրականացնեն քեսապցի տեղահանված ընտանիքների կարիքների և իրավիճակի գնահատումը: Այս մասին ՍիվիլՆեթին հեռախոսազրույցում տեղեկացրեց Լիբանանի «Հովարդ Կարագյոզյան» հիմնադրամի տնօրեն Սերոբ Օհանյանը:
Օհանյանի խոսքով՝ Հալեպի շտապ օգնության մարմինը Լաթաքիայում ենթակոմիտե է ստեղծել իրենց տները լքած Քեսապի հայերի համար: Նախնական գնահատականներով՝ Լաթաքիայում ներկայում Քեսապից 600 ընտանիք կա, որոնց մի մասը հանգրվանել է բարեկամների մոտ, մյուսները՝ տեղի հայկական Սուրբ Աստվածածին եկեղեցում: Սիրիայի Կարմիր մահիկի ընկերությունը նույնպես օգնություն է տրամադրում: Իրավիճակի մասին տեղեկացվել է նաև ՄԱԿ-ի փախստականների հարցերով գերագույն հանձնակատարի գրասենյակին:
Սիրիայի կարմիր մահիկի ընկերությունը տրամադրում է վերմակներ, ներքնակներ, իսկ հայ համայնքը հասցնում է սնունդ, ջուր և հոգում սանիտարահիգիենիկ պայմանների մասին: Հայ Առաքելական Եկեղեցու քահանա հայր Միրոն Ավետիսյանը և Հայ ավետարանչական եկեղեցու գերապատվելի Սևակ Թրաշյանը տեղեկացրել են, որ ֆինանսական շուտափույթ օգնության անհրաժեշտություն կա:
Սերոբ Օհանյանի խոսքով՝ հայ ընտանիքներից շատերը, որոնք հարձակման հենց սկզբում են փախել Քեսապից, ամբողջովին անպատրաստ են եկել, և նրանցից ոմանք անգամ անձնագրեր կամ նույնականացման փաստաթղթերը չեն հասցրել վերցնել իրենց հետ: «Կարագյոզյան» հիմնադրամի տնօրենի խոսքով՝ Հալեպի շտապ օգնության մարմինը ամեն ջանք գործադրում է հայ տեղահանվածներին օգնություն ցուցաբերելու համար:

Депортированным из Кесапа необходима срочная помощь
Католикос Великого Дома Киликийского Арам I направил трех священнослужителей Латакию для оценки на месте нужд и положения депортированных из Кесапа семей. Об этом сообщил СивилНет в телефонной беседе директор ливанского фонда «Говард Карагезян» Сероб Оганян.
По словам Оганяна, орган скорой помощи Алеппо организовал в Латакии подкомитет для помощи армянам Кесапа, покинувшим свои дома. По предварительным данным, в Латакии сейчас находятся 600 семей из Кесапа, часть которых поселилась у родственников, остальные – в местной армянской церкви Святой Богородицы. Сирийское общество Красного Полумесяца также предоставляет помощь. О сложившейся ситуации проинформирован офис Верховного комиссара ООН по вопросам беженцев.
Сирийское общество Красного Полумесяца предоставляет одеяла, тюфяки, а армянская община обеспечивает продовольствием, водой и заботится о санитарно-гигиенических условиях. �?ерей Армянскойц Апостольской церкви Отец Мирон Аветисян и глава Армянской Евангелистской церкви Севан Трашян сообщили о необходимости срочной финансовой помощи.
По словам Сероба Оганяна многие из армянских семей, в самом начале нападения бежавших из Кесапа, были совершенно неготовы, некоторые из них не успели даже взять с собой паспорта или идентификационные документы. По словам же директора фонда «Карагезян», орган скорой помощи Алеппо прилагает все усилия для оказания помощи депортированным армянам.
Ранним утром 21 марта вооруженные группировки сирийской оппозиции со стороны Турции пересекли сирийскую границу и напали на армянонаселенный район Кесапа и прилегающие села. К вечеру 22 марта армянское население Кесапак было уже полностью депортировано в Латакию.